Arhivski odsjek iz Nikšića dobio je nove prostorije koje se nalaze u zgradi Nikšićkog pozorišta, a u čast njihovog otvaranja upriličena je izložba dokumenata „Narodno pozorište u Nikšiću od 1949 – 1965.godine“ autorke Violete Krivokapić.
Pomoćnica direktora Državnog arhiva Crne Gore Mirjana Kapisoda podsjetila je da je Arhivski odsjek u Nikšiću osnovan 1.septembra 1959.godine i da se u njemu čuva arhivska građa u ukupnoj količini od 730 dužnih metara.
„Najstariji dokumenti datiraju iz 1830. dok se cjelovitost arhivske građe može pratiti u kontinuitetu poslije 1944.godine. Danas Arhivski odsjek u Nikšiću čuva i raspolaže sa 74 arhivska fonda različite provenijencije, deset ličnih i porodičnih fondova, četiri zbirke i jednim fondom audio-vizuelne građe“, kazala je Kapisoda.
Prema riječima Violete Krivokapić, načelnice Arhivskog odsjeka u Nikšiću, novi prostor, koji se sastoji od depoa i radnog prostora, adaptiran je potrebama pomenutog odsjeka.
„Djelatnost arhiva je naučnog karaktera i vrlo često je zaklonjena od očiju javnosti ili je u sjenci drugih društvenih zbivanja. Ipak ,sva zbilja sadašnje i nekadašnje Crne Gore je u Državnom arhivu, u naše fondove i zbirke“, kazala je Krivokapić.
Prema njenim riječima dokumenti govore mnogo bolje od nas, čuvaju kolektivnu svijest i javnosti prezentuju kulturnu baštinu.
Postavku izložbe, koja će biti stalna u prostorijama Nikšićkog pozorišta, čini 29 panoa sa 119 dokumenata, 72 plakete i 56 fotografija.
„Crnogorska teatrologija je pozorišni život u Nikšiću, začet davne 1884. i koji sa manjim i većim prekidima traje do danas, okarakterisala kao 'magiju koja traja'. Ta naučna ocjena oslanja se, prije svega, na činjenični podatak da je za 16.godina rada Narodno pozorište u Nikšiću u svoj repertoar 'upisalo' 109 premijera“, kazao je direktor Nikšićkog pozorišta Zoran Bulajić.
Zbog toga su te godine, kako je istakao, okarakterisane kao „zlatni“ period pozorišnog stvaralaštva u Nikšiću.
Govoreći o istorijatu pozorišta Bulajić je podsjetio da je ono nakon gašenja obnovljeno 1999.godine i da su od tada do danas realizovane 24 premijere. Obnovili su Međunarodni festival glumca kao i časopis „Pozorište“, jedinstvenu publikaciju te vrste u Crnoj Gori, izdali tri monografije, a u pripremi je nova knjiga crnogorskih dramskih stvaralaca srednje i mlađe generacije.
Saradnice na izložbi bile su Dejana Nikolić i Biljana Mrdak.
U programu su nastupili sopranistkinja Bojana Marković i profesor gitare Slobodan Bogdanović.
Galerija
Bonus video: