Crna Gora je i u ovogodišnjem izvještaju američke nevladine grupe Freedom House po rejtingu sloboda ocijenjena indeksom 2,5, što je svrstava u grupu slobodnih zemalja.
Prosjek je izvučen iz dva indeksa - politička prava (u koja spada i sloboda medija), prema kojem je Crna Gora dobila trojku, i građanskih sloboda, za šta je dobila dvojku. Indeks se kreće u rasponu od 1 do 7, pri čemu je jedinica maksimalna ocjena za slobodu, dok je sedmicom označeno najgore stanje sloboda u jednoj zemlji.
Iste ocjene Crna Gora je dobila i u prošlogodišnjem izvještaju o stanju sloboda po Freedom House-u.
Kompletnu tabelu sa indeksima možete pogledati ovdje (PDF dokument).
Od zemalja u regionu, najbolje je ocijenjena Hrvatska, sa indeksom 1, jer su obje kategorije u toj državi ocijenjene najvećom ocjenom. Indeks sloboda u Srbiji je 2, što i nju svrstava u grupu slobodnih zemalja.
Najgore ocijenjene zemlje regiona su Kosovo, Albanija i Bosna i Hercegovina. Kosovo je indeksirano sa 4,5, BiH i Albanija sa 3, što ih svrstava u grupu djelimično slobodnih zemalja, po Freedom House-u.
U izvještaju te vašingtonske nevladine grupe navodi se da je poštovanje prava i sloboda u cijelom svijetu u padu tokom prošle godine, a Egipat je prepoznat kao država gdje je to najvidljivije.
Više od pola svjetske populacije ne živi u slobodnim zemljama
Ukupno 60 odsto stanovništva živi u državama koje su djelimično ili u potpunosti neslobodne.
Najgore ocjene je dobio Bliski istok, gdje čak 83 odsto građana živi u državama koje, po ocjeni Freedom House-a, nijesu slobodne. Prati ga region Euroazije sa 78 odsto ljudi koji žive u zemljama koje su dobile niže ocjene.
Trećina afričkog stanovništva se nalazi u zemljama koje ne poštuju građanska prava i slobode, dok je u Azijsko-pacifičkom regionu taj udio 43 odsto ukupnog stanovništva.
Bonus video: