Na sjevernom kraju Ulice Vrijes III u Opštini Kotor, prema tvrdnjama mještana, već duže traje gradnja bespravnih improvizovanih objekata od drveta i drugog priručnog materijala, ali i čitavih manjih kuća od čvrste gradnje i to na parcelama koje su u vlasništvu države i, najvećim dijelom, Biskupskog ordinarijata u Kotoru.
Riječ je i parcelama koje su pašnjaci ili šume treće kategorije i na kojima su pripadnici romsko-egipatske populacije, već izgradili nekoliko baraka i dva objekta od čvrste gradnje.
Novinar “Vijesti“ prije dva dana obišao je spornu lokaciju u Vrijesu gdje je zatekao već izgrađene tri barake, postavljenu osnovnu drvenu konstrukciju za još jednu, izgrađen čvrsti objekat u kome po tvrdnjama mještana, funkcioniše nelegalna kafana u vlasništvu jednog od naseljenih Roma, te ispod puta na sjevernoj ivici sporne lokacije, manju kuću od čvrstog materijala u završnoj fazi gradnje i opremanja.
Sva zemlja na kojoj se nalaze ovi nelegalni objekti vlasništvo je države, odnosno Opštine, dok se jedan dio njih nalazi i na zemlji koja je u vlasništvu Kotorske biskupije. Kotorska biskupija na tom dijelu rapolaže sa nekoliko desetina hiljada kvadrata atraktivnog neizgrađenog građevinskog zemljišta, ali su pripadnici RE populacije, u posljednje vrijeme, počeli da malo-pomalo, uzrupiraju crkvenu imovinu i na njoj podižu razne objekte, mahom improvizovanog karaktera.
“Vijestima“ su nezadovoljni žitelji tog dijela Tivta kazali da je pojava dolaska sve većeg broja pripadnika romsko-egipćanske populacije na tu lokaciju i njihovog smještanja u nelegalnim objektima koje podižu na državnoj i crkvenoj zemlji sve intenzivnija i da je posebno na zamahu dobila posljednjih nekoliko mjeseci.
Ne želeći da im se ime “zbog političke osjetljivosti slučaja i socio-ekonomskog položaja njegovih aktera“ pominje u medijima, mještani tvrde da pripadnici RE populacije koji tu dolaze i odmah počinju da grade barake ili kuće od čvrstog materijala, kažu da su za to dobili prećutnu saglasnost od čelnika tivatske Opštine i rukovodstva lokalnog DPS-a kojem je, kako tvrde, ta populacija bila veliki novi rezervoar “sigurnih glasova“ na posljednjim lokalnim izborima.
Kao onog ko je navodni predvodnik takvih nelegalnih aktivnosti, mještani nezvanično označavaju izvjesnog Januza Balju. Njega je reporter “Vijesti“ zatekao na licu mjesta, u novoj nelegalnoj manjoj kući od tvrdog materijala koja je podignuta na samoj granici placa u vlasništvu države i zemlje čiji je vlasnik crkva.
“Znamo da je ovo državna zemlja, ali gradimo objekte na njoj jer moramo negdje da živimo. Znamo da je to nelegalno, ali pravimo barake i ove druge zgrade jer moramo negdje da smjestimo našu djecu. Dolazila je inspekcija i rekli su nam da to ne smijemo da radimo, ali dalje nije bilo ništa“, kazao je “Vijestima“ Balja, koji je dodao da oni dio objekata navodno podižu i na privatnom zemljištu jedne od starosjedilačkih tivatskih porodica koja se, navodno, sa time saglasila i iznajmila im parcelu.
Na pitanje da li je kuća od čvrste gradnje podignuta na placu koji je ili državni ili crkveni, a u kojoj ga je novinar zatekao njegovo vlasništvo, Balja je odrično odgovorio, istakavši da on “tu samo radi“. Na pitanje ko je vlasnik kuće, odnosno za koga on u njoj izvodi građevinske radove, Balja je kazao da ne zna, odnosno da je njega “angažovao jedan preduzimač iz Tivta, ali mu ja ne znam ime“.
U vrijeme kada je novinar “Vijesti“ boravio na spornoj lokaciji, u blizini je bio parkiran i jedan manji bager, kao i jedan kamion nikšićkih tablica, a uz put i na državnoj zemlji je bila odložena i veća količina pijeska, armature, drvene građe i drugog materijala za podizanje objekata.
Iz Opštine Tivat ni nakon dva dana nisu odgovorili na pitanja “Vijesti“ - jesu li upoznati sa time što se događa u Vrijesu, te da li su i šta do sada preduzeli da se spriječi njena uzrupacija i bespravna gradnja na tim parcelama. Iz Opštine nisu odgovorili ni na zahtjev da prokomentarišu tvrdnje dijela građana da je pripadnicima RE populacije koji u Vrijesu grade drvene barake i druge poslovne i stambene objekte od čvrstog materijala, navodno, iz Opštine od strane DPS funkcionera koji rade u Opštini, rečeno da mogu da grade bez dozvole ili prijave građenje.
Balja nije aktivista DPS-a, već SDP-a, Vuksanovićeva sa njim snimila spot
Januz Balja, po svemu sudeći, nije aktivista DPS-a, na šta sumnjaju njegove komšije, već je on kandidat za odbornika na listi “SDP-Obranimo grad” za lokalne izbore u Tivtu. Njegovo ime je na 15. mjestu liste kandidata za odbornike SDP-a koja na parlamentarnim izbirima nastupa pod sloganom “Jaka Crne Gora” i kojoj je jedna od najbitnijih poruka što ih upućuje biračima, to da će se SDP zalagati za bezuslovnu vladavinu prava i jačanje institucija pravne države.
“Da svi građani građanke Tivta, bez obzira na bilo kakvu pripadnost, imaju pristojne i dostojanstvene uslove za život. To je ono za što ćemo se mi boriti u Socijademokratskoj partiji - za jak Tivat, jaku Crnu Goru u Evropskoj uniji. Da svima bude lijepo, je li tako“, pita liderka SDP-a Draginja Vuksanović Balju i njegovu suprugu u promotivnom videu koji je SDP prije pet dana objavio na društvenim mrežama. Video je snimljen baš na uzurpiranoj državnoj zemlji, a iza leđa predsjednice SDP-a vidi se nelegalna kuća od čvrstog materijala na ckvenoj zemlji.
Bonus video: