Vijeće Višeg suda u Podgorici potvrdilo je optužnicu 15. avgusta ove godine, koju je Specijalno državno tužilaštvo (SDT) podiglo protiv Milana Rogača, R.R., M.S., M.M., M.V. i J.M., za krivična djela stvaranje kriminalne organizacije i produženo krivično djelo krijumčarenje.
Iz SDT-a su saopštili da je optužnica podignuta jer je iz dokaza prikupljenih tokom istrage utvrđeno da postoji osnovana sumnja da je optuženi Milan Rogač, u 2020. godini, organizovao kriminalnu organizaciju, čiji su članovi postali ostali optuženi, a koja je djelovala tokom te i naredne godine, u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini...
"... sa ciljem krijumčarenja cigareta, tako što su se prenosile preko carinske linije, uz izbjegavanje mjera carinskog nadzora, a potom prodavale, rasturale i prikrivale na teritoriji Crne Gore i Bosne i Hercegovine, radi sticanja nezakonite dobiti i moći", piše u saopštenju.
Vijeće je, između ostalog, potvrđujući optužnicu, navelo da sada dekriptovanu komunikaciju sa SKY ECC aplikacije „za razliku od odbrane, smatra pravno valjanim dokazom“, jer je pribavljen „primjenom materijalnih i procesnih odredbi zakona Republike Francuske“ i na osnovu naredbe „sudija za istragu više francuskih sudova“, „a usklađenost tih odredbi sa ustavom Francuske, posebno u pogledu zaštite prava na privatnost i prava odbrane u krivičnim postupcima, ispitalo je Ustavno vijeće te zemlje“.
"Vijeće je posebno dalje navelo da je: „...u odluci Ustavnog savjeta Republike Francuske broj 2022-987 QPC od 08.04.2022. godine konstatovano da je postupanje francuskih državnih organa u navedenom dijelu bilo u skladu sa Ustavom te države, da shodno sistemu uzajamnog priznavanja, države Evropske unije ne ispituju sadržinu dokaza koji je pribavljen od strane nadležnog organa države članice, a po ocjeni ovog suda ne postoje smetnje da i sudovi u Crnoj Gori prihvate tako pribavljeni dokaz, budući da isti nije u suprotnosti ni sa načelima domaćeg pravnog sistema i opšteprihvaćenim pravilima međunarodnog prava. Ovo posebno pri činjenici što u konkretnom slučaju Republika Francuska nije preduzimala istražne radnje i prikupljala dokaze po zamolnici Crne Gore, kada bi Crna Gora i mogla postaviti određene zahtjeve u pogledu načina prikupljanja dokaza i primjene određenih procesnih pravila, već je po zamolnici Crne Gore dostavila dokaze koje je već imala u posjedu i koje je prethodno pribavila u skladu sa svojim zakonodavstvom“, rekli su iz SDT-a.
Bonus video: