U Čikago stižu demokrate, ali i demonstranti

U Čikagu je juče počela Nacionalna konvencija demokrata na kojoj će Kamala Haris u četvrtak i zvanično prihvatiti nominaciju za Bijelu kuću

6598 pregleda 3 komentar(a)
Foto: REUTERS
Foto: REUTERS

Demokrate su se juče okupile u Čikagu kako bi obilježile jedan od najodvažnijih poteza u modernoj istoriji i proslavile kampanju potpredsjednice Kamale Haris protiv republikanca Donalda Trampa i odale počast predsjedniku Džou Bajdenu, čije povlačenje iz trke je preokrenulo šanse njegove stranke u trci za Bijelu kuću.

Početak četvorodnevne Nacionalne konvencije Demokratske partije privukao je i desetine hiljada demonstranata, od kojih su mnogi protiv podrške koju Bajdenova administracija pruža izraelskoj ofanzivi u Gazi, koji će marširati na ruti dugoj jednu milju kroz grad, izvan bezbjednosnog perimetra.

foto: Rojters

Harisova će zvanično prihvatiti nominaciju u četvrtak veče kada će održati govor u kojem će morati da se predstavi američkoj javnosti koja još uvijek nije dovoljno upoznata sa njenom životnom pričom i idejama, ocjenjuje CNN. Ako bude izabrana 5. novembra, Harisova bi ušla u istoriju Sjedinjenih Država kao prva predsjednica.

Koalicija od oko 200 organizacija za socijalnu pravdu, mnoge iz propalestinskih grupa, okupile su se uoči demokratske konvencije. Pojedini propalestinski delegati na konvenciji pokušavaju da natjeraju tu stranku da promijeni svoju platformu i ograniči isporuku oružja Izraelu, ali su, kako ističe agencija Rojters, slabe šanse da im želja bude ispunjena.

Harisova ulazi u konvenciju sa istorijskim zamahom: njena kampanja je oborila rekorde u prikupljanju sredstava, ispunila arene sa pristalicama i promijenila rezultate anketa u nekim ključnim državama u korist demokrata.

Tramp je prema anketama prije svega mjesec bio u jasnoj prednosti u odnosu na Bajdena, ali je Harisova smanjila razliku kako na nacionalnom nivou, tako i u mnogim ključnim državama, uključujući Pensilvaniju, koje će igrati odlučujuću ulogu na izborima.

“Bio sam na svakoj konvenciji otkad imam pravo glasa, i mogu da kažem da nijesam osjetio ovu vrstu energije i uzbuđenja ni na jednoj konvenciji osim na onoj za Baraka Obamu”, rekao je za CNN demokratski guverner Ilinoisa Dž. B. Pritsker.

Obraćanje bivšeg predsjednika Baraka Obame na demokratskoj konvenciji očekuje se danas. Dvadeset godina nakon što je iznenada dospio u centar pažnje kao relativno nepoznati poslanik iz Ilinoisa sa uzbudljivim govorom na konvenciji, i skoro osam godina nakon što je napustio Bijelu kuću, Demokratska stranka će se ponovo osloniti na retoričke vještine 44. predsjednika. U srijedu će na konvencii govoriti bivši predsjednik Bil Klinton.

Harisova je gotovo bez greške unijela u svoju stranku duh optimizma i nade u stilu Obame. Uspješna konvencija mogla bi da projektuje duh jedinstva i donese joj skok u anketama uoči završne faze trke.

Kamala Haris i Tim Volc
Kamala Haris i Tim Volcfoto: REUTERS

Ona je u nedjelju krenula na turneju autobusom po zapadnoj Pensilvaniji sa guvernerom Minesote Timom Volcom koji je demokratski kandidat za potpredsjednika. Tokom turneje sugerisala je da je Tramp kukavica čija se politika fokusira na obezvrjeđivanje protivnika.

Ona će većinu nedjelje provesti u Čikagu, ali će danas kratko prisustvovati predizbornom skupu u Milvokiju nakon čega će se vratiti u Čikago kako bi čula svog supruga, Daga Emhofa, koji će takođe govoriti na konvenciji.

Kampanja Donalda Trampa planira da intenzivno obiđe ključne države tokom nedjelje konvencije kako bi pokušala da skrene pažnju sa Harisove i istakne neka od političkih pitanja u kojima republikanci imaju prednost u anketama.

Pojedini saveznici i donatori apeluju na Trampa da se kloni rasističkih i rodno zasnovanih uvreda Harisove i da se umjesto toga fokusira na njen politički učinak.

Tramp je tokom vikenda pokrenuo novi napad na Harisovu nakon što je ona predstavila svoj ekonomski plan, koji uključuje obećanje da će smanjiti troškove stanovanja i koristiti državnu moć kako bi se obračunala sa supermarketima koje je optužila za neopravdano povećanje cijena. Tramp je iskoristio kritike mnogih mejnstrim ekonomista koji tvrde da taj plan podsjeća na kontrolu cijena u državnim ekonomijama, što vodi do nestašice namirnica u prodavnicama.

Analitičari ističu da je pristup Harisove, koji je izrazito populistički i progresivan je donekle rizičan s obzirom na to da Tramp već pokušava da je prikaže kao ultra-liberalnu, socijalistkinju i komunistkinju.

Bonus video: