Barani koji žive u različitim naseljima imaju problema s vodosnabdijevanjem, pa tako dio Sutomora nema vode preko noći, a dio stanovnika Šušanja tekuću vodu ima samo par sati dnevno. Iz barskog Vodovoda kažu da je do poremećaja u vodosnabdijevanju došlo zbog velikog broja turista i suše.
Šušanjka koja živi u Jadranskoj ulici “Vijestima” je kazala da vode imaju par sati dnevno, i to samo ponekad, iako redovno izmiruju svoje račune. Ona tvrdi da problema s vodom nemaju investitori i izdavaoci smještaja koji imaju bazene u ulici ispod njih.
“Zovemo ih svakog dana i oni tvrde da je problem u nekim pumpama, da su preopterećene. Kada su nas ostavili bez vode čitavih nedjelju dana, moj muž je otišao u Vodovod da se žali i onda su nam je pustili par sati i poslije toga sve isto”, ispričala je ona.
Dodala je da ne razumije kako turisti i izdavaoci smještaja imaju primat nad mještanima. U njenoj ulici živi oko 150 Barana i svi imaju isti problem. Prema njenim riječima, na njih niko ne obraća pažnju jer nijesu “dovoljno zanimljivi”. Razmišljaju se, kako je kazala, da blokiraju glavnu cestu, kao Crmničani, jer im se čini da drugačije ne mogu da skrenu pažnju na ovaj problem.
“Mi idemo na Topolicu da punimo bidone, sipamo vodu, kako bismo mogli da preživimo ovaj period. Ima dana kada nemamo vode ni ruke da operemo. Preko komšija znam da je cijena kubika vode 30 eura, što mnogi od njih ne mogu da priušte u količini koja im je potrebna niti imaju cistijernu. Ocijenila je da je ovo bruka za grad Bar i naselje koje se nalazi na dva kilometra od centra.
Sličan problem imaju mještani Sutomora koji su se obraćali redakciji, tvrdeći da nemaju vode preko noći, te da im je iz Vodovoda rečeno da pumpe nisu u funkciji i da je bazen prazan i da budu strpljivi jer će tako biti do kraja sezone.
Ipak, iz barskog Vodovoda i kanalizacije su “Vijestima” kazali da su sve pumpe ispravne, kao i da su pogoni u zaleđu na izvorištima Velje oko i Orahovo polje maksimalno iskorišćeni, te da su kapaciteti u potpunosti u funkciji i stavljeni u rad.
“Međutim, zbog velikog broja turista i time povećanog broja korisnika tokom ljetnjih mjeseci, dolazi do značajnog povećanja potrošnje vode pogotovo u popodnevnim časovima, što za direktnu posljedicu ima poremaćaj u vodosnabdijevanju kod pojedinih korisnika u određenom dijelu dana, a naročito u turističkim naseljima”, istakli su.
Dodali su da padavine u Baru nijesu zabilježene u poslednja dva mjeseca, pa takvi nepovoljni hidrološki uslovi obilježeni sušnim periodom doveli su do značajnog smanjenja izdašnosti na lokalnim izvorištima, koji su na samom minimumu. Podsjetili su da je prethodne godine bilo obilnih padavina, čak i u toku ljetnje sezone.
I dalje svjedoče, naglasili su, neracionalnoj i nenamjenskoj upotrebi pijaće vode.
“Stoga, ovim putem još jednom apelujemo da korisnici naših usluga pokažu visok stepen društvene odgovornosti i vodu koriste savjesno i racionalno, te namjenski za osnovne životne i higijenske potrebe, kako ne bi izazvali veće probleme u funkcionisanju sistema vodosnabdijevanja, pogotovo uzimajući u obzir veoma visoke temperature koje se evidentiraju posljednjih dana”, poručili su iz barskog Vodovoda.
Barani su se tim povodom obraćali i Regionalnom vodovodu.
Iz barskog Vodovoda i kanalizacije su kazali da su iz sistema Regionalnog vodovoda preuzete veće količine vode - prema Ugovoru s ovim preduzećem za jul mjesec obavezali smo se za minimalnu količinu od 75 litara u sekundi, za avgust 95 litara, a već sada preuzimaju oko160 litara u sekundi kako bi zadovoljili potrebe korisnika, što je 65 litara više u odnosu na ugovorenu količinu.
“Napominjemo i da su količine koje se preuzimaju trenutno iz sistema Regionalnog vodovoda značajno veće u odnosu na isti period prethodne godine kada smo preuzimali oko 105 litara u sekundi. S obzirom da ni to nije bilo dovoljno za stabilno vodosnabdijevanje grada u toku dana, juče smo uputili zahtjev ka Regionalnom vodovodu za dodatno uvećanje za 10 litara, koje nisu bili u mogućnosti da nam obezbijede u traženom trenutku, te nam to kazuje da će naredna povećanja iz ovog preduzeća evidentno biti problem”, kazali su.
Bonus video: