Iz jedne od najvećih svjetskih organizacija za zaštitu prirode - “Euronatur”, pozvali su Vladu da ne privatizuju nacionalne parkove i da investiraju u oporavak prirodnog kapitala.
"Jako smo zabrinuti posljednjim vijestima da Vlada trenutno planira privatizaciju Javnog preduzeća za Nacionalne parkove Crne Gore (JP NPCG), a eventualno i same nacionalne parkove", navodi se u pismu naslovljenom na odlazećeg premijera Mila Đukanovića.
Iz njemačke organizacije navode da su pismo poslali predstavnicima Evropskog parlamenta, Evropske Komisije i Ministarstvu održivog razvoja i turizma.
“Duboko smo uvjereni da bi nacionalnim parkom trebalo da upravlja javni entitet i da javno vlasništvo u nacionalnim parkovima ne bi trebalo prodati pod nikakvim okolnostima”.
Istakli su da bi namjera imenovanja i upravljanja nacionalnim parkom uvijek trebalo da bude zaštita životne sredine u njima.
Ocijenili su da bi država trebalo da ulaže u zaštitu životne sredine i nacionalnih parkova, a ne da očekuje zaradu od njih.
“Kontradiktoran je po sebi zahtjev da zaštitu prirode uopšte i nacionalnih parkova posebno mora zaraditi novac i pomoći državnom budžetu. Uvjereni smo da treba da funkcioniše upravo suprotno... Lokalno stanovništvo bi trebalo zarađivati kroz male biznise, potpomognute tom investicijom”.
Još nije poznat model transformacije NPCG, a “Vijesti” su ranije objavile da je najrelanija opcija transfromacija u društvo sa ograničenom odgovornošću (DOO) do kraja godine.
Zakon o Nacionalnim parkovima još 2014. godine je definisao potrebu za transformacijom preduzeća u privredno društvo.
Transformacija je obavezna i po Zakonu o unapređenju poslovnog ambijenta, kojim je predviđeno da javna preduzeća u sistemu ne mogu da postoje.
Iz Ministrastva održivog razvoja i turizma ranije su pojasnili da su raspoloživi modaliteti transformacija NPCG u akcionarsko društvo (AD), doo, ali i drugi u državnom vlasništvu.
Više nezvaničnih izvora potvrdilo je da nakon transformacije država želi da proda dio preduzeća i upravlja NPCG po modelu privatno-javnog partnerstva.
Bonus video: