Više od 20.000 ljudi izgubilo je formalno zdravstveno osiguranje, jer im je odjavljeno prebivalište ili otkazan ili prekinut privremeni boravak ili stalno nastanjenje.
Njih 5.937 imalo je izabranog doktora, pa je oslobođen toliki broj mjesta za osiguranike koji do sada zbog gužvi nijesu mogli da se registruju kod ljekara u domovima zdravlja.
Nastavak “čišćenja” baze dio je aktivnosti koje od prošle godine sprovodi Fond za zdravstveno osiguranje.
Baza osiguranika prethodnih godina imala je 708.720 pacijenata, što je za oko 60.000 više od ukupnog broja stanovnika.
To je bila prepreka da osiguranici imaju izabranog ljekara, pogotovo u Podgorici, gdje živi gotovo trećina stanovništva.
U ovoj nesređenoj i neažuriranoj bazi prošle godine bilo je 50.327 umrlih, od kojih je gotovo trećina, 17.000, bila registrovana kod izabranih doktora.
Nakon brisanja umrlih, u okviru projekta Fonda, odjavljeno je i formalno zdravstveno osiguranje za 11.660 osoba koje se vode kao izbjegli iz bivših jugoslovenskih republika i interno raseljeni sa Kosova, a koji nijesu podnijeli zahtjev za regulisanje statusa stranca sa stalnim nastanjenjem ili privremenim boravkom u skladu sa zakonom. Tada je “oslobođeno” oko 5.000 mjesta kod izabranih ljekara u crnogorskim domovima zdravlja.
Posljednji krug čišćenja baze, završen 1. aprila, najviše slobodnih mjesta kod izabranih doktora donio je primorskim opštinama i Podgorici. U Budvi ima 1.705 slobodnih mjesta, Podgorici 1.271, Baru i Herceg Novom nešto više od 500, Tivtu oko 400, Beranama 360.
Ažuriranje baze osiguranika sprovodi se uz pomoć Centralnog registra stanovnika (CRS), koji od prošle godine vodi Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP).
Bonus video: