"Limitirane cijene" nestaju s polica

U megamarketu u Podgorici, u koji "Vijesti" odlaze jednom mjesečno, uklonjene oznake sa dijela artikala koji su dio državne akcije za ograničenje marži

37832 pregleda 134 reakcija 25 komentar(a)
Dio akcijskih oznaka nestao sa rafova velike trgovine (Ilustracija), Foto: BORIS PEJOVIC
Dio akcijskih oznaka nestao sa rafova velike trgovine (Ilustracija), Foto: BORIS PEJOVIC

Veliki market u Podgorici, čije nivoe cijena "Vijesti" prate duže od godinu, u posljednjem mjesecu je uklonio nekoliko oznaka za proizvode koji su dio državne akcije za ograničenje marži "Limitirane cijene", a to je učinjeno za jogurt, toalet papir i banane. Cijene dva artikla se u međuvremenu nisu mijenjale, dok su banane pojeftinile za 20 centi.

Da dio trgovaca ne poštuje "Limitirane cijene", "Vijestima" su polovinom septembra kazali iz sada već rasformirane Uprave za inspekcijske poslove. Tada su pojasnili da po Vladinoj odluci, trgovci nisu dužni da obilježe proizvode na koje je ograničena marža, pa ih inspektori ne mogu ni sankcionisati, kao i da su u prvih nekoliko dana primjene akcije napisali kazne u vrijednosti od 55.000 eura.

"Limitirane cijene" su pokrenute 6. septembra i trajaće do 31. januara naredne godine, a kroz njih su nakon nedavne izmjene marže za 67 prehrambenih i higijenskih proizvoda, u trgovinama na veliko i malo. Marža je razlika u nabavnoj i prodajnoj cijeni robe. Tako su marže za sektor prehrane u trgovinama na veliko i malo ograničene na 10 odsto, dok su za higijenske proizvode ograničene na maksimalno 10 odsto, u trgovini na veliko i 15 odsto u trgovini na malo.

Kupovina potrošačke korpe sa 15 artikala čije cijene "Vijesti" prate, u decembru prošle godine je u velikoj trgovini koštala 47 eura, dok je danas za istu potrebno izdvojiti 44 eura. Kada je u pitanju mali market, on je takođe povoljniji nego lani pa ono što je u posljednjem mjesecu 2023. trebalo platiti 35,8 eura, danas košta 32,3 eura. Cijene na pijaci se u odnosu na decembar prošle godine, nisu se gotovo nimalo mijenjale.

Ovo su neki od rezulata koje je pokazao mjesečni cjenovni barometar "Vijesti", kojim je praćeno kretanje mjesečnih cijena 15 proizvoda u podgoričkom malom, velikom marketu i na pijaci. Reporter je u ove objekte išao jednom mjesečno od septembra prošle godine, i to sredinom mjeseca, kako bi popisao cijene, ispratio njihova kretanja i eventualna poskupljenja ili pad. Riječ je o različitim namirnicama, istog proizvođača, identične vrste i gramaže, kako bi se dala prava slika mjesečnih promjena.

Oznaka uklonjena, cijena ista

"Limitiranim cijenama" su obuhvaćeni i toalet papir, jogurt i banane, koji su na policama velikog marketa sredinom novembra bili označeni i istaknuti kao njen dio. To se u međuvremenu promijenilo, pa su njihove cijene ostale dok su oznake "Limitirane cijene" - uklonjene. Iako "Vijesti" ne prate cijenu litarskog mlijeka bez čepa, ni ono nije bilo istaknuto kao dio akcije - iako su trgovci učinili za druge proizvode.

Tako jogurt i dalje košta 1,27 eura, toalet papir 2,49 eura, dok su banane sada jeftinije 20 centi i treba ih platiti 95 centi. Jedini artikal koji nije "mijenjan" je deterdžent za suđe, koji i dalje ima iste oznake i cijenu - odnosno 2,49 eura.

U poređenju sa cijenama u decembru prošle godine, u velikom marketu danas po nekoliko eura manje koštaju piletina i teletina. Teletina je krajem 2023. godine koštala 15 eura, dok kilogram istog mesa sada treba platiti 13 eura. Cijena piletine je u decembru prošle godine bila 9,6 eura, dok je danas treba platiti tri eura manje, tj. 6,5 eura.

Osim ovih, oko 30 centi je sada jeftinije i mlijeko sa čepom pa za litar treba izdvojiti 1,15 eura, dok su oko 15 centi povoljnije i jabuke.

trgovina, radnja
foto: Shutterstock

Više od polovine artikala na listi je danas skuplje, nego što je bilo u dvanaestom mjesecu prošle godine dok su dva zadržala identične cijene. Riblji štapići su bili euro povoljniji, odnosno koštali su 1,8 eura umjesto sadašnjih 2,8 eura, dok je više od euro jeftiniji bio paradajz. Cijene krastavca, jogurta, paste za zube, čokolade i šunke su takođe bile niže, dok je oko 20 centi manje koštao i toalet papir.

U posljednjih mjesec dana u velikom marketu nije bilo poskupljenja, ali su sada 40 centi jeftinije jabuke, 20 paradajz i 10 centi krastavac.

Piletina lani 2,5 eura skuplja

"Limitirane cijene" ipak, ne važe za markete čija je kvadratura na državnom nivou manja od 600 kvadrata, pa se akcija ne primjenjuje na onaj koji reporter posjećuje. Tako je u maloj trgovini, u odnosu na decembar prošle godine, danas piletina jeftinija 2,5 eura, odnosno kilogram treba platiti 8,5 umjesto tadašnjih 11 eura. Litar mlijeka je jeftiniji za oko 35 centi, kaladont i šunka za 20, dok su 20 centi povoljnije jabuka i jaja.

Sa druge strane, danas je u malom marketu skuplji kilogram krastavca i to 30 centi, pa ih treba platiti 1,5 eura, umjesto lanjskih 1,2 eura. Blago jeftiniji su i riblji štapići, banane, paradajz...

U odnosu na prošli mjesec, danas su u malom marketu oko deset centi skuplji jogurt i krastavci, dok 30 centi manje treba izdvojiti za čokoladu i oko 20 centi, manje za šunku.

Cijene na pijaci su gotovo identične u odnosu na one iz decembra 2023. godine, s tim da su deset centi jeftinije jabuke, pa kilogram košta 1,2 eura. Promjena na mjesečnom nivou - nije bilo.

trgovina
foto: Shutterstock

Državna akcija je prvobitno uključivala 66 proizvoda (51 prehrambeni i 15 higijenskih), ali je Vlada krajem novembra usvojila odluku i blago proširila spisak, tako što je korigovala postojeći i dodala mu par domaćih mliječnih proizvoda. U "Limitrane cijene" su sada uvršteni domaći jogurt i kisjelo mlijeko svih gramaža, pa su na listi ukupno 52 prehrambene namirnice.

Osim ovih, na snazi je i ranija mjera za ograničenje marži na pet osnovnih prehrambenih namirnica, odnosno na suncokretovo ulje, kristalni šećer, brašno tip 400 i 500 i kuhinjsku so.

Novom Vladinom odlukom je iz grupe prehrambenih izvučeno i među ovih pet, uvršteno litarsko kravlje mlijeko u kesi. To znači da ovu listu sada čini šest namirnica. Maksimalna marža na ove proizvode u trgovini na veliko je pet odsto, dok u je u trgovinama na malo ograničena na sedam odsto.

Iz Vlade su kazali da je glavni razlog za ovaj potez, bila zaštita domaćih proizvođača mliječnih namirnica koji su u posljednje vrijeme ugroženi kju groznicom.

Oktobar bez inflacije

U oktobru ove godine, prema podacima Monstata, mjesečne inflacije nije bilo, odnosno cijene se nisu bitnije mijenjale u odnosu na septembar. Ipak, u odnosu na isti mjesec u 2023. godini, one su u prosjeku više za 1,2 odsto.

U septembru je zvanično i prvi put u ovoj godini zabilježena deflacija (negativna inflacija), odnosno mjesečni pad cijena. Deflacija je zabilježena u istom periodu prošle godine i to u tri uzastopna mjeseca, u septembru, oktobru i novembru.

Da je mjesečna stopa inflacije u oktobru bila nepostojeća, kazao je sredinom novembra potpredsjednik Vlade i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj.

“Jasno je da je akcija ‘Limitirane cijene”, bez ugrožavanja kontinuiteta snabdjevenosti tržišta uticala na stabilizaciju i snižavanje cijena osnovnih životnih namirnica, kao i na ukupnu nisku stopu inflacije u Crnoj Gori. Ministarstvo će nastaviti da u kontinuitetu prati cijene osnovnih životnih namirnica prema utvrđenoj metodologiji i shodno tome predlagati mjere u cilju zaštite standarda građana”, poručio je Đeljošaj.

Bonus video: