Tramp najavio da će penzionisani general Kelog biti izaslanik za Ukrajinu

Brzo zaustavljanje rata u Ukrajini bilo je jedno od Trampovih centralnih obećanja u kampanji, iako je izbjegavao da govori kako će to izvesti.

8270 pregleda 2 komentar(a)
Kit Kelog, Foto: REUTERS
Kit Kelog, Foto: REUTERS

Novoizabrani predsjednik SAD-a Donald Tramp odredio je Kita Keloga, penzionisanog general-potpukovnika koji mu je predstavio plan za okončanje rata u Ukrajini, da bude specijalni izaslanik za rat u toj zemlji.

Kelog, koji je bio šef osoblja Savjeta za nacionalnu bezbjednost Bijele kuće tokom Trampovog mandata 2017-2021. i savjetnik za nacionalnu bezbjednost tadašnjeg potpredsjednika Majka Pensa, vjerovatno će imati centralnu ulogu u pokušaju da se razriješi rat u Ukrajini.

Brzo zaustavljanje rata u Ukrajini bilo je jedno od Trampovih centralnih obećanja u kampanji, iako je izbjegavao da govori kako će to izvesti.

"Kit je imao istaknutu vojnu i poslovnu karijeru, uključujući služenje na veoma osjetljivim pozicijama nacionalne bezbjednosti u mojoj prvoj administraciji", rekao je Tramp na svojoj društvenoj mreži Truth Social.

Kelog je zajedno sa Fredom Flejcom, takođe članom Savjeta za nacionalnu bezbjednost tokom Trampovog prvog mandata, ranije ove godine predstavio predlog za put ka miru ili makar mirovnim pregovorima.

Kelog je ljetos rekao za Rojters da bi bilo važno brzo dovesti Rusiju i Ukrajinu za pregovarački sto. On je jasno stavio do znanja da predlog koristi američke isporuke oružja i finansijske pomoći Ukrajini kao polugu za uticaj na obje strane.

"Mi kažemo Ukrajincima: 'Morate da dođete za sto, a ako ne dođete za sto, podrška SAD će presahnuti'. A kažete (predsjedniku Rusije Vladimiru) Putinu... ako ne sjedneš za sto, onda ćemo Ukrajincima dati sve što im treba da vas ubiju na bojnom polju", rekao je on.

Uz taj štap, prema predlogu koji su Kelog i Flejc iznijeli u jednom istraživačkom radu, potencijalna šargarepa za Rusiju bi bila ponuda "da se odloži članstvo Ukrajine u NATO-u na duži period". Ukrajini će biti ponuđene bezbjednosne garancije za koje je Flejc rekao Rojtersu da će vjerovatno uključiti "naoružavanje Ukrajine do zuba".

Predlog poziva na prekid vatre na osnovu postojećih borbenih linija tokom mirovnih pregovora, što takođe podvlači ogromne prepreke s kojima bi se takav plan suočio od samog početka, jer nijedna strana vjerovatno neće dugo biti zadovoljna takvom situacijom, ako bi uopšte i razmatrale takav predlog.

Bonus video: