Način na koji je porodica policijskog funkcionera Zorana Lazovića sticala imovinu mora biti predmet pažnje nadležnih organa, u prvom redu Agencije za sprječavanje korupcije (ASK), ali i Odjeljenja za unutrašnju kontrolu policije Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP), rekao je Dejan Milovac iz MANS-a.
On je najavio da će MANS početkom naredne sedmice ASK-u predati inicijativu protiv Lazovića jer nije prijavio da je njegova supruga početkom prošle godine stekla stan i garažu u centru Podgorice, nakon razmjene nekretnina sa Žarkom Garićem, o čemu su obavijestili javnost.
"Tu promjenu u imovini Lazović je morao prijaviti ASK-u vanrednim izvještajem o prihodima i imovini u slučaju promjene veće od 5.000 eura, u skladu sa Zakonom o sprječavanju korupcije, što on nije učinio", kazao je Milovac.
Dodaje da Lazović nije prijavio ni poklon koji je njegova supruga stekla razmjenom nekretnina sa Željkom Garićem koji se ogleda u razlici između tržišne vrijednosti i cijene koja je formirana pri toj razmjeni.
"Podsjećamo, u razmjeni sa Garićem, supruga Lazovića je stekla značajno veći stan sa parking mjestom, uz doplatu svega 10ak hiljada eura".
Kompletna dokumentacije će, navodi Milovac, biti proslijeđena i Odjeljenju za unutrašnju kontrolu policije, od koje će tražiti da utvrdi sve okolnosti sticanja imovine Lazovića.
"Od unutrašnje policijske kontrole zahtijevaćemo da utvrdi da li je Lazović u eventualnom postupanju prema fizičkim i pravnim licima sa kojima njeguje kumovske i poslovne odnose, javni interes podređivao ličnom, te da li je potencijalni sukob interesa imao uticaja na rezultate njegovog rada", navodi se u saopštenju Milovca.
Odjeljenju će, dodaje, biti predata i dokumentacija koja se odnosi na sticanje stana od strane Lazovićevog sina, Marka Lazovića, koji je zaposlen u Sektoru kriminalističke policije.
"Istraživanje MANS-a je pokazalo da je mlađi Lazović stekao vrijedan stan značajno ispod tržišnih uslova, direktno od kompanije „Bemax“, i to uz odloženo plaćanje. Na kraju, dokumentacija će biti proslijeđena i Upravi prihoda i carina, kako bi se utvrdilo da li je u prometovanju nekretnina između porodice Lazović, Željka Garića i kompanije „Bemax“ plaćen porez na realnu tržišnu cijenu, ili na onu koja je bila dogovor između učesnika u ovim poslovima".
Milovac ističe da slučaj Lazović ali i mnogi drugi prije ovog upućuju na neophodnost ozbiljne reforme kada je u pitanju kontrola imovine i prihoda javnih funkcionera i službenika, a naročito lica povezanih sa njima.
"Ovo je posebno važno kada govorimo o onoj vrsti funkcionera na kojima bi trebala da počivaju antikorupcijski napori države i kod kojih ne bi trebalo da postoji ni najmanji prostor za sumnju u njihovu nepristrasnost i objektivnost", zaključio je Milovac..
Bonus video: