Donacije, primjeri dobrovoljaca, volontera...
Crveni krst Crne Gore od početka marta, uz finansijsku podršku Ministarstva rada i socijalnog staranja, u 15 opština u Crnoj Gori (Bijelo Polje, Danilovgrad, Nikšić, Plužine, Pljevlja, Žabljak, Kolašin, Mojkovac, Berane, Andrijevica, Petnjica, Plav, Gusinje, Rožaje i Prijestonica Cetinje) realizuje program pomoć u kući za odrasla i stara lica sa invaliditetom. Uslugu pomoć u kući tokom marta pružalo je 116 saradnica za oko 1160 korisnika.
Pored programa koji finansira Ministarstvo, opštinske organizacije Crvenog krsta Bar, Budva i Tivat takođe pružaju uslugu pomoć u kući u saradnji sa lokalnom samoupravom. U ove tri opštine, 14 saradnica obilazi 140 starijih osoba.
"Briga o starijim osobama spada u prioritetne oblasti djelovanja Crvenog krsta, pa je od samog početka pojave korona virusa djelovanje naše organizacije fokusirano na najugroženije starije osobe (socijalno ugrožene, starije osobe koje žive same i lošeg su zdravstvenog stanja, kao i one koje zavise od tuđe pomoći prilikom obavljanja svakodnevnih aktivnosti). Program pomoć u kući je nastavljen uz poštovanje svih preventivnih mjera preporučenih od strane nadležnih institucija i identifikovanje prioritetnih korisnika kojima su neophodne kontinuirane kućne posjete. Trajanje posjeta je skraćeno, a saradnice se prioritetno bave čišćenjem površina koje se najčešće koriste i pripremom obroka. Za sve druge korisnike svakodnevna komunikacija sa saradnicama obavlja se putem telefona, kako bi se pratilo njihovo stanje i potrebe. U ovom periodu pomoć se, prije svega, odnosi na obavljanje svih poslova van doma korisnika (nabavka hrane, higijene, ljekova, štampe, izbacivanje smeća, plaćanje računa i obavljanje drugih administrativnih poslova), kako bi se starijima omogućilo da ostanu kod kuće poštujući preporuke i izbjegavajući izlaganje riziku. Za socijalno najugroženije starije osobe Crveni krst obezbijedio je i humanitarnu pomoć u vidu hrane i higijene, a u dostavi pomoći pored volontera angažovane su i saradnice", navode iz Crvenog krsta.
Ističu da je pojava virusa kod starijih izazvala zabrinutost i zbunjenost.
"Iz tog razloga posjeta saradnica ili njihov telefonski poziv, značajan je vid podrške u danima kada su one gotovo jedine osobe sa kojima korisnici imaju kontakt. Sve saradnice dobile su instrukcije od opštinskih organizacija Crvenog krsta o tome na koji način umiriti i normalizovati pojavu određenih emocija, kao i flajere sa mjerama opreza jer su dezinformacije i nedostatak znanja o onome što se dešava najčešći uzrok pojave strahova. Važno je napomenuti da saradnice ovih dana pokazuju solidarnost ne samo sa korisnicima programa pomoć u kući, već sa svim ugroženim ljudima, pa svakodnevno učestvuju u brojnim aktivnostima naše organizacije i tako daju svoj doprinos u zajedničkoj borbi protiv korana virusa", navode iz Crvenog krsta.
Predsjednik Savjeta za saradnju sa dijasporom - iseljenicima, Milenko Perović, zahvalio se u ime Savjeta dijaspori na mnogobrojnim donacijama Crnoj Gori.
Zaposleni u podgoričkim kompanijama “Genex” i “Bemax” su od svojeg mjesečnog primanja izdvojili iznos kojim su uspjeli da oforme 2.073 paketa hrane, koji će preko Crvenog krsta biti dostavljeni onima kojima je najpotrebnije.
“Motivi naše donacije su jasni a mi smo željeli da nezavisno od naše kompanije, kao pojedinci uradimo nešto konkretno u borbi protiv ove opasne zarazne bolesti. Nepredvidivo je koliko ova borba može trajati ali smatramo da nema mjesta kalkulacijama i sebičnosti, nego da treba snažno ustrajati u ovoj borbi. Nadamo se da osim što izdvajanjem od naših ličnih primanja pomažemo, ovim potezom budemo i što više primjer i drugima“, u ime zaposlenih je saopšteno iz podgoričke kompanije “Genex”.
Sa druge strane, zaposleni “Bemaxa” su, kako se navodi, posebno zadovoljni što su svi imali identičan stav po ovom pitanju i što je generalni zaključak da se samo nesebičnim odricanjem pojedinca, privrede i društva u cjelini može i mora pobijediti u preventivnim mjerama protiv COVID-19, a što uključuje i pomoć onima koji su finasijski najugroženiji a u skladu sa formiranim prioritetima podgoričkog Crvenog krsta.
Zaposleni u “Bemaxu” su "bili složni i u tome da je jako značajno što je njihova kompanija već snažno krenula u razne obilke doniranja u borbi protiv koronavirusa, između ostalog i kupovinom respiratora KBC-u, ali su naglasili da oni osjećaju potrebu da daju i lični doprinos", navodi se u saopštenju.
Menadžmenti kompanija “Genex” i “Bemax” su već ranije korporativno uplatili po 20 hiljada eura Nacionalnom koordinacionom tijelu za zarazne bolesti za nabavku respiratora.
Bonus video: