Realizovana akcija čišćenja Otilovićkog jezera

" Da bi jezero bilo bistro i čisto mora se raditi na suzbijanju neodgovornog ponašanja mještana okolnih sela, jer nažalost najveća količina otpada dolazi iz ruralnih naseljenih mjesta uzvodno od akumulacije", saopštili su iz NVO Da zaživi selo

4943 pregleda 2 komentar(a)
I Vojska Crne Gore dala doprinos: Detalj sa akcije čišćenja, Foto: NVO Da zaživi selo
I Vojska Crne Gore dala doprinos: Detalj sa akcije čišćenja, Foto: NVO Da zaživi selo

NVO Da zaživi selo, uz podršku Opštine Pljevlja i doprinos Vojske Crne Gore, SRK Lipljen, Službe zaštite i spašavanja, kao i nekoliko ribara realizovala je akciju čišćenja Otilovićkog jezera. U sklopu akcije sakupljena je velika količina otpada, saopštili su iz ove nevladine organizacije.

"Iz Otilovićkog jezera se koristi voda u najvećem dijelu za vodosnabdjevanje Pljevalja, ali poslednjih godina ovo jezero sa vidikovcem 'Meandri Ćehotine' je sve više popularno i kao značajan turistički reper Opštine Pljevlja za razne vidove aktivnosti na vodi (kajaking, ribolov). Da bi jezero bilo bistro i čisto mora se raditi na suzbijanju neodgovornog ponašanja mještana okolnih sela, jer nažalost najveća količina otpada dolazi iz ruralnih naseljenih mjesta uzvodno od akumulacije (Vrulja, Maoče)", navodi se u saopštenju NVO Da zaživi selo.

Iz ove organizacije su istakli da je neophodno da Opština Pljevlja u saradnji sa Vodovodom uspostavi što prije Zone sanitarne zaštite vodozahvata akumulacije Otilovići, u skladu sa Zakonom o vodama, na osnovu kojih bi se ustanovile zone zaštite, kao i mjere i zabrane, koji bi jasno definisali šta se smije, a šta ne od aktivnosti na samom jezeru i okolnom području.

"Takođe, neophodno bi bilo da Opština Pljevlja zaštiti područje gornjeg toka rijeke Ćehotine u skladu sa Zakonom o zaštiti prirode, kao Park prirode, i da uspostavi upravljača ovim prostorom koji će se baviti zaštitom i očuvanjem rijeke i jezera, kao i okolnog biodiverziteta, jer dok god ovo područje nema upravljača koji će na terenu da uspostavi mjere zaštite, dolazite do ovakvih i sličnih zagađivanja od strane neodgovornih gradjana", navodi se u saopštenju.

Ekološka akcija čišćenja je realizovana kroz projekat "Zaštita vode za piće u Pljevljima", koji je podržan kroz projekat "Osnaživanje učešća civilnog društva u oblasti životne sredine u procesu pristupanja EU (4E)", koji sprovodi NVO CZIP u partnerstvu sa NVO Sjeverna zemlja, NVO Društvo mladih ekologa Nikšić i NVO Green Home. Projekat finansira EU, a kofinansira Ministarstvo javne uprave, digitalnog društva i medija.

Aktivnost se realizuje i u okviru projekta koji sufinansira Eko fond - Fond za zaštitu životne sredine Crne Gore, u okviru projekta "Zaštita voda gornjeg toka rijeke Ćehotine".

Bonus video: