Prema pokazateljima iz NP "Durmitor" protekla turistička sezona nadmašila je sve dosadašnje, kako po broju posjetilaca tako i po ostvarenim prihodima.
Direktor Tomo Pajović kaže da su dosadašnji rekordi nadmašeni u svim segmentima ponude, boravku u planini, raftingu ili kajaku Tarom, posjetama prirodnjačkoj zbirci ili u sportskom ribolovu na Crnom i Vražijem jezeru ili na rijeci Tari.
"Rekordi su oboreni po svim dohodovnim stavkama pa je premašeno 400.000 eura, što je za 18 posto više nego prošle godine. Gosti su pristizali sa svih strana, najviše iz Francuske, Izraela, Poljske, Češke ali i sa prostora nekadašnje socijalističke Jugoslavije.
U avanturama niz bukove Tare od proljetos do kraja septembra na 1.853 plovila uživalo je 13.484 posjetilaca. Svi su potpuno bezbjedno raftingovali i stizali do odredišta, bez i najmanjeg incidenta pri čemu je važno ukazati na njihovo disciplinovano ponašanje i poštovanje pravila", kaže Pajović i napominje da je posjetilaca bilo značajno više ali su mnogi prošli neevidentirano jer je NP "Durmitor" otvorenog tipa i na taj prostor se može ući iz više pravaca.
Pajović smatra da su propisi koji tretiraju splavarenje uglavnom zaživjeli. Problem vidi u mnoštvu institucija koje izdavaju licence skiperima, koje u parku moraju prihvatiti jer nema kriterijuma koji preciziraju njihovu validnost.
"Dva smrtna slučaja tokom planinarenja, i ne samo to, nameću obavezu što hitnijeg normativnog uređenja ovog vida turističke ponude. Brojni pokazatelji govore da se prilikom pohoda kroz planinu mora uvesi veća disciplina, kako prema planinarima, tako i prema vodičima ali i subjektima koji nude planinarenje kao ponudu", smatra Pajović.
Prostor parka, tokom ljeta zahvatili su požari a vatrena stihija uništila je jedinstvene ljepote neprocjenljive vrijednosti u kanjonu Tare koje su pod zaštitom UNESCO. Sada, kad su požari ugašeni, uprkos ljudskim naporima isključivo zahvaljujući kiši, vide se jezivi prizori ljepota poznatih širom svijeta.
"Tokom jula i avgusta gorjelo je na sedam lokaliteta. Dio tih požara blagovremeno je ugašen a dio je trajao duže vrijeme. Opožareno je 4.190 hektara kanjona Tare. Uskoro treba da se formira komisija koja će procijeniti razmjere požara i donijeti program za sanaciju toga prostora", kaže Pajović.
Na Crnom jezeru se ne može ni čaša vode popiti
Crno jezero, najposjećeniji prostor vodećeg planinskog turističkog centra, drugo ljeto za redom dočekivalo je posjetioce a da, kako su brojni ukazali, nije se imala gdje popiti ni čaša vode.
Prilaz jezeru i dalje "krasi" već zazelenjeli prostor na kome se do kraja decembra 2010. godine nalazio istoimeni nacionalni restoran koji je upotpunosti izgorio u požaru.
Iz JP Nacionalni parkovi Crne Gore u proljeće prošle godine najvljivali su gradnju novog ugostiteljskog objekta ali projekat, zbog karakteristika, gabarita, sadržaja i materijala od kojih se trebao graditi izazvao je protivljenje pojedinaca i nije dobio zeleno svijetlo kod nadležnih državnih institucija.
Proljetos je najavljena gradnja prema novom projektu prilagođenom propisima. Pominjan je otvoreni šank ali ljetos ni njega nije bilo. Novac očigledno nije problem, vidi se iz bilansa koje je prezentirao Pajović koji priznaje da je nedostatak makar takvog vida ponude bio propust.
On je saopštio da ovih dana počinje gradnja otvorenog šanka koji će raditi i tokom zime.
Galerija
Bonus video: