Biljana Vukmanović (Bar), Senada Đešević (Plav), Krsto Vuković (Budva), Seka Slavković (Budva) Ana Vujačić (Nikšić) i Mirjana Rajović (Danilovgrad), šest kandidata od ukupno deset prijavljenih koji nisu dobili prestižnu nagradu u oblasti obrazovanja "Oktoih", obratili su se javnosti zbog sumnji u regularnost izbora dobitnika ove državne nagrade za 2022. godinu.
Između ostalog, oni su na odgovornost pozvali i ministra prosvjete Miomira Vojinovića, za kojeg kažu da je imenovao žiri.
Njihovo saopštenje prenosimo integralno...
"Ministarstvo prosvjete 26. decembra 2022. godine objavilo je imena dobitnika prestižne državne nagrade u oblasti obrazovanja 'Oktoih' za 2022. godinu: Martin Ćalasan, docent na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta Crne Gore, Svetlana Varagić, profesorica hemije u Gimnaziji 'Slobodan Škerović' i Milica Vojinović, profesorica ekonomske grupe predmeta u SEŠ 'Mirko Vešović' u Podgorici. Odluku je donio petočlani žiri koga je imenovao ministar prosvjete, Miomir Vojinović. Žiri je odlučivao u sastavu: dr Milivoje Radović, redovni profesor na Ekonomskom fakultetu Univerziteta Crne Gore, dr Božidar Popović, redovni profesor na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta Crne Gore, Marko Spaić, profesor Crnogorskog - srpskog, bosanskog, hrvatskog jezika i književnosti u Gimnaziji 'Slobodan Škerović', Mijajlo Đurić i Milica Žižić, zaposleni u Ministarstvu prosvjete.
Istog dana, kada su objavljeni rezultati, a sa njima i imena članova žirija, do tad nepoznata, sjenku na imena dobitnika bacila je činjenica da su u žiriju bila dva člana sa Univerziteta Crne Gore (od kojih je jedan predsjednik), a jedan od dobitnika je univerzitetski profesor, dok je jedan od članova žirija zaposleni u Gimnaziji 'Slobodan Škerović' a jedan od dobitnika je profesorica iz iste ustanove. Takođe je specifična činjenica da je jedan od članova žirija profesor na Ekonomskom fakultetu, dok je treća dobitnica profesorica ekonomske grupe predmeta.
Imajući u vidu osnovna saznanja o značenju pojma sukoba interesa i svega što iz istog može da proizađe, među nama se javila i prva sumnja u regularnost ishoda odluke za dobitnike 'Oktoiha' za 2022. godinu.
Druga sumnja nastala je činjenicom da nije poznata radna biografija članova žirija, kao ni da kandidati koji su konkurisali nisu zvanično upoznati sa važećim Pravilnikom na osnovu kojeg se dodjeljuje nagrada (jer je stari mijenjan a novi nije dostupan na sajtu Ministarstva), da nisu obaviješteni o bodovnoj listi i redosljedu kandidata na istoj nakon bodovanja, niti su dobili zvaničan izvještaj žirija, odnosno odluku, sa priloženim dokazima, s obzirom na činjenicu da je konkurs javni, što podrazumijeva i njegovu javnost i transparentnost.
S tim u vezi, svi kandidati za nagradu 'Oktoih' saglasili su se da je neophodno reagovati (iako nigdje ne postoji informacija da li postoji i koji je rok za žalbu), ali prvenstveno na osnovu činjenica. Koleginica Vukmanović je, u cilju pribavljanja činjenica, 26.12.2022. godine u ponedeljak popodne na mejl kabineta ministra prosvjete, Miomira Vojinovića, (koji je imenovao žiri), kao i na mejlove Mijajla Đurića i Milice Žižić, kao članove žirija iz Ministarstva prosvjete, uputila zahtjev za slobodan pristup informacijama, na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama i popunjenog obrasca. Kako prijem mejla niko nije potvrdio, niti na isti odgovarao, što je svojstveno ovom Ministarstvu (prošle godine koleginica kandidat slala je mejlove na koje nikada nije dobila odgovor), koleginica Vukmanović je, uz saglasnost svih preostalih kandidata koji nisu osvojili nagradu, otišla u Ministarstvo prosvjete jer je uvid u dokumentaciju zvaničnim obrascem tražila upravo uvidom na licu mjesta, tražeći prijem kod Mijajla Đurića ili Milice Žižić, kao članova žirija. Od portira je dobila obavještenje da su zauzeti, dok je Žižić preko portira prenijela poruku 'da će svi mejlom biti obaviješteni o svemu i imati uvid', bez poziva na kratak sastanak, odnosno prijem.
Svi, kao kandidati koji nisu osvojili nagradu, saglasni smo da je ovakav odnos predstavnika državne vlasti prema najboljima nedopustiv i ponižavajući, poražavajući i sraman. Stoga ne čudi što najbolji odlaze. Nije u opisu posla portira da 'prenosi informacije' od članice žirija, već je ista bila u profesionalnoj obavezi da primi koleginicu koja je bila spremna i da sačeka, koliko god je to bilo potrebno. Zbog ignorisanja, omalovažavanja i nedozvoljavanja slobodnog pristupa dokumentaciji za 'Oktoih', uvidom na licu mjesta, koje je legitimno pravo propisano Zakonom, dodatno se stvorila sumnja u regularnost i potpunost iste, a time i ishoda ovog konkursa. Utiska smo da su članovi žirija bili nespremni u trenutku traženja na uvid dokumentacije, što nas je navelo da medijski reagujemo, uz poseban akcenat na neprimjeren, necivilizcijski istup vraćanja s vrata Ministarstva prosvjete.
Nagrada 'Oktoih' je najviše, počasno državno priznanje u oblasti obrazovanja, a time svaka pojedinost u vezi sa njim treba da bude transparentna, što je obaveza žirija i u toku i nakon donošenja odluke. Postavljamo pitanje koje se postavlja godinama: da li 'Oktoih' dobijaju podobni ili oni koji ga zaista zalužuju svojim radom?
Pozivamo ministra prosvjete, Miomira Vojinovića, na odgovornost za neprofesionalno i nipodaštavajuće ponašanje Milice Žižić, kao članice žirija, koju je isti imenovao, ali i na odgovornost za netransparentan proces donošenja odluke i konačnog rezultata, kao i tretiranja kandidata.
Ovim javnim istupom, ministru prosvjete Miomiru Vojinoviću, upućujemo zvanični, javni zahtjev za prijem, najkasnije u petak, 30.12.2022. godine, u prisustvu članova žirija koji će dati obrazloženje svoje odluke, kao i bodovnu listu na uvid svakom kandidatu, imajući u vidu neradne dane za predstojeće praznike.
U suprotnom, bićemo prinuđeni pravno da reagujemo. Nećemo dozvoliti degradaciju najboljih koji su svoj radni vijek predano posvetili obrazovanju", navode u saopštenju.
Bonus video: