Predsjednica Asocijacija žena Pokreta Evropa sad (PES) Jovana Dragović nije Agenciji za sprečavanje korupcije prijavila imovinu svog supruga, poslanika iste partije Darka Dragovića, uprkos zakonskoj obavezi.
Agencija već goni poslanika zbog dugogodišnjeg neprijavljivanja imetka, a sličnu sudbinu mogla bi da doživi i njegova bračna partnerka.
Iz Agencije su saopštili “Vijestima” da će izvršiti detaljnu provjeru podataka koje je Jovana Dragović dostavila 1. aprila, po stupanju na funkciju vršiteljke dužnosti generalne direktorice Direktorata za pristupanje Crne Gore EU i pravnu tekovinu EU u Ministarstvu evropskih poslova.
“U odnosu na navode iznijete u pitanjima, Agencija za sprečavanje korupcije će izvršiti detaljnu provjeru tačnosti i potpunosti izvještaja ovog lica, a javnost će biti obaviještena o ishodu postupka nakon što se on okonča”, odgovoreno je “Vijestima” iz Agencije.
Zakon o sprečavanju korupcije obavezuje javne funkcionere da u izvještajima, pored svojih, Agenciji dostave i podatke o imovini i prihodima odnosno vanbračnog supružnika, partnera u zajednici života osoba istog pola, kao i djece ukoliko žive u istom domaćinstvu.
Specijalni tužilac Vukas Radonjić nedavno je saopštio da Specijalno državno tužilaštvo istražuje da li je Darko Dragović počinio krivično djelo pranja novca.
To je učinio nakon što su “Vijesti” objavile indikativne podatke koji govore da je nekadašnji šef škaljarskog kriminalnog klana Jovan Vukotić na njegovo ime Dragovića navodno upisao dva stana na primorju, što je funkcioner PES-a demantovao.
On, međutim, nije odgovorio zbog čega su Vukotići rentirali te stanove i dok su još formalno bili upisani na njegovo ime, već se branio od nečega što nije ni napisano - da je imao direktan kontakt sa sada pokojnim Vukotićem.
Oba stana i juče su bila upisana na njegovo ime, uprkos tvrdnjama da ih je “vratio” nekadašnjem vlasniku, Danilovgrađaninu M. L.
Ni Jovana ni Darko Dragović do sinoć nijesu odgovorili na pitanja “Vijesti”. Pitanja su im upućena na Dragovićev mejl, ali i na mejl PR službe PES-a.
Nema ga u evidenciji ASK-a
Dragovićevih izvještaja o imovini i prihodima nema u bazi Agencije, iako je više godina lokalni i državni funkcioner.
On je to objasnio “nemarnošću”, zbog koje je sankcionisan novčanom kaznom, naglašavajući da je nakon toga poštovao Zakon o sprečavanju korupcije. Tvrdio je da je “sa zakašnjenjem” Agenciji dostavio i izvještaj za prošlu godinu.
To, međutim, demantuju podaci Agencije.
“Na dan 1. novembra 2024. godine, javni funkcioner na kojeg se odnosi Vaše pitanje nije dostavio redovni godišnji izvještaj o prihodima i imovini za 2023. godinu u arhivu Agencije, na način koji je propisan Zakonom o sprečavanju korupcije”, odgovorili su “Vijestima” iz institucije kojom rukovodi Dušan Drakić.
Naglašavaju da je Agencija protiv Dragovića, poslanika u Skupštini Crne Gore i odbornika u Skupštini opštine Danilovgrad, podnijela dva zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka.
“Prvi zahtjev je podnijet Sudu za prekršaje 11. maja 2023. godine zbog neispunjavanja zakonske obaveze podnošenja redovnog godišnjeg izvještaja o prihodima i imovini za 2022. godinu, u svojstvu odbornika. Taj postupak je završen odlukom Suda za prekršaje u Podgorici - odjeljenje u Danilovgradu, kojom je okrivljeni kažnjen novčanom kaznom. Drugi zahtjev, podnijet 29. maja 2024. godine, odnosi se na nepodnošenje godišnjeg izvještaja za 2023. godinu u svojstvu poslanika u Skupštini Crne Gore. Ovaj postupak je trenutno u toku pred Sudom za prekršaje u Podgorici - odjeljenje u Danilovgradu. Agencija će javnost blagovremeno obavijestiti o ishodima ovih postupaka”, navode iz Agencije.
Naglašavaju da Dragovića nema u evidencijama te institucije.
“Prema našim evidencijama, javni funkcioner na kojeg se odnosi Vaše pitanje do sada nije dostavio nijedan izvještaj u skladu sa Zakonom o sprečavanju korupcije. Za validnu predaju izvještaja obavezno je ispuniti sve zakonom propisane korake, uključujući štampanje i potpisivanje izvještaja sa barkodom, te njegovo fizičko dostavljanje u arhivu Agencije. Tek po zavođenju izvještaja, Agencija vrši administrativnu provjeru i validaciju, čime se garantuje tačnost elektronskog izvještaja. Bez ispunjavanja ovih uslova, izvještaj se formalno ne smatra dostavljenim”, objasnili su.
Darko Dragović nije odgovorio na pitanja koja se odnose na podnošenje izvještaja Agenciji za period od 2018. zaključno sa 2024. godinom. Nije odgovorio ni na pitanje da li je to činio na Zakonom propisan način, uključujući štampanje i potpisivanje izvještaja sa barkodom, kao i njegovo fizičko dostavljanje u arhivu Agencije, ali ni da li će i kada to učiniti.
Jovana Dragović nije odgovorila na pitanje zbog čega, u okviru svog izvještaja, nije dostavila i podatke o imovini supruga, na šta je obavezuje Zakon.
"Izvještaj je podnijet"
“Nije tačno da nisam podnio godišnji imovinski izvještaj Agenciji za sprečavanje korupcije za 2023. godinu. Zbog svoje nemarnosti kasnio sam sa podnošenjem izvještaja i zbog toga ću biti prekršajno odgovoran, međutim izvještaj je podnijet i u njemu unijeti svi podaci o mojim imovinskim prilikama”, tvrdio je poslanik u reagovanju, koje je dostavio 23. oktobra.
Dragović je tada saopštio da je, između ostalog, evidentirano da su se u 2023. godini na njegovo ime vodila dva sporna stana u Kotoru i Budvi, ali i da postoji dug u iznosu od 120.000 eura.
Saopštio je da sve stekao zakonito i da za sve postoji “valjan i nesporan pravni osnov”. Pozvao je relevantne državne organe da provjere “sve što je u životu stekao”.
“U odnosu na sporne stanove odgovorno tvrdim da nijesam imao apsolutno nikakav dogovor sa sada pokojnim Jovanom Vukotićem da navodno na svoje ime upisujem njegove nekretnine i to je jedna bezočna laž. Dogovor u vezi kupovine spornih stanova imao sam samo i isključivo sa ovlašćenim licem prodavca... Ja sam naslijedio dosta nepokretnosti nakon smrti roditelja. Između ostalog, bio sam vlasnik katastarske parcele u industrijskoj zoni Danilovgrada površine cca 3.200m2 čija je tržišna vrijednost bila 2018. godine oko 120.000 eura. Plan mi je bio da za vrijednost te nepokretnosti kupim druge nepokretnosti. Stoga sam i postigao dogovor sa M. L. da mi njegova firma proda dva stana u Kotoru i Budvi, a da ja njemu isplatim kupoprodajnu cijenu nakon prodaje zemljišta ili da mu naknadno prenesem pravo svojine na zemljištu”, saopštio je tada.
Bonus video: