Na Kosovo se do sada dobrovoljno vratilo 13 porodica, a postoje uslovi za povratak još deset do kraja godine, saopšteno je nakon sastanka ministra rada i socijalnog staranja Predraga Boškovića i otpravnika poslova kosovske ambasade, Srđana Sentića.
Bošković i Sentić razgovarali su o rješavanju statusa raseljenih i izbjeglih osoba, dobrovoljnom povratku, tržištu rada i realizaciji Sporazuma o potvrđivanju perioda osiguranja za ostvarivanje prava na penziju.
Bošković je, kako je saopšteno iz Ministarstva, istakao dobru saradnju sa institucijama Vlade Kosova.
“On je sagovornika upoznao sa aktivnostima koje se realizuju u procesu socijalizacije i inetgracije raseljenih osoba, koje u Crnoj Gori imaju jednaka prava u oblasti socijalne i dječje zaštite, obrazovanja, zdravstvene zaštite, tržišta rada kao i crnogorski građani, sem prava glasa, ali i dobrovoljnog povratka, rješavanja stambenih pitanja i ukidanja kolektivnih centara za smještaj”, kaže se u saopštenju.
Bošković je rekao da je pomoć koju su pružile mobilne ekipe Ministarstva unutrašnjih poslova Kosova od posebnog značaja za rješavanje statusa raseljenih, dodajući da je Crna Gora već četiri puta produžavala rok za regulisanje izbjegličkog statusa, koji ističe 31. decembra.
On je istakao dobru bilateralnu saradnju, u realizaciji dobrovoljnog povratka na Kosovo, sa Ministarstvom za povratak i zajednice Kosova.
“Rezultat dobre saradnje je i povratak 13 porodica sa 67 članova, tokom septembra ove godine, kazao je Bošković dodajuću da postoje uslovi i za povratak još deset porodica do kraja godine”, naveli sui z Ministarstva.
Sentić je ocijenio da je Crna Gora uradila dobar posao po pitanju integracije raseljenih, ali i rješavanja stambenih pitanja i ukidanja kolektivnog smještaja.
“Vlada Kosova i njene institucije će vam biti i u narednom periodu partneri, pogotovo u realizaciji dobrovoljnog povratka raseljenih”, rekao je Sentić.
On je naveo da je spreman da svojim kolegama prenese ideju o potpisivanju Sporazuma o zaštiti radnika na radu koji bi bio značajan i sa aspekta tržišta rada, ali i socijalne poliltike.
“Sagovornici su se usaglasili da i u narednom periodu treba nastaviti saradnju po pitanju dobrovoljnog povrataka raseljenih, ali i spriječavanja neformalnog zapošljavanja na crnogosko tržište, posebno na sezonskim poslovim, građana Kosova”, zaključuje se u saopštenju.
Bonus video: