Umjesto da završe u budžetu, desetina hiljada eura mjesečno ostaje u džepovima bogataša koji krstare crnogorskim morem, jer Vlada još nije definisala iznos boravišne takse za plovila.
Nedavno usvojenim Zakonom o boravišnoj taksi predviđena je mogućnost naplate od, po pravilu, imućnih vlasnika jahti, ali Vlada još nije donijela podzakonske akte.
Iz Turističke organizacije (TO) Tivat, koja je uz kolege iz Kotora, vjerovatno najviše od svih opština pogođena nenaplaćivanjem takse za nautičke turiste, potvrdili su da Vlada još nije donijela odluku kojom bi precizirala koliko ona iznosi za plovila.
O kolikom je gubitku za kase lokalnih i nacionalne turističke organizacije riječ, najbolje potvrđuje primjer Tivta - vodećeg jahting centra u državi.
Iz Porto Montenegra su u nekoliko navrata isticali da je popunjenost njihove marine na godišnjem nivou oko 90 odsto. Imajući u vidu da najveća od ukupno tri marine u Tivatskom zalivu ima 450 vezova, te uzimajući u obzir samo najniži predloženi iznos takse od pet eura po jahti za sedam dana, računica pokazuje da bi vlasnici plovila vezanih u marini kanadskog milijardera Pitera Manka Opštini Tivat trebalo godišnje da uplate 105.300 eura.
Poređenja radi, TO Tivat je do kraja septembra od “klasičnih turista“ naplatila ukupno 161.382 eura boravišne takse.
U praksi bi cifra koju bi plaćale jahte bila značajno veća, jer je prosječna dužina brodova koji uplovljavaju u Porto Montenegro mnogo veća, nego što je to slučaj sa malim jahtama.
Najbolji primjer stigao je prošlog vikenda, kada je u Tivat uplovila 65 metara duga superjahta “Trident”, koja će tu ostati do 1. maja naredne godine.
Taksa za plovila od 5 do 150 eura
Izmjenama Zakona načelno je definisano da se taksa za plovne objekte plaća u “paušalnom iznosu u zavisnosti od vremenskog perioda boravka turista na plovnim objektima i dužine plovnog objekta u rasponu od 5 do 150 eura”.
Zakon je predvidio da se taksa izmiruje prilikom dobijanja vinjete za jahtu i može se platiti za period od 7, 30, 90 dana ili godinu.
“Visinu boravišne takse u paušalnom iznosu za plovne objekte….u zavisnosti od dužine plovnog objekta, vremenskog perioda boravka turista na plovnim objektima, utvrđuje Vlada Crne Gore“, piše u Zakonu koji je stupio na snagu krajem avgusta.
Bonus video: