Udruženje za odgovorni i održivi razvoj (UZOR) i Društvo profesionalnih novinara Crne Gore (DPNCG) predali su danas inicijativu Vrhovnom državnom tužilaštvu (VDT) i Upravi policije (UP) u vezi sa preporukama Komisije za praćenje istraga napada na novinare koje su od ove dvije institucije ostale neadresirane u dosadašnjem periodu, a tiču se napada na novinare, saopšteno je iz UZOR-a.
Oni su istakli da je jedno od važnih privremenih mjerila za poglavlje 23 za Crnu Goru u oblasti temeljnih prava i politika nulte tolerancije prema prijetnjama i napadima na novinare sa fokusom na krivične istrage u takvim slučajevima.
"Upravo je na osnovu privremenih mjerila za poglavlje 23 uspostavljena Komisija za praćenje istraga napada na novinare, što dodatno upućuje na važnost pravovremene i suštinske reakcije nadležnih organa sa ciljem unapređenja evropskog puta Crne Gore. Imajući u vidu izostanak adekvatne reakcije Vrhovnog državnog tužilaštva i Uprave policije, neophodno je uložiti dodatne napore ka učinkovitom adresiranju neispunjenih preporuka Komisije za praćenje istraga napada na novinare, s akcentom na starije slučajeve, kao i da se pruži brza i djelotvorna zaštita novinara u odnosu na sve forme nasilja", navodi se u saopštenju koje potpisuje projektna menadžerka UZOR-a Željka Ćetković.
Rekli su da je u slučaju Vrhovnog državnog tužilaštva, neophodno da se u evidenciju podataka o napadima unesu svi nedostajući podaci kao što su datumi napada, podnošenja optužnih prijedloga/zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka, konačnih izjašnjenja/obavještenja tužilaca itd.
Dodatno, kažu da je potrebno da VDT prikupi podatke o slučajevima napada na novinare i medije koji se ne nalaze u evidenciji i konačno, da se dostavi Komisiji sva dokumentacija o slučajevima napada na novinare koju je propustila da dostavi.
"Redovno preispitivanje bezbjednosti najugroženijih novinara i medija u saradnji sa drugim nadležnim državnim organima zahtijeva se od Uprave policije. Zatim, Uprava policije treba da utvrdi eventualnu odgovornost tužilaca i policijskih službenika za nastupanje zastare u prekršajnom postupku u slučaju napada na Vladimira Otaševića i u krivičnom postupku u slučaju napada na Mladena Stojovića i Milovana Novovića.Navedene preporuke su važne za utvrđivanje činjenica u slučajevima napada na novinare u prethodnom periodu a postupanje po njima bi poslalo poruku novinarima i novinarkama, ali i svim građanima da Vrhovno državno tužilaštvo i Uprava policije čine sve što je u njihovoj moći da doprinesu zaštiti novinara u Crnoj Gori", piše u saopštenju.
Poručili su da je dio upućenih inicijativa i poziv UZOR-a i DPNCG-a Vrhovnom državnom tužilaštvu i Upravi policije, kako navode, u cilju postizanja pune transparentnosti rada u postupanju u slučajevima napada na novinare i imovinu medija, i olakšavanja rada Komisije za praćenje istraga napada na novinare da unaprijede brzinu i responzivnost na preporuke i upite Komisije.
"Inicijative povodom preporuka Komisije za praćenje istraga napada na novinare dio su napora Udruženja za odgovorni i održivi razvoj (UZOR), Društva profesionalnih novinara Crne Gore (DPNCG) i Hanns Seidel fondacije koji sprovode projekat 'Efektivna prevencija i zaštita novinara u Crnoj Gori' koji finansira Evropska unija posredstvo Delegacije EU u Podgorici. Cilj projekta je davanje podrške punoj i efektivnoj zaštiti novinara i drugih medijskih radnika i unaprijeđenje usklađivanja zakonodavnog okvira sa pravnom tekovinom EU", zaključuje se u saopštenju.
Bonus video: