Saobraćajni policajci su najpodložniji korupciji u MUP-u, pokazuje procjena rizika koju je radio MUP u okviru borbe protiv korupcije. U pitanju je dokument “Plan integriteta” koji je usvojio MUP, a čije sprovođenje, po procjenama eksperata, predstavlja jedno od najvažnijih načina za prevenciju korupcije.
Tim koji je radio na Planu integriteta je utvrdio tri nivoa rizika, pa je od 146 radnih mjesta u MUP-u, 48 veoma podložno korupciji, 84 srednje, a na samo 14 mjesta službenici imaju malu mogućnost za primanje mita.
Poslije “stanica policije za bezbjednost saobraćaja” čiji je faktor rizika 63, na listi visokog rizika su Direkcija za državljanstvo, filijale MUP-a za izdavanje dokumenata. Isti nivo rizika (56) nose Odsjek za opšti kriminalitet, Grupa za krvne delikte, Prihvatilište za strance, sektori policije za organizovani kriminal...
Nešto niže na ljestvici, ali i dalje sa visokom opasnošću su, biroi za informacione tehnologije, za unutrašnju kontrolu, za posebne provjere.
U dijelu mjera za smanjenje rizika za zloupotrebe saobraćajaca predviđeno je “podizanje nivoa efikasnosti postojećih mjera kontrole (redovni i vanredni kontrolni obilasci, patrolni list, interni nadzor)”. Zatim, edukacija, uspostavljanje audio vizuelnog nadzora rada sobraćajnih policajaca...
"Prilikom saobraćajne kontrole isključivo koristiti uređaje sa elektronskom memorijom (radar, alko test) kako bi se spriječile zloupotrebe”, jedna je od predviđenih mjera.
Bonus video: