Holandski naučnici utvrdili su da postoji granica ljudskog života, "stakleni svod" koji iznosi 115.7 godina za žene i 114.1 godina za muškarce, uprkos tome što se očekivani životni vijek u prosjeku povećava.
Statističari sa Univerziteta u Tilburgu i Roterdamu istraživali su podatke iz posljednje tri decenije vezane za 75.000 Holanđana kojima je upisana tačna starost u trenutku smrti, prenosi hrvatski Express.
"U prosjeku živimo duže, ali najstariji među nama nisu postajali stariji u posljednjih trideset godina", objasnio je profesor Džon Ajnmal, vodeći naučnik istraživanja.
"Očigledno je da je očekivani životni vijek porastao", dodao je profesor, istakavši da se u Holandiji broj osoba koje su napunile 95 godina skoro utrostručio.
"Međutim, nedvosmisleno postoji zid i ta gornja granica se nije promijenila", istakao je.
Očekivani životni vijek je prosečni životni vijek koji mogu da očekuju pojedinci neke starosne grupe i jedan je od pokazatelja blagostanja u društvu.
Rezultati holandske studije upotpunjuju otkrića naučnika iz SAD koji su 2016. godine utvrdili sličnu gornju granicu.
Ipak, američki naučnici tvrde da pojedinci danas ne dostižu izuzetno visoku starost kao što je to nekad bio slučaj. Džon Ajnmal i njegove kolege se ne slažu s tom tvrdnjom. Oni navode da njihovi zaključci ne pokazuju skoro nikakva odstupanja u trajanju maksimalnog životnog vijeka danas u odnosu na prošlost.
Ajnmal ističe da pojedini ljudi ipak pobijaju standarde, poput slučaja Francuskinje Žan Kalment, osobe koja je naduže živjela, a da je to moglo sa sigurnošću da se utvrdi na osnovu njenog izvoda iz matične knjige rođenih.
Žan Kalment umrla je 1997, u 123. godini (imala je 122 godine i 164 dana).
Rezultati istraživanja Džona Ajnmala i njegovih kolega biće objavljeni za oko mjesec dana.
Bonus video: