URA krenula u prikupljanje potpisa za referendum o "Kasarni Morača"

Predsjednik podgoričkog odbora GP URA je podsjetio da građani nemaju koristi od pretvaranja zelene oaze kasarne, u još jedan novi, betonski stambeni kvart
128 pregleda 13 komentar(a)
Luka Rakčević, Foto: GP URA
Luka Rakčević, Foto: GP URA
Ažurirano: 12.02.2018. 18:34h

Građanski pokret URA danas je počeo sa prikupljanjem potpisa građana, kako bi se, u što kraćem roku, pokrenuo proces raspisivanja mjesnog referenduma na kome bi građani MZ „Nova Varoš" kazali šta misle o Nacrtu plana za nekadašnju kasarnu „Morača”.

„Prostor nekadašnje kasarne 'Morača' jedan je od najljepših i najatraktivnijih djelova naše Podgorice. Prostire se na površini od 12,2 hektara, pokrivenoj šumom čempresa i drugog drveća, starog i do pedeset godina. Na tom prostoru su, tokom 1905. godine, podignuti objekti nekadašnje Kasarne koji se zbog neodržavanja nalaze u prilično lošem stanju. Umjesto da gradska uprava uloži minimalna sredstva da uredi navedeni prostor, renovira objekte iz vremena kralja Nikole i iskoristi ih kao kulturne sadržaje, dodatno oplemeni postojeću šumu i postavi potrebni mobilijar, odabrala je lakši i neodgovorniji put, da se navedeni prostor 'urbanizuje', proda nekoj od velikih građevinskih kompanija i bespovratno devastira, ukazao je predsjednik podgoričkog odbora Građanskog pokreta URA, Luka Rakčević.

On je podsjetio da je Glavni grad predložio Nacrt Urbanističkog projekta „Kasarna Morača“, kojim se na tom prostoru predviđa skoro 150.000 kvadratnih metara gradnje, na svega osam hektara zemljišta.

„Poređenja radi, svi stambeni objekti Bloka V imaju 150 hiljada kvadrata stanogradnje, ali na čak tri puta većoj površini od Kasarne “Morača”, odnosno na 24 hektara“, istakao je Rakčević.

On je kazao da se planom predviđa izgradnja stambenog bloka sa svega 7.38 metara kvadratnih zelenih površina po korisniku, iako kriterijumi propisuju najmanje 25 kvadratnih metara, rušenje svih 15 zgrada nekadašnje Kasarne.

“Izgradnja dvoetažnih podzemnih garaža duž 80 odsto prostora kasarne, uprkos svim postojećim infrastrukturnim ograničenjima, zbog kojih će doći do uklanjanja gotovo čitavog zelenog pojasa, većine čempresa i drugog drveća“, ukazao je Rakčević.

Podsjetio je da građani nemaju bilo kakve koristi od pretvaranja zelene oaze kasarne, u još jedan novi, betonski stambeni kvart, jer je prostor lišen svake društvene upotrebe, dok se planira izgradnja isključivo stambenih i poslovnih objekata, od koje koristi imaju samo velike građevinske kompanije koje će prodati stanove i izvući profit.

„Zbog toga, postavljamo logično pitanje: zbog čega Glavni grad žuri da 'urbanizuje' i proda vrijedno zemljište, ukoliko građani od tog posla nemaju baš nikakve koristi? Da li je kratkoročni profit, koji će gradska uprava ostvariti od prodaje zemljišta i komunalnog opremanja, toliko važniji od drugačijeg uređenjakKasarne i stvaranja najljepšeg gradskog parka, sa šetalištem uz rijeku, muzejima, ljetnjom pozornicom i svim drugim potencijalnim sadržajima“, upitao je Rakčević.

On podsjeća da u urbanom jezgru grada postoji preko 10 hiljada stanova viška, a da se do 2025. godine projektuje dodatnih 35 hiljada stanova više nego što to iziskuju potrebe građana, prema zvaničnim demografskim procjenama.

Zbog toga URA traži da se zaštiti prostor Kasarne i upodobi korišćenju svih građana ovog grada - filmskim projekcijama, obrazovnim i kulturnim manifestacijama, sportskim i rekreativnim događajima, kao i mnogim drugim neophodnim sadržajima.

„Važno je naglasiti da gradska uprava nije konsultovala građane Mjesne zajednice 'Nova varoš', a kamoli druge građane Podgorice, prije nego što je definisala programski zadatak i krenula u izradu plana. Predloženom podjelom urbanističkih parcela (UP1 i UP2) omogućuje se privatnom vlasniku manjeg dijela parcele UP2 (kompaniji „Anekretnine“ ili nekoj od građevinskih kompanija), da prostim zahtjevom za dokompletiranje urbanističke parcele - otkupi gradsko zemljište bez bilo kakvog tendera i tako zaradi milione eura i da namjena 'centralne djelatnosti', koju je za prostor Kasarne propisao plan višeg reda, samo u izuzetnom slučaju predviđa izgradnju stambenih i poslovnih objekata, dok se Nacrtom plana na čak 57.3 odsto od ukupne površine planira - stanovanje. Način usvajanja planske dokumentacije (kao 'zakona u oblasti urbanog planiranja'), potpuno pogrešan, neozbiljan i isključivo podređen profitu. Jer kao što se Krivični zakonik ili ZUP ne mogu mijenjati na tenderu, sa cijenom kao jedinim kriterijumom za izbor ponude, tako se ne može uređivati ni prostor“, ukazao je Rakčević.

On podsjeća da je cilj gradske uprave da obeshrabri građane i onemogući njihovo učešće u kreiranju lokalnih politika, kako bi uz manje otpora usvajali štetne odluke, prodavali gradsko zemljište i uništavali prostor, te da „uprkos svim pritiscima moramo pokazati odlučnost i volju da zaštitimo našu Podgoricu“.

Bonus video: