Dugogodišnje sudije Ustavnog suda, sa višedecenijskim iskustvom, ne prave razliku između prestanka funkcije po sili Ustava i penzionisanja, saopštila je večeras predsjednica Ustavnog suda Snežana Armenko.
Ona je reagovala na navode troj sudija Budimira Šćepanovića, Desanke Lopičić i Dragane Đuranović, da je Armenko, u saradnji sa predsjednicom Ustavnog odbora, „kršeći Ustav i Zakon, mimo sjednice Ustavnog suda dostavila podatke o godinama starosti i dužini radnog staža sudija“.
Armenko je skupštinskom Odboru 11. decembra uputila dopis u kojem ih obavijestila da su Šćepanović, Lopičić i Đuranović stekli uslov za penziju, prema Zakonu o penzijsko-invalidskom osiguranju (PIO) i da im, shodno Ustavu, prestaje sudijska funkcija.
Reagovanje Armenko prenosimo u cjelosti:
"Imajući u vidu današnje saopštenje mojih kolega, nažalost, primorana sam da reagujem, kako u pogledu samog naslova, tako i sadržine, budući da isto ne reflektuje stvarno stanje rukovođenja Sudom. Ne želeći da opterećujem javnost činjenicama koje su već dobro poznate, budući da sam se tokom svoje cjelokupne karijere trudila da svoja mišljenja i stavove iznosim transparentno i argumentovano, ističem da kao predsjednik Ustavnog suda imam profesionalnu i moralnu obavezu, da čuvam integitet i dostojanstvo Ustavnog suda, ali i samih sudija, posebno ukoliko se iznose u javnosti neistinite i nepotpune informacije.
Zabrinjava činjenica da takve informacije javnosti iznose upravo potpisane sudije, štiteći isključivo svoje lične interese i želeći da pogaze ustavne norme i moralne postulate prava, očito u cilju degradacije pozicije predsjednika Ustavnog suda.
U tom pravcu, radi objektivnog informisanja javnosti, ističem sledeće: Nisu istiniti navodi da sam samoinicijativno, niti u dogovoru sa predsjednicom Ustavnog odbora Skupštine Crne Gore, protivno bilo kojem zakonu, poslala obavještenje Ustavnom odboru Skupštine Crne Gore.
Naime, dana 10.12.2024. godine, predsjednici Ustavnog suda obratila se predsjednica Ustavnog odbora Skupštine Crne Gore, radi dostavljanja informacija u pogledu određenih podataka svih sudija Ustavnog suda. U odgovoru na dopis, od strane predsjednice Ustavnog suda, dostavljeni su podaci za svih šest sudija Ustavnog suda, i to isključivo datum rođenja i godine staža, koje informacije su jedino i tražene i jedino dostavljene predsjednici Ustavnog odbora. O sadržini odgovora, obaviještene su sve sudije Ustavnog suda, a na njihov usmeni zahtjev su im dostavljeni i zahtjev predsjednice Ustavnog odbora i odgovor na takav zahtjev.
Ovakvo obraćanje predsjednika Ustavnog suda predsjednici Ustavnog odbora Skupštine, nije nepoznato ovim sudijama, budući da je upravo jedan od sudija potpisnika ovog saopštenja, tadašnji predsjednik Ustavnog suda, Budimir Šćepanović, takođe, na upit tadašnje predsjednice Ustavnog odbora Skupštine Crne Gore, dostavio iste podatke - godine života i godine staža osiguranja za jednog sudiju, koji je u to vrijeme ispunjavao uslove za prestanak sudijske funkcije po Zakonu o PIO.
Upravo vođena takvom praksom prethodnog predsjednika Ustavnog suda, na zahtjev predsjednice Ustavnog odbora Skupštine Crne Gore, sačinila sam dopis iste sadržine kao što je to učinio i tadašnji predsjednik Budimir Šćepanovič, čiju sadržinu čine samo tehnički podaci, ne iznoseći svoj stav, koji pri tom nije bio ni tražen.
Međutim, budući da su potpisane sudije pokrenule određena važna pitanja, želim da obavijestim javnost da je istim sudijama dobro poznat moj dosljedan stav, a koji sam javno istakla u pogledu prestanka funkcije sudijama Ustavnog suda i primjene Zakona o PIO, a ne Zakona o radu.
Podsjetiću javnost i građane da su različite odredbe Zakona o radu i Zakona o PIO u pogledu godina starosti i godina staža, u sadašenjem trenutku, posljedica većinske odluke upravo ovih sudija o neustavnosti odredbe člana 17 stav 1 Zakona o PIO, kojom prilikom sam kao sudija izdvojila mišljenje koje je dobro poznato javnosti.
U tom smislu, oštro demantujem tvrdnje u samom tekstu, koje se odnose na moj profesionalni integritet, ali i na degradaciju Ustava i ustavnih normi i zakonitog postupanja od strane predsjednice Ustavnog suda, sa otvorenim pitanjem, da li je cilj ovog saopštenja zaista zaštita Ustava, pravnog poretka i vladavine prava, ili isključivo zaštita ličnih interesa.
Ostavljam javnosti da procijeni.
U vezi navoda da se u konkretnom slučaju radi o nezakonitom penzionisanju troje sudija, sa žaljenjem konstatujem da dugogodišnje sudije, sa višedecenijskim iskustvom, ne prave razliku između prestanka funkcije po sili Ustava i penzionisanja.
U konačnom, nadam se da će sve pravne nedoumice u pogledu ovog pitanja, biti riješene kako unutar Ustavnog suda, tako i pred nadležnim državnim organima, isključivo u skladu sa Ustavom, važećim pravnim poretkom, transparentno, bez senzacionalističkih i tendencioznih saopštavanja", piše u reagovanje Armenko.
Bonus video: