Teške povrede pri najmanjem udesu

Praktičnim testiranjem stručnjaci ustanovili da pri udaru od 64 km/h nevezanim putnicima prijete povrede opasne po život
551 pregleda 12 komentar(a)
sigurnosni pojas (novina)
sigurnosni pojas (novina)
Ažurirano: 07.04.2015. 06:09h

Nevezivanje sigurnosnih pojaseva treba posmatrati više kao nebrigu prema sebi nego kao kršenje zakona. Veliki broj žrtava u saobraćajnim nesrećama bi preživjeli da su bili vezani u svom sjedištu.

Stručnjaci kažu da putnici imaju 50 odsto veće šanse da prežive sudar ako su vezani.

Ali mi ćemo ovdje ostaviti statistiku po strani i prikazati kakve su stvarne posljedice nevezivanja sigurnosnog pojasa. To su provjerili eksperti njemačkog auto kluba ADAC praktičnim testiranjima.

Kao test automobil izabran je opel astra koja je na Euro NCAP testu osvojila maksimalnih pet zvjezdica. Testne lutke u automobilu nijesu bile vezane, a astra je pri brzini od 64 km/h udarila u prepreku.

Rezultat je bio zastrašujući. I vozač i suvozač bi u ovakvoj situaciji zadobili povrede opasne po život.

"Postalo je jasno koliko velika opterećenja trpi tijelo pri takvom udaru. Noge bivaju izložene teškim lomovima, a vozač i suvozač velikom silinom udaraju u komandnu tablu, pa dolazi do teških povreda glave i trupa opasnih po život", kaže Andreas Rigler, inženjer ADAC-a.

Sa druge strane, sudar pri brzini od 64 km/h vozač i suvozač će preživjeti bez ozbiljnijih povreda, pokazali su testovi. Dakle, iako mnogi misle da su vazdušni jastuci dovoljna zaštita u slučaju sudara, nijesu u pravu.

"Vazdušni jastuk bez pojasa ne znači ništa. On samo u saradnji sa propisno vezanim sigurnosnim pojasem čini bezbjednosni sistem automobila. Sam vazdušni jastuk nije dovoljna zaštita", objašnjava Rigler.

Pri brzini od 30 km/h udar nije dovoljno jak da aktivira vazdušni jastuk. Putnici koji su vezani pojasem bi pretrpjeli samo par modrica i ogrebotina. Sasvim je druga priča kod onih koji nijesu vezani. Tada su i vozač i suvozač potpuno nezaštićeni. Glava i grudi udaraju o volan i vjetrobran, a koljena u komandnu tablu. Taj incident je ekvivalentan padu sa četiri metra visine.

Rigler posebno napominje da je vrlo važno da pojasevi budu vezani pravilno, da budu tijesno pripijeni uz tijelo, da donji dio ide preko karlice, a gornji dio preko ključne kosti.

Dakle, pojas je najznačajniji bezbjednosni element u automobilu, jer su bez njega svi drugi sistemi u vozilu neefikasni. Zato bi akcija policije “Pojas za sve” trebalo da poboljša bezbjednost u saobraćaju, tako što će stvoriti naviku kod vozača i putnika da vežu pojas.

Putnici pozadi lete po kabini

Rezultati testiranja ADAC-a dali su odgovor i na pitanje koliko je važno da putnici na zadnjim sjedištima budu propisno vezani. Ispostavilo se da oni treba vrlo ozbiljno da shvate obavezu vezivanja pojaseva.

Testiranja su pokazala da u slučaju sudara njihova tijela nekontrolisano lete po kabini, čime izlažu opasnosti ne samo svoje živote, već i živote putnika na prednjim sjedištima.

Bonus video: