Nekoliko stotina metara uzvodno od Termoelektrane Pljevlja na rijeci Vezišnici podignute su tri manje betonske brane, ali još nije poznato ko ih je izgradio, za koje potrebe, niti ko je dužan da ih ukloni, ukoliko su izgrađene bez odobrenja.
Brane su izgrađene uz imanje Esada Delića za koga pojedini mještani Borovice smatraju da je i investitor. Delić je u izjavi novinarima takve tvrdnje negirao, navodeći da su brane bile tu kada je on imanje kupio.
Mještanin Goran Ćaćić rekao je da su brane napravljene prije godinu i više, a posljednja, najmanja, prije nekoliko mjeseci.
On je kazao da je dolazio da peca ribu na ovom prostoru, ali da mu Delić nije dozvoljavao tvrdeći da je taj dio rijeke njegovo vlasništvo.
Ćaćić kaže da su se obratili i nadležnim inspekcijama ali da do sada niko ništa nije preuzeo, kako bi se tok rijeke zaštitio i porušile brane ukoliko se utvrdi da su nelegalno podignute.
Niko ništa ne preduzima: Goran Ćaćić
Načelnik Komunalne policije Dragan Leković kaže da su inspektori obišli mjesto gdje su brane podignute i da su utvrdili da je brana sagrađena od tvrdog materijala.
“To znači da je za njihovo uklanjanje nadležna državna Uprava za inspekcijske poslove. Mi smo Upravu za inspekcijske poslove obavijestili i u dogovoru sa njima, preduzeće se odgovarajuće mjere“, kazao je Leković.
Predsjednik NVO “Da zaživi selo” Vaso Knežević kaže da je poslao prijavu Upravi za incpekcijske poslove, ali da su mu oni odgovorili da rijeka Vezišnica ima lokalni karakter, te da je zaštita korita rijeke u nadležnosti pljevaljske lokalne uprave.
Predsjednik Mjesne zajednice Zabrđe Dragan Lučić kaže da su podnijeli prijavu Opštinskoj inspekciji i sa cijelim slučajem upoznali predsjednika Opštine Miloja Pupovića.
Milorad Mitrović predsjednik Ekološkog društva “Breznica” ne sumnja da brane mogu ugroziti prirodu, a posebno riblji svijet ove rijeke.
„Ne znam ko je brane izgradio, ali je ovo strašno - da neko bez odobrenja pregradi rijeku, jer za bilo kakve radove u riječnom koritu moraju da postoje potrebne dozvole“, kazao je Mitrović.
On smatra da, ukoliko se ne zna ko je pregradio rijeku, odmah treba da čitavu stvar u svoje ruke uzmu policija i tužilaštvo.
„Mora se otkriti ko je izgradio brane, ali i odgovorni za ovakvo bezakonje moraju snositi odgovornost“, kazao je Mitrović.
U Zakonu o vodama piše da se vode od lokalnog značaja upisuju u registar koji vodi nadležni organ lokalne uprave. U jednom od članova tog zakona se navodi i da je zabranjeno graditi stalne i privremene objekte kojima se smanjuje propusna moć korita i rijeka. Zakonom je propisano da će se novčanom kaznom od pedesetostrukog do dvjestapedesetostrukog iznosa minimalne zarade u Republici kazniti za prekršaj pravno lice, preduzetnik ili nadležni organ, ako vrši izgradnju novih ili rekonstrukciju postojećih objekata i postrojenja, kao i izvođenje drugih radova za koje su potrebni vodni uslovi bez vodne saglasnosti.
Galerija
Bonus video: