Generalna skupština UN podržala rezoluciju za trenutni prekid vatre u Gazi: I Crna Gora glasala "za"

Rezoluciju su podržale sve države s područja Zapadnog Balkana, dok su protiv, pored ostalih, bili Izrael, SAD i Njemačka

20708 pregleda 60 reakcija 18 komentar(a)
Detalj iz Generalne skupštine UN, Foto: Reuters
Detalj iz Generalne skupštine UN, Foto: Reuters

Generalna skupština Ujedinjenih nacija (UN) u utorak je velikom većinom usvojila neobavezujuću rezoluciju kojom se poziva na trenutni humanitarni prekid vatre u Gazi.

"Za" su glasale 153 države članice, 10 je bilo "protiv", a 23 "suzdržane".

Među državama koje su podržale rezoluciju Generalne skupštine UN bila je i Crna Gora.

Detalj iz UN nakon glasanja
Detalj iz UN nakon glasanjafoto: Screenshot/Youtube

Rezoluciju su podržale sve države s područja Zapadnog Balkana, dok su protiv, pored ostalih, bili Izrael, SAD i Njemačka.

Rezolucije Generalne skupštine nisu obavezujuće, ali imaju političku težinu i odražavaju globalne stavove u vezi sa ratom u Pojasu Gaze.

Rezolucijom se traži i da se sve strane pridržavaju svojih obaveza prema međunarodnom pravu, uključujući međunarodno humanitarno pravo, posebno u pogledu zaštite civila.

Osim toga, poziva se na trenutno i bezuslovno oslobađanje svih talaca i na obezbjeđivanje pristupa humanitarne pomoći u Pojas Gaze.

Nacrt rezolucije podnijela je grupa od 20 arapskih zemalja i Organizacija za islamsku saradnju.

Glasanje u utorak dolazi nakon što su Sjedinjene Američke Države (SAD) 8. decembra stavile veto na predlog rezolucije Savjeta bezbjednosti UN-a s pozivom za trenutni prekid vatre u dvomjesečnom ratu Izraela i palestinske militantne grupe Hamas u Pojasu Gaze.

Nijedna zemlja nema pravo na veto u Generalnoj skupštini.

Glasanje 12. decembra je održano dan nakon što je 12 izaslanika Savjeta bezbjednosti UN-a posjetilo egipatsku stranu graničnog prelaza Rafa.

SAD nisu poslale izaslanika na ovo putovanje.

SAD i Izrael se protive primirju jer smatraju da bi to koristilo samo Hamasu.

Vašington se, umjesto toga, zalaže za pauze radi zaštite civila i omogućavanja oslobaćanja talaca iz Gaze.

Američka ambasadorka pri UN Linda Tomas-Grinfild izjavila je pre glasanja da postoje aspekti dokumenta koje SAD podržavaju, poput potrebe da se hitno reši humanitarna kriza u Gazi, zaštite civili i oslobode taoci.

"Ali, prekid vatre u ovom trenutku, u najboljem slučaju bi bio provremen, a u najgorem opasan po Izraelce - koji bi bili izloženi nemilosrdnim napadima. Bio bi opasan i za Palestince - koji zaslužuju šansu da izgrade bolju budućnost slobodno od Hamasa", rekla je ambasadorka Grinfild.

Bonus video: