Redžep Kolar iz Velembusa imao je najbolje maslinovo ulje na ovogodišnjoj barskoj Maslinijadi.
Od drugog do petog mjesta su ulja Saita Čantića, Osmana Đokića, Nara Bećovića i Nijaza Bećovića.
Sva kandidovana ulja su pod šifrom prvo analizirana laboratorijski, a potom ih je ocjenjivalo sedmoro licenciranih članova domaćeg Udruženja senzorskih ocjenjivača maslinovih ulja.
“U maslinarstvu sam već 30 godina, počeo sam od 14 korijena (stabala), sada imam 300 starih i 200 mladih, uglavnom autohtone sorte žutica, a imam i nešto korijena lećine. Počeo sam berbu ove godine prije mjesec dana, do sada sam prikupio oko pet tona ploda. Najbitnije je da se maslina bere sa grane ili prikupi u mrežu, njen plod ne smije da padne na zemlju”, rekao je “Vijestima” Kolar.
Promocija najboljih ulja Maslinijade biće održana sjutra i prekosjutra u Starom Baru.
Ćazim Alković iz Udruženja senzorksih ocjenjivača govorio je o karakteristikama maslinovih ulja, ukazujući da je ono “čisti prirodni sok, kao da cijedimo pomorandžu”.
Ekstradjevičanska maslinova ulja moraju imati ispod 0,8 odsto masnih kiselina, djevičanska ispod dva procenta, a lampanta ima više od dva.
“Boja ne igra ulogu u ocjenjvanju maslinovog ulja, čija je osnovna osobina voćnost, a potom gorkost i pikantnost. Najveći neprijatelji maslinovog ulja su svjetlost - treba ga držati u tamnim bocama i na tamnim mjestima, kiseonik, te temperature iznad 28 i ispod sedam stepeni. Kada se ulje zamrzava u frižideru, trajno se oštećuje”, rekao je Alković.
Bonus video: