U Baru se uveliko gradi uprkos zabrani

Iako je snazi odluka stopiranju gradnje tokom sezone, to nije u potpunosti ispoštovano, već se zidaju zgrade nadomak magistrale, ali i svega 50 metara od zgrade Opštine koja je donijela tu odluku

12623 pregleda 47 reakcija 15 komentar(a)
Radovi na hotelu "Bonesa", Foto: Marija Pešić
Radovi na hotelu "Bonesa", Foto: Marija Pešić

Iako je na snazi odluka predsjednika Opštine Bar Dušana Raičevića o zabrani gradnje tokom turističke sezone, to nijesu ispoštovali pojedini građani i investitori. Gradi se nadomak magistrale, ali i na 50 metara od upravne zgrade Opštine.

U Odluci o zabrani izvođenja građevinskih radova tokom ljetnje turističke sezone 2024. godine piše da su zabranjeni radovi na području Čanja, Sutomora, Zelenog pojasa, Žukotrlice, Topolice i u priobalnom pojasu ispod Jadranske magistrale od tunela “Ćafe” do granice sa opštinom Ulcinj, pojas u širini od po 100 metara sa obije strane magistralnog puta i Bulevara dinastije Petrovića, kao i uže jezgro Starog Bara i Virpazara.

Među onima koji ne poštuju ovu odluku je i fima “Bonesa”, čiji je izvršni direktor Boris Čović. Na samo 50 metara od ulaza u zgradu Opštine, ta kompanija gradi hotel sa četiri zvjezdice, odnosno rekonstruiše nekadašnju zgradu “Simpo”. Taj projekat i ranije je bio u fokusu javnosti i lokalne opozicije, budući da je tadašnji direktor kompanije Neđeljko Čović bio funkcioner Socijaldemokrata, jedne od partija koje vrše vlast u Baru.

Zemljište na kome se nalazi zgrada je u vlasništvu države, a pravo raspolaganja ima Opština Bar, dok je objekat u vlasništvu privatnih i pravnih lica. Iz Opštine Bar “Vijestima” su u oktobru prošle godine kazali da postoje određene pravne dileme oko vlasništva nad zemljištem ispod objekta i zemljišta koje služi redovnoj upotrebi objekta, ali da će se to pitanje rješavati u daljem postupku između investitora i Opštine Bar.

Odbornici Demokrata u lokalnoj skupštini pitali su da li je izgradnja tog hotela dio koalicionog sporazuma koji su vladajuće stranke u Baru potpisale.

“Bonesa” je u skladu sa Odlukom o lokalnim i komunalnim taksama Opštini Bar platila 11.620 eura za korišćenje prostora na javnoj površini oko objekta.

Radovi koji su zabranjeni od 15. juna do 10. septembra su radovi građenja objekta, radovi rekonstrukcije objekta, radovi na adaptaciji objekata i radovi na raskopavanju javnih površina. Iako se ovo gradilište nalazi nadomak bulevara, obilaskom terena prethodne nedjelje zatečeni su radovi koji su u toku, uz pomoć dizalice i drugih građevinskih mašina.

Boris Čović nije odgovorio na poziv i poruku novinarke “Vijesti” iako ju je pregledao.

Iz Komunalne policije su “Vijestima” kazali da je ta služba svakodnevnim nadzorom, pored redovnih aktivnosti, kontrolisala i rad gradilišta u zabranjenoj zoni.

Građani su slučajeve zabranjene gradnje toj službi prijavljivali 13 puta, od čega je konstatovano da je u sedam slučajeva prijava bila u zonama u kojima ne važi zabrana, a u šest slučajeva je sačinila službene zabilješke i fotografije te ih proslijedila nadležnom resornom ministarstvu, odnosno Građevinsko-urbanističkoj inspekciji.

“U šest slučajeva je došlo do kršenja odluke, Komunalna policija je sačinila službene zabilješke i fotografije i proslijedila ih nadležnom Ministarstvu, tj. Građevinsko-urbanističkoj inspekciji. Kršene su odredbe oluke po pitanju izvodenja građevinskih radova u zoni gdje je tom odlukom zabranjeno građenje u toku turističke sezone”, naveli su.

Kada su u pitanju kaznene mjere, Komunalna policija ih ne izriče, već svaku inicijativu prosljeđuje nadležnom ministarstvu i inspekciji. Kako su naveli, u slučajevima koje su proslijedili tim organima radi se i o fizičkim i pravnim licima, odnosno građanima i investitorima.

Na pitanje koji investitori su prekršili ovu Odluku iz barske Komunalne policije su odgovorili da shodno Zakonu o upravnom postupku o pitanjima koja se tiču upravnog postupka, pravo na obavještenje ima stranka u postupku, pa zbog toga ne mogu dati podatke lica koja su prekršila odredne navedene Odluke.

Bonus video: