Nikšićanin Ratko Vračar tvrdi da 18 godina čeka krov nad glavom, nakon što mu je oštećena kuća u eksploziji na Viru 2006. godine.
U eksploziji na Viru, u Nikšiću, 2006. godine, potpuno ili djelimično uništeno je oko 1.500 objekata u sedam sela, u prečniku od tri kilometra od mjesta eksplozije. Jedna od tih kuća je i porodična kuća pedesetpetogodišnjeg Vračara. Tada je povrijeđeno 32 građana, a među njima i Ratkovi roditelji. Pričinjena je materijalna šteta od oko osam miliona eura, a Vračar, kome je, kako tvrdi, tada dodatno narušeno zdravlje, od 2006. čeka da dobije krov nad glavom.
Opštinska komisija (OK) je, kada su Vračari u pitanju, tada procijenila štetu u iznosu od 14.523 eura. Ocijenjeno je da je “obračunato trajno oštećenje sa 15 odsto uvećano na 25 odsto zbog nemogućnosti sanacije kuće”. Fond za solidarnost je Vračaru isporučio građevinski materijal u vrijednosti 6.309 eura, dok mu, tvrdi on, ostatak od 8.213 eura do danas nije isplaćen.
“Nekoliko mjeseci nakon eksplozije jeftino smo prodali zemljište s kućom i tada se roditelji i ja, u nemogućnosti da kupimo neki stan, selimo u privatni smještaj i živimo kao podstanari. Roditelji, koji su u eksploziji povrijeđeni, su, nažalost, preminuli, a meni je zdravlje dodatno narušeno nakon eksplozije i borim se s bolešću pluća. Morao sam uzeti kredit za liječenje, kako roditelja, tako i sebe. Liječio sam se od Brezovika do Beograda”, priča Vračar koji je u invalidskoj penziji.
“Vijesti” su ranije pisale da je eksplodiralo nekoliko desetina tona mina i granata u skladištu kompanije “Booster”...
Kako nije dobio ostatak odštete, angažovao je i advokata koji je pokrenuo sudski spor, ali ga je, kako tvrdi Vračar, zbog propusta u radu advokata izgubio, kao i mogućnost da sudskim putem dobije adekvatnu nadoknadu štete.
“Obraćao sam se svim predsjednicima Opštine od trenutka kada se to dogodilo. Prethodni predsjednici, Nebojša Radojičić i Veselin Grbović, su se pozivali na sudske odluke, a sadašnji predsjednik Marko Kovačević je kazao da je to nasljedstvo prve vlasti i da će mi pomoći čim se za to ukaže prilika. Ali, pitam se, kad će se ukazati prilika”, kaže Vračar.
Opština Nikšić, na čijem je čelu tada bio Nebojša Radojičić, potrošila je oko osam miliona eura za sanaciju štete. Međutim, mnogi mještani su smatrali da šteta nije dobro procijenjena, pa je pokrenuto na stotine sudskih postupaka, a tužbe su podnijeli i oni koji su bili isplaćeni u određenom iznosu.
Vračar ističe da traži skroman smještaj, ili pomoć za plaćanje stanarine.
“Ne tražim ja luksuz, samo mjesto gdje mogu da sklonim glavu. Ne trebaju meni nikakve vile ni apartmani, nikakav komfor, samo da dobijem skroman smještaj. Ako ne mogu to, bar neka mi izađu u susret i pomognu u plaćanju stanarine do trajnog rješenja. Neka slobodno oni nađu smještaj koji smatraju da je adekvatan. Znam ja da ima dosta socijalnih slučajeva, da su sad četiri porodice ostale bez krova nad glavom, ali valjda sam i ja zaslužio, privređujući ovoj opštini dok sam radio, da nakon toliko godina dobijem smještaj”, kazao je Vračar.
Ivanović: Trenutno nema slobodnog smještaja
Sekretar opštinskog Sekretarijata za kulturu, sport, mlade i socijalno staranje, Dejan Ivanović kazao je da trenutno nemaju na raspolaganju slobodnih stambenih jedinica, kao i da se rješavanje stambenog pitanja obavlja javnim pozivom, u skladu sa Zakonom o socijalnom stanovanju, a da se isti (ne)objavljuje u odnosu na (ne)postojeći broj slobodnih stambenih jedinica.
“Trenutno slobodne stambene jedinice, a za koje je trebalo da bude raspisan javni poziv, dodijeljene su porodicama čije su barake izgorjele u nedavnom požaru. Kada se oslobode postojeće i/ili obezbijede nove stambene jedinice, što je u najavi (modularni objekti, projekat Savjeta Evrope o izgradnji 110 stanova za socijalno stanovanje), biće raspisan javni poziv na koji će moći da se prijave sva lica koja se nalaze u stanju socijalne potrebe, a nemaju obezbijeđen smještaj”, kazao je Ivanović.
Bonus video: