Završen Montenegro Prajd

Učesnici su počeli sa okupljanjem na Trgu nezavisnosti od 13 sati, nakon čega su planirani govori i šetnja gradskim ulicama

31917 pregleda 50 reakcija 48 komentar(a)
Foto: Boris Pejović
Foto: Boris Pejović
Ažurirano: 28.09.2024. 19:44h

Dvanaesti Montenegro Prajd, pod sloganom “Đe su naša prava?”, održan je danas u Podgorici.

Nakon govora na Trgu nezavisnosti učesnici su petali ulicama u strogom centru Podgorice.

Okupljeni su prošetati Ulicom slobode, zatim Bulevarom Svetog Petra Cetinjskog, Bulevarom Stanka Dragojevića, Bokeškom ulicom, ulicom Miljana Vukova, Trgom Balšića, Vučedolskom ulicom i Ulicom slobode.

Nosili su transparente: "Đe su naša prava?", "Okle toliko suicida", "Pravda za sve"...

Skupu je prisustvovao i ministar ljudskih i manjinskih prava Fatmir Đeka.

“Prajd dočekujemo u divnoj atmosferi i radimo na usvajanju zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodredjenja”, kazao je “Vijestima” Đeka.

Organizatori povorke kazali su ranije da je cilj događaja da skrene pažnju na prava LGBT+ zajednice i njihovu borbu za ravnopravnost i samoodređenje, uz naglasak na ključne zahtjeve za usvajanje Zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja.

Iskra Ðurišić iz Asocijacije Spektra kazala je da su se okupili da postave pitanje gdje su njihova prava.

"Ona su ovdje među nama, i nisu tako daleko. Danas kada obilježavamo 12 Prajd, borimo se za naša prava, ali i za one koji dolaze poslije nas. Ovaj zakon nije samo norma, već ljudsko pravo da svako bude ono što jeste. Samoodređenje je suština slobode. Mi nećemo prihvatiti tišinu", kazala je ona, dodajući da je "naša jedina snaga naš glas, naša borba, i naša zajednica".

Izvršna direktorica Queer Montenegra, Staša Baštrica kazala je da traže odgovore jer su predugo čekali.

Naša prava su osnovna, ljudska i neotuđiva. Gdje su zakoni koji nas jednako tretiraju? Gdje su institucije koje će nas jednako braniti? Ovo nisu posebna prava, ovo su prava koja bi svaka osoba trebalo da ima bez izuzetka. Inkluzija nije opcija, ona je obaveza. Mi smo prisutni u svim sferama društva. Prema procjenama, preko 10 odsto populacije su LGBTQ osobe. Mi stvaramo, plaćamo poreze i zato nećemo prihvatiti ništa manje od ravnopravnog tretmana u društvu. Mi ne tražimo milost, već tražimo pravdu. Nećemo stati dok ne dobijemo ono što nam pripada", rekla je Baštrica.

Danijel Kalezić, izvršni direktor ERA se zahvalio političarima koji prisustvuju, a posebno onima koji ne prisustvuju "jer su pokazali koliko im je stalo do LGBTQ prava u Crnoj Gori".

"Nas niko nije spomenuo u predizbornoj kampanji", istakao je Kalezić.

Bonus video: