Gardašević uhapšen zbog sumnjive privatizacije hotela "As"

Prema saznanjima Vijesti, SDT jednog od vlasnika firme "Nega turs Montenegro" sumnjiči za zloupotrebu ovlašćenja u privredi
27271 pregleda 4 komentar(a)
Hotel "As", Foto: Arhiva Vijesti
Hotel "As", Foto: Arhiva Vijesti
Ažurirano: 13.03.2020. 19:13h

Zbog sumnjive privatizacije hotela "As" u Perazića dolu određen je pritvor do 30 dana Neđeljku Gardaševiću, jednom od vlasnika firme "Nega turs Montenegro".

Prema nezvaničnim saznanjima Vijesti Specijalno državno tužilaštvo na čijem čelu je Milivoje Katnić sumnjiči ga za zloupotrebu ovlašćenja u privredi.

Sudija za istragu pritvor mu je odredio zbog opasnosti od bekstva i uticaja na svjedoke.

Njegov branilac Miloš Vuksanović "Vijestima" je kazao da ne može govoriti o detaljima saslušanja, niti o optužbama protiv Gardaševića, jer je predmet označen stepenom tajnosti.

"Određen mu je pritvor i na tu odluku ću izjaviti žalbu", kazao je on.

Vijesti su ranije objavile da je SDT tokom izviđaja u Privrednom sudu izuzelo predmet stečajnog postupka u hotelu “AS” u Perazića dolu i da ispituju da li je zakonito urađen stečajni postupak oko rusko- crnogorske firme “Nega turs Montenegro”.

SDT je u tom predmetu ispitivalo jesu li stečajna upravnica Snežana Jović i predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanić, donijeli pravilne odluke kada nijesu prihvatili plaćanje duga vlasnika firme, povjeriocima - bivšim radnicima, koji su i pokrenuli stečajni postupak kako bi naplatili potraživanja nastala iz radnog odnosa u periodu od 1. novembra 2014. do 1. novembra naredne godine.

Izvor “Vijesti” ranije kazao da su vlasnici “Nega turs Montenegro” u toku stečajnog postupka uplatiti Poreskoj upravi dug od 24.000 eura, koji su potraživali radnici te firme, ali stečajna upravnica Snežana Jović nije prihvatila plaćanje duga već je nastavila postupak uvođena firme u stečaj. Predmet stečaja u toj firmi dužio je sudija Blažo Jovanić.

Kako je firma izmirila dug zbog kojeg je i pokrenut stečajni postupak, stekli su se uslovi da se stečaj obustavi.

Pripadnici Specijalnog policijskog tima krajem oktobra prošle godine pretresli su kancelariju advokatice Snežane Jović u Podgorici, a ona je tada “Vijestima” rekla da ne zna zbog čega je policija pretresla njenu kancelariju.

Obaveza investitora, kome je hotel “As” prodat 2002. godine za pet miliona maraka, bila je da uloži 22 miliona maraka i da hotel završi do kraja 2003. Vlada je u februaru 2014. godine potpisivanjem aneksa ugovora investitoru dala novu šansu, koju nije iskoristio.

Prema aneksu, uz koji je data garancija od tri miliona, investitor je trebalo da u prvu fazu rekonstrukcije i gradnje hotela uloži najmanje 15.000.000 eura, od čega polovinu do 15. novembra 2014. godine.

Zbog nepoštovanja obaveze iz aneksa, Vlada je početkom 2016. godine tražila raskid ugovora.

Hotelska grupa “Budvanska rivijera” je u maju 2016. godine po nalogu Vlade, podnijela Privrednom sudu tužbu za raskid ugovora. Pokazalo se i da garancija nije bila validna.

“Nega turs Montenegro”, prema podacima Uprave za nekretnine, ima pravo svojine na nepokretnostima upisanim u listovima nepokretnosti 96. i 592. Reževići.

Vlasnik hotela i vrijedne lokacije posljednjih šest godina nije imao nikakvih poslovnih prihoda.

Ministarstvo turizma je prije dvije godine podnijelo krivične prijave protiv investitora zbog dostavljanja lažne bankarske garancije od tri miliona eura. Investitori su tvrdili da je garancija validna i da su “Sber banku”, koja je izdala, izabrali na predlog Vlade. Protiv “Sber banke” su u Rusiji podnijeli tužbu jer je, kako su naveli, oštetila njihove firme u toj državi zbog garancije.

Specijalno državno tužilaštvo formiralo je u aprilu 2016. predmet povodom privatizacije hotela “As”, koji je u fazi izviđaja.

Zbog privatizacije hotela “As” pred skupštinskim Odborom za ekonomiju 2016. godine, održano je kontrolno saslušanje tadašnjeg ministra turizma Branimira Gvozdenovića. Skupština je, nakon toga, usvojila zaključke odbora, od kojih je najvažniji da se u slučaju raskida ugovora hotel ne može vratiti Budvanskoj rivijeri, već se mora tretirati kao imovina države.

Bonus video: