JP „Morsko dobro“ stavilo je na javnu raspravu koja će trajati do 17.decembra, nacrt "Koncesionog akta za dodjelu koncesije luke od lokalnog značaja "Luka Tivat-Kalimanj". Tivatska gradska marina koju su samodoprinosom poslije zemljotresa 1979., podigli sami Tivćani, daje se u zakup koncesionaru koji za nju podudi najviše, a shodno odluci Vlade Crne Gore.
Tivatska javnost i sama Opština do sada su se žestoko protivili mogućnosti da Tivćani ostaju bez gradske marine namijenjene prvenstveno lokalnim ribarima i vlasnicima malih plovila za sport i rekreaciju. Kalimanjem je proteklih godina gazdovalo Komunalno preduzeće Tivat a cijene vezova u marini bile su prihvatljive za standard većine građana. Čelnici Opštine Tivat inače, javno se hvale "odličnom saradnjom" sa Vladom, koja im je na "slučaju Kalimanj", već treći put u posljednjih mjesec dana pokazala da se ništa ne pitaju sa sopstvenim gradom. Naime, Vlada je nedavno donijela Strategiju razvoja sporta u Crnoj Gori kojom je definisano da će se nacionalno Olimpijsko selo sa čitavim nizom modernih sportskih sadržaja, umjesto u Lepetanima kod Tivta kako je godinama obećavano tivatskoj javnosti, graditi u Baru. Drugi udarac od Vlade stigao je kada je Ministarstvo zdravlja odbilo da napušteni objekat dispanzera kod Gradskog parka u Tivtu ustupi lokalnoj upravi koja je tu željela da gradi Dnevni centar za djecu sa posebnim potrebama. Nakon što je za tu lokaciju, umjesto tivatskoj djeci i građanima, dala prednost stranom investitoru namjernom da gradi novu privatnu zdravstvenu ustanovu, Vlada je Tivćanima praktično oduzela i njihovu gradsku marinu za koju će uskoro tražiti investotora – zakupca.
U nacrtu koncesionog akta za Kalimanj stoji da su ciljevi dodjele koncesije "ostvarivanje javnog interesa u smislu obezbijeđenja kvalitetnog funkcionisanja luke sa dovoljnim brojem opremljenih komunalnih vezova za plovila lokalnog stanovništva, osiguranje redovnog održavanja luke, unapređenje korišćenja i pružanja lučkih usluga prema propisanim standardima i povećanje bezbijednosti korišćenja luke i održavanje dubine lučkog akvatorijuma." Cilj je i "izbor koncesionara koji posjeduje relevantno iskustvo na poslovima predmeta koncesije, organizacija administracije i upravljanje sa lukom saglasno pozitivnim propisima i standardima, te obezbjeđenje preduslova da se spriječe ili otklone posledice akcidenata na području koncesije koji mogu dovesti do zagađenja životne sredine i ugroziti bezbijednost i sigurnost plovila u luci a na osnovu primjene zakona i standarda zaštite.”
Iako su tivatski opštinari tražili da se Kalimanj ne daje na koncesiju, ili da se, ako se to već učini, lokalnoj upravi i Komunalnom preduzeću ozbezbijedi prioritet, Vlada i “Morsko dobro” u nacrtu koncesionog aktra navode da im je cilj “ravnopravnost svih zainteresovanih subjekata-ponuđača i izbor najpovoljnijeg”. Predmet koncesije na 10 plus 5 godina, je akvatorijum gradske lučice ukupne površine 19.443 kvadrata i njeni gatovi i operativna obala ukupne površine 2.526 kvadrata. Na njima ima ukupno 367 vezova za mala plovila dužine do 10 metara, te još 10 vezova za veće jahte. Obaveza koncesionara je da "prioritetno obezbijedi vezove za plovila dosadašnjih korisnika a koja su registrovana u Crnoj Gori, ispostava Lučke kapetanije Tivat i čiji vlasnici imaju prebivalište u opštini Tivat - komunalni vezovi”. Daje se i mogućnost gradnje dodatne operativne obale na istočnom dijelu ulaska u marinu, na rtu Belani gdje bi se gradili komercijalni vezovi “kojih ne može biti više od 10 odsto od ukupnog broja vezova u luci”.
Vlada i “Morsko dobro” traže koncesionara koji će uložiti najmanje 200 hiljada eura u unapređenje uslova za prihvat plovila u Kalimanju na postojećim vezovima, odnosno da po mogućnosti, investirati još 130.000 do 200.000 eura u gradnju novih komercijalnih vezova. Piše i da se očekuje da budući zakupa Kalimanja od izdavanja vezova godišnje ostvari prihod ”od ne manje od 60.000 eura” i da će koncesionar biti dužan da “u mjeri mogućeg, poštuje važeće i ranije sklopljene ugovore o korišćenju vezova u luci Kalimanj”. Budući zakupac je “Morskom dobru” plaćati fiksnu koncesionu naknadu od najmanje 12 hiljada eura godišnje, plus varijabilu od najmanje 2 odsto od ostvarenog ukupnog prometa.
Bonus video: