Numanović se krije mijenjajući tablice

Kako ministar maskira zloupotrebe službenog auta
555 pregleda 197 komentar(a)
Numanović službena vozila, Foto: Čitalac reporter/Vesko Belojević
Numanović službena vozila, Foto: Čitalac reporter/Vesko Belojević
Ažurirano: 30.03.2015. 10:34h

Ministar za ljudska i manjinska prava Suad Numanović vikendom mijenja registarske oznake na službenom automobilu, pa umjesto službenih PG CG 029 stavlja civilne PG EK 895. To je praksa ministra mjesecima unazad, o čemu svjedoče fotografije koje su napravili fotoreporteri „Vijesti“ i one koje je poslao naš čitalac.

Numanović je prošle godine, kada prođu radni dani, službeni „mercedes“ ML koristio u privatne svrhe sa registarskim oznakama PG BF 466, da bi od jula 2014. počeo da koristi PG EK 895. To je učinio nakon što je u parlamentu poslanica DF-a Branka Bošnjak ministru unutrašnjih poslova Rašku Konjeviću postavila pitanje da li je tačno da član Vlade mijenja vikendom i praznicima službene registarske oznake drugima.

Konkretnog odgovora tada nije bilo, a ova do sada nezabilježena praksa kamufliranja zloupotrebe državnih resursa u privatne svrhe poklapa se sa sve češćim ukazivanjem građana da funkcioneri automobile koje plaćaju građani voze i kada idu u šoping, na ljetovanja, zimovanja...

Prema nezvaničnim informacijama “Vijesti”, tablice PG BF 466 glasile su na žensko ime i nijesu prošle proces registracije od 2009. godine. Praksa je da štićene ličnosti u Vladi (premijer, ministri odbrane, policije i vanjskih poslova...) imaju neprepoznatljive tablice kad idu na konspirativne sastanke.

Numanović nije štićena ličnost niti mu je posao da obavlja bilo kakve tajne misije.

Pitanja bez odgovora

Ministar nije konkretno odgovorio na pitanja “Vijesti”.

„Shodno Uredbi o uslovima i načinu korišćenja prevoznih sredstava u svojini Crne Gore, članovima 4 i 11, propisano je da se službeno vozilo može dati na stalnu upotrebu (24 časa), kao i da članovi Vlade Crne Gore imaju pravo na stalnu upotrebu službenog vozila“.

Ovako je glasio odgovor iz njegovog kabineta na pitanja „zašto g. Numanović (njegov vozač) mijenja službene tablice u "civilne"? Da li je u pitanju maskiranje korišćenja službenog vozila za privatne potrebe van radnog vremena“, „da li MUP, koji je nadležan za sve službene automobile, ima informaciju da g. Numanović (njegov vozač) mijenja tablice, odnosno da li je g. Numanović obavijestio MUP o tome“, „da li g. Numanović ima odobrenje MUP-a za mijenjanje tablica i ako ima odobrenje na osnovu čega je izdato“, „ako nema da li očekuje da MUP ili nadležno Vladino tijelo pokrene postupak protiv g. Numanovića“ i „kako je g. Numanović dobio tablice PG EK 895, a kako je prije toga, za isto službeno vozilo, dobio tablice PG BF 466“.

MUP najavio da će se oglasiti danas

Slična pitanja „Vijesti“ su poslale i kabinetu ministra unutrašnjih poslova Raška Konjevića, iz kojeg su najavili da će odgovore vjerovatno poslati danas.

Numanović je donedavno obavljao i funkciju ministra zdravlja zbog ostavke Miodraga Radunovića u oktobru prošle godine, a u žiži javnosti našao se kada je početkom marta kazao da “ono što se desilo u Bijelom Polju nije ništa spektakularno”.

Krajem prošle godine tamo je zbog nehigijenskih uslova u porodilištu, inficirano pet beba od kojih je jedna preminula, a ostale su bile u jako teškom zdravstvenom stanju.

"Prosto takve stvari se dešavaju svuda u svijetu. Tu su iskustva Evrope i procjena je da je godišnje 37.000 smrti direktno uzrokovano bolničkim infekcijama", rekao je tada ministar Numanović.

Dva dana kasnije, Numanović, funkcioner DPS-a iz Bijelog Polja, rekao je da su novinari krivi za „pogrešnu interpretaciju“ njegove izjave.

Mizerija dok nam kradu milione, ali...

Zgađen onom “spektakularnom” izjavom dr Numanovića i u znak podrške onim nesretnim ljudima ispred kapije bjelopoljske bolnice šaljem vam i sliku tog mizerisanja sa registarskim tablicama… Dakle, gospodin ministar je mijenjao svoje službene tablice PG CG 029 u PG BF 466, a poslije poslaničkog pitanja poslanice Bošnjak počeo je da koristi nove PG EK 895, stoji u pismu čitaoca “Vijesti”.

“Svakog vikenda gledam kako se na jednom službenom vozilu, za vikend ... (ili recimo u izbornoj kampanji pred odlazak u agitaciju u Bijelo Polje) skidaju službene tablice PG CG 029, a kače druge... U moru ukradenih miliona ovaj sitni lopovluk znam da i nije neka velika priča, ali mene ovakve stvari izluđuju. Da li je dupliranje registarskih tablica praksa kod svih službenih vozila (pa im ove druge služe kad idu sa familijom na more i sl.) ili to samo imaju gospoda ministri (sumnjam da samo ovaj jedan to radi). Ne želim da se osjećaju baš tako sigurni dok rade takve mizerne stvari… Naočigled nas i to o našem trošku”, pišu u mejlu koji je “Vijestima” poslao svjedok Numanovićeve redovne prakse.

Vujović tvrdila da ju je Numanović vrijeđao i prijetio

Numanović je bio u fokusu javnosti i u martu 2013. kada ga je direktorica NVO „Juventas“ Ivana Vujović optužila da joj se obraćao prijetećim tonom i na uvredljiv način. Ona je kazala da se to desilo na sastanku sa ministrom povodom pripreme strategije za unapređenje kvaliteta života LGBT osoba, oko koje je Juventas imao različite stavove od ministarstva.

"Na sastanku sa ministrom za ljudska i manjinska prava doživljen je nekonstruktivan, uvredljiv odnos koji je bio praćen prijetećim tonom sa porukom da će Ministarstvo uskoro podržati finalni tekst Strategije 'makar ona bila najgora', a da dalji komentari usporavaju proces. Obaviješteni smo i o stavu ministarstva da je naša zainteresovanost za kvalitet finalnog ishoda usporila proces i prolongirala prethodno postavljene rokove za usvajanje dokumenta, ali i zakazivanje sjednice Savjeta za zaštitu od diskriminacije", kazala je tada Vujovićeva.

Ministar je tada saopštio da prijetnje nijesu njegov manir ponašanja i da ne želi da komentariše ton razgovora.

Saslušavan zbog para za glasanje

Zbog mijenjanja tablica, Numanoviću bi trebalo uskoro da stigne poziv za saslušanje u tužilaštvu, kao što mu se desilo u 2013. godine kada je saslušan zbog afere „Snimak“ pred Osnovnim tužilaštvom u Bijelom Polju. Krivičnu prijavu protiv Numanovića i još 13 osoba tada je podnio MANS i Izborni štab Miodraga Lekića u Pljevljima.

Numanović je, kako se navodi u prijavi MANS-a, kao tadašnji ministar rada i socijalnog staranja, obezbijedio da se uoči oktobarskih parlamentarnih izbora 2012. godine, pljevaljskom Centru za socijalni rad prebace sredstva koja su odobrena za isplatu jednokratnih socijalnih pomoći od 50 eura, a za koja se sumnja da su korišćena za kupovinu glasova na terenu.

“Nema građanina koji je bio u stanju socijalne potrebe, a da je imao adekvatnu dokumentaciju, da nije dobio socijalna davanja. Nema takvog, i nikada nijesam dobio dopis da se neko žali da zbog političkog, nacionalnog ili bilo kog drugog razloga od nekog centra nije dobio traženo”, bile su tada riječi Numanovića.

On je poručio da vjeruje zaposlenima u Centru za socijalni rad u Pljevljima i da smatra da su sva njihova poslovanja bila u skladu sa zakonom.

Bonus video: