NVO Buša: Joković da poveća premije za bušu, zetsku žuju i balkansku kozu

Iz NVO Buša navode da su uzgajivači balkanske koze diskriminisani jer je pravilnikom za premije propisano da pravo na premiju ima samo balkanska koza crvene boje dlake

4533 pregleda 6 komentar(a)
Foto: NVO Buša
Foto: NVO Buša

Nevladina organizacija Buša, koja se bavi očuvanjem i zaštitom autohtonih rasa životinja, uputilo je dopis ministru poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimiru Jokoviću i zatražilo pomoć u ostvarivanju prava na zaštitu i očuvanje starih rasa od njihovog nestanka.

Iz ove NVO podsjećaju da je Crna Gora kao potpisnica više međunarodnih konvencija i sporazuma o zaštiti biodiverziteta, a samim tim i zaštiti genetskih resursa od nestanka, dužna je da se brine o njima, a ne da ih neodgovornošću uništava.

"Želimo Vam ukazati da se u Crnoj Gori program očuvanja genetskih resursa sprovodi oko 15 godina. Sadašnji rezultati su porazni, jer poslije toliko vremena 'očuvanja' broj tih životinja je danas značajno manji nego na početku programa njihovog očuvanja. Crna Gora po tim rezultatima u okruženju prepoznata kao negator prava na život i genetsko očuvanje starih rasa", navedeno je u dopsiu kojeg je potpisao predsjednik NVO Buša Predrag Vujnović.

Kako navodi, Crna Gora je imala preko 100 popisanih grla buše i procjenom da je na oko 100 grla od kojih ni 30% ne ispunjava kriterijume i standarde za rasu bušu.

"Osim pada broja grla, pada i kvalitet grla u odnosu na početak ovog programa kada se su mogli pronaći tipični predstavnici ove rase. Srbija i Hrvatska na početku programa očuvanja imale su oko 50 grla buše, a danas ih je preko 7.000 u Hrvatskoj, a Srbija ih ima oko 4500. Ovo pokazuje dobar i odgovoran pristup očuvanju ovih rasa kroz dodjelu sredstava koje država pažljivo određuje da bi broj ovih životinja porastao", kažu iz NVO Buša.

Podsjećaju da je za 2023. godinu Ministarstvo poljoprivrede opredijelilo 150 eura za premiju po kravi buši, što je jako malo, s obzirom na tako mali broj jedinki i važnost očuvanja ovih životinja.

"Toliko mali iznos premije je najmanji od svih zemalja u okruženju. Ni taj iznos nije isplaćen već je i to umanjeno za 30%", naveli su.

Ukazuju i na loše stanje kada j u pitanju autohtona rasa ovce - zetska žuja.

Podsjećaju da ta rasa postoji samo u Crnoj Gori i na početku programa očuvanja bilo je preko 400 evidentiranih grla, a danas poslije toliko godina "očuvanja" ima manje od 100 grla.

Kako dodaju, za 2023. godinu, budžetom je za očuvanje zetsku žuje opredijeljeno 50 eura po grlu, a isplaćeno je po 20.

"Toliko neprofesionalno i neodgovorno od nadležne institucije. Za 2019. godinu, prema izvještaju Biotehničkog instituta vlasnik zetske žuje nije dobio premiju. Toliko o brizi za očuvanje ove rase. Nadamo se u Vas i ovim putem apelujemo da se ovo promijeni i da se pokloni pažnja ovim životinjama koje to zaslužuju", piše u dopisu Jokoviću.

Ukazuje se i na loše stanje sa balkanskom kozom, koje ima veoma mali broj, kada se radi o čistoj rasi.

Iz NVO Buša navode da su uzgajivači ove vrste koze diskriminisani jer je pravilnikom za premije propisano da pravo na premiju ima samo balkanska koza crvene boje dlake.

"Ovo predstavlja nepravdu jer se zna da u Crnoj Gori ova rasa koza javlja se u svim bojama", kazali su iz NVO Buša.

Iz NVO Buša predlažoli su da budžetom za 2025.godinu, premije budu povećane na:

• za odrasla grla buše na 400 eura; • premiju za grla starosti od 6 mjeseci do 2 godine 240 eura; • premiju za grla starosti do 6 mjeseci 160 eura; • za zetsku žuju povećati na 60 eura; • za balkansku kozu povećati premiju na 20 eura.

Bonus video: