Sjevernokorejski vođa Kim Džong Un obišao je završeni vojni špijunski satelit koji bi njegova zemlja trebalo uskoro da lansira, i izjavio da je izviđanje iz svemira presudno za suprotstavljanje Americi i Južnoj Koreji, prenose danas tamošnji zvanični mediji.
Kim je juče obišao satelit u sjevernokorejskoj svemirskoj agenciji i odobrio "budući akcioni plan" za njegovo lansiranje, javila je danas zvanična novinska agencija KCNA.
Sjeverna Koreja nije objavila datum lansiranja, a neki analitičari kažu da bi to moglo da bude u narednih nekoliko nedjelja.
Pri lansiranju bi se koristila tehnologija raketa dugog dometa čija upotreba je zabranjena rezolucijama Savjeta bezbjednosti UN, iako je Sjeverna Koreja u ranijim testiranjima raketa i projektila pokazala da je sposobna da pošalje satelit u svemir.
Postavljaju se pitanja oko kapaciteta tog satelita jer, prema nekim stručnjacima, izgleda da je suviše mali i grubo projektovan da podrži pravljenje slika visoke rezolucije.
List Rodong Šinmun objavio je slike jučerašnje posjete, gdje se vidi da je Kim bio sa ćerkom, oboje obučeni u bijele mantile, i da je razgovarao sa naučnicima pored predmeta koji je izgledao kao glavni dio satelita.
KCNA je saopštila da je ocijenjeno da je satelit spreman da bude postavljen na raketu za lansiranje.
Južnokorejsko ministarstvo spoljnih poslova saopštio je da Sjeverna Koreja još treba da informiše međunarodne pomorske i telekomunikacione vlasti o planovima lansiranja.
Ministarstvo je navelo da bi lansiranjem satelita, Sjeverna Koreja prekršila više sankcija Savjeta bezbjednosti UN kojim se zabranjuju lansiranja korišćenjem balističke tehnologije i da bi se time ugrozili regionalni mir i stabilnost.
Špijunski sateliti spadaju među niz savremenih oružanih sistema koje je Kim Džong Un obećao da će razviti njegova zemlja. Među njima su i intekontinentalne balističke rakete na čvrsto gorivo, podmornice na nuklearni pogon, hipersonične rakete i rakete sa više bojevih glava.
Sjeverna Koreja testirala je neke od tih oružja i oruđa posljednjih mjeseci uključujući prvo testiranje ICBM rakete na čvrsto gorivo, u aprilu, ali stručnjaci navode da će Sjevernoj Koreji biti potrebno više vremena i tehnološkog napretka da ti sistemi postanu funkcionalni.
Bonus video: