Postoji određena bojazan da neće moći da se primijeni metodologija za cijene vode, jer skoro sva vodovodna preduzeće imaju određene probleme, različit procenat naplate, određene finasijske probleme iz prethodnog perioda, što dodatno opterećuje njihov rad.
To je istaknuto na sastanku Izvršnog odbora Udruženja Vodovoda i kanalizacije Crne Gore za 21 opštinu, koje je održano u Beranama.
Zaključeno je da bi povećanje cijena, u ovom trenutku, bila nepopularna mjera koju građani svih gradova, naročito sjevera Crne Gore, ne bi prihvatili.
Predstavnici crnogorskih vodovodnih preduzeća su sugerisali da je u izradu novog Zakona o vodnim uslugama potebno da se uključe lokalne samouprave, predstavnici resornog ministarstva i predstavnici Vlade, kako bi se što prije došlo do zajedničkog i kvalitetnog rješenja.
Mladen Dragašević, član upravne grupe Udruženja kazao je jedna od glavnih tema sastanka bila izrada novog zakona o vodnim uslugama, zbog problema u implementaciji postojećeg zakona o komunalnim djelatnostima.
On je podsjetio da je prije desetak dana, u Bijelom Polju, održana javna rasprava za podzakonske akte regulatorne agencije za energetiku.
"Tema sastanka bilo je razmatranje nacrta metodologije za utvrđivanje cijena za obavljanje regulisanih komunalnih djelatnosti, nacrta pravila o licencama za obavljanje regulisanih komunalnih djelatnosti i nacrta pravila o minimumu kvaliteta i obimu poslova za obavljanje regulisanih komunalnih djelatnosti. Nakon ovog sastanka, složili smo se da je, zbog nemogućnosti implementacije u rad vodovodnih preduzeća, potrebno odložiti usvajanje ova tri pravilnika. Smatramo da treba sačekati usvajanje novog Zakona o vodnim uslugama pa naknadno, nakon njegovog usvajanja, pristupiti izradi ove tri metodologije", kazao je Dragašević.
Bonus video: