Podgoričanin moli Glavni grad da mu uzmu 100.000 eura

Podgoričanin tvrdi da ne uspijeva da uplati novac za komunalno opremanje građevinskog zemljišta jer gradonačelnica neće da potpiše ugovor

Iz Glavnog grada tvrde da su oprezni i da se “Injac odgovorno odnosi prema novcu građana Podgorice”

94101 pregleda 97 reakcija 57 komentar(a)
Iz Glavnog grada nijesu kazali “Vijestima” da li je tačno da je više od 50 nepotpisanih ugovora od preko osam miliona eura, Foto: Luka Zekovic
Iz Glavnog grada nijesu kazali “Vijestima” da li je tačno da je više od 50 nepotpisanih ugovora od preko osam miliona eura, Foto: Luka Zekovic

Podgoričanin Zoran Pavićević tvrdi da od 8. oktobra obilazi podgoričku administraciju, moleći da u budžet Glavnog grada uplati više od 100.000 eura za komunalno opremanje zemljišta, na kojem je planirao da gradi.

“Meni je, polušapatom, rečeno da džaba požurujem proces, kad 55 ugovora vrijednih 8,5 miliona eura čeka u podgoričkoj Opštini na potpis gradonačelnice Olivere Injac još od kraja jula”, rekao je Pavićević “Vijestima” i dodao da mjesecima “obigrava” podgoričke institucije.

Iz Glavnog grada nijesu odgovorili “Vijestima” da li je tačno da je više od 50 nepotpisanih ugovora, vrijednosti preko osam miliona eura u kabinetu Injac, ali tvrde da su oprezni zbog toga što su “upravo ugovori o komunalnom opremanju građevinskog zemljišta predmet brojnih tužbi koje su već pokrenute protiv grada”. Tvrde i da se Injac “odgovorno odnosi prema novcu građana Podgorice”.

Pavićević, pak, poručuje da ne dobija nikakvo obrazloženje za to što njegov predmet čeka, posebno ne u pisanoj formi.

Divlji grade, legalni čekaju

Pavićević je “Vijestima” kazao da mjesecima radi na prikupljanju dokumentacije. Naglašava da “ima uredne dokumente za gradnju objekta”.

“Prikupio sam ih po slovu zakona i po istom slovu zakona želim da platim i obračunate komunalije. Pored toliko divlje gradnje, Glavni grad neće da naplati novac ni od nas koji radimo sve legalno. To mi ne može biti jasno”, kazao je on.

107.275 eura iznosi naknada za komunalno opremanje građevinskog zemljišta na kojem je Pavićević planirao da gradi, stoji u rješenju koje je 8. oktobra donio gradski Sekretarijat za planiranje prostora i održivi razvoj

Pavićević je kazao da danima obilazi institucije, a da ne može da vjeruje šta je sve čuo i vidio.

“Takav je animozitet sekretarijata jedan prema drugom. Oni između sebe imaju probleme. Sekretarica mi kaže da ne zna gdje je gradonačelnica Injac. Čekao sam da dobijem urbanističku saglasnost 240 dana, a drugi su to završavali za 40. I dalje partijski funkcionšu. Nikad u životu nijesam pozvao nekog da mi pomogne, sve sam sam radio. Imam pare na računu. Imam rješenje Sekretarijata za urbanizam gdje piše koliko treba da platim”, rekao je on.

Iz Glavnog grada u odgovorima priznaju da je u prethodnih nekoliko mjeseci “gradonačelnici na potpis dostavljeno više desetina ugovora o komunalnom opremanju građevinskog zemljišta, čijom analizom je utvrđeno da u njihovoj pripremi nisu ispoštovane ključne preporuke Službe za unutrašnju reviziju i finansijsko upravljanje rizicima i Uprave za zaštitu imovinsko-pravnih interesa Glavnog grada”.

“U velikom broju slučajeva, za ugovore koji su dostavljeni na potpis nisu riješeni imovinsko-pravni odnosi zbog čega je njihova realizacija u pogledu komunalnog opremanja, kao obaveze Glavnog grada (shodno Odluci o komunalnom opremanju građevinskog zemljišta) vrlo upitna kako u pogledu realizacije, tako i u pogledu predviđenih rokova”, odgovaraju iz Glavnog grada.

Tvrde i da je protiv grada u prethodnom periodu pokrenuto više tužbi “kojima investitori žele da naplate štetu zbog toga što im Glavni grad nije realizovao komunalno opremanje za koja je bio odgovoran shodno ugovorima koje su potpisali prethodni gradonačelnici”.

Preciziraju da se radi o sporovima vrijednim više stotina hiljada eura.

“... Investitori su pokrenuli sporove zbog toga što Agencija za izgradnju i razvoj Podgorice nije realizovala obaveze shodno zaključenim ugovorima. Zbog toga ne stoji teza da gradonačelnica na bilo koji način stopira prihode Glavnog grada, već se odgovorno odnosi prema novcu građana Podgorice. Dodatno, po ovom pitanju, gradonačelnica je tokom jula 2024. godine, Agenciji i Sekretarijatu za planiranje prostora i održivi razvoj uputila obavezujuće uputstvo koje je trebalo da utiče na veći stepen zaštite interesa Glavnog grada, međutim ni ono nije sprovedeno na način kako je traženo”, rekli su iz gradske administracije.

Kako su dodali, Injac se “odgovorno odnosi prema interesima građana, kao i samog Glavnog grada”.

“I ovo nije prvi put da insistira na izmjeni loših praksi iz prošlosti koje su u velikoj mjeri naštetile Glavnom gradu, tako da ne stoji konstatacija da neko stopira razvoj, već štiti imovinu i insistira na mnogo sistematičnijem i efikasnijem radu Agencije”, kazali su iz Glavnog grada.

Injac krivi agenciju, Senić tvrdi da radi po zakonu

Iz Glavnog grada targetiraju Sekretarijat za za planiranje prostora i održivi razvoj i Agenciju za izgradnju i razvoj Podgorice da ne poštuju ljetos otpravljeno “Obavezujuće uputstvo, koje je trebalo da utiče na veći stepen zastite interesa Glavnog grada”.

Posebno se osvrću na “nizak stepen realizacije obaveza Agencije za izgradnju i razvoj Podgorice, koja je na svega nekoliko procenata tokom 2023. i 2024. godine”. “…Jasno je zašto se problematizuje zaključivanje visoko rizičnih ugovora koji štite investitore, ali ne i Glavni grad”, tvrde iz Glavnog grada.

Vršilac dužnosti direktora Agencije Dragan Senić poručuje, pak, da je gradska institucija “u svakom koraku ispoštovala sve procedure koje su definisane zakonskim propisima”.

Senić
Senićfoto: Luka Zekovic

“Odgovomo tvrdim da se obaveze Agencije po svim zaključenim ugovorima uredno izvršavaju… Svrha ugovora o naknadi je uplata novca od strane investitora kako bi investitori zauzvrat dobili komunalno opremanje…”, kazao je on.

Senić se osvrnuo na “obavezujuće uputstvo” i naglasio da “iz sadržine tog dokumenta proiziazi da je Injac jasno obavezala Sekretarijat, a ne Agenciju, da dostavi odluku o konkretnoj problematici”.

“Do danas tu odluku nijesmo dobili”, naglasio je.

Senić još tvrdi da nije upozoren da krši preporuke, “niti da gradonačelnicu dovodi u zabludu ili je ignoriše”.

Neki su manje rizični od drugih?

Senić je u odgovorima “Vijestima” ukazao na to da je “među svim tim dostavljenim predmetnim ‘štetnim’ ugovorima na potpis, gradonačelnica izvršila selekciju i potpisala tri ugovora u proteklom periodu” i kako navodi još šest na jučerašnji datum.

“’Štetni’ ugovori, kako tvrdi gradonačelnica, kojima se dovodi u zabludu, sastavljeni su u skladu sa važećim zakonskim propisima, a od nas traži da odredbe tih ugovora budu protivzakonite i protivustavne. Naši ugovori omogućavaju ravnopravan tretman svih investitora. Od mog dolaska na čelo Agencije nema više povlašćenih investitora, nema korupcije, svedena je na nulu, nema trošenja bez opravdanih razloga i očigledno je da to nekom smeta”, poručio je Senić i pita “kome smeta ovakav rad neka kaže i u čemu se sastoji ‘štetnost’ dostavljenih ugovora”.

“Koje odredbe ugovora su ‘štetne’ i koje to odredbe gradonačelnicu dovode u zabludu? Dragan Senić je najmanji problem, to se može lako riješiti, ali je problem kome smeta njegov profesionalni, zakoniti i iznad svega domaćinski odnos prema radu u Agenciji”, poručio je.

Bonus video: