Učenici i profesori Srednje stručne škole (SSŠ) u Pljevljima, obilježila su 123 godine od osnivanja ove obrazovne ustanove, koja zauzima značajno mjesto i ugled u sistemu obrazovanja Crne Gore.
Svečanosti je prisustvovao ambasador Srbije u Crnoj Gori Nebojša Rodić, predstavnici vjerskih zajednica, lokalne samouprave, privrednog, kulturnog i političkog života.
Direktor SSŠ Bojan Strunjaš podsjetio je na istorijat osnivanja škole 1901 kao prve Srpske gimnazije. Kazao je da je upravljanje škole preuzeo 2021. i da je naslijedio ogromna dugovanja.
“Funkcionisanje škole opterećivao je ogroman dug od preko pola miliona evra, blokade računa, nedostatak nastavnih sredstava, opreme i školskog inventara, drastično smanjenje broja upisanih učenika koje je dovelo do toga da je dvadesetak naših profesora bilo ostalo bez zakonske norme časova. Uspio sam u namjeri da obezbijedim nesmetano funkcionisanje škole i da na viši nivo podignem kvalitet vaspitno-obrazovnog procesa. Zahvaljujući tome, danas se nalazimo u školi koja može služiti na ponos cijeloj tromeđi i državi Crnoj Gori”, kazao je Strunjaš.
Danas, Srednja stručna škola broji 25 obrazovnih programa, što je čini najsloženijom obrazovnom ustanovom u Crnoj Gori, ali i mnogo šire. U posljednje tri godine, zahvaljujući podršci Ministarstva prosvjete, otvoreno je čak 11 novih smjerova.
Novi obrazovni programi su, prema njegovim riječima, privukli više učenika u Srednju stručnu školu.
“Zaustavljen je višedecenijski proces odlaska učenika iz Pljevalja po završetku srednje škole. Zahvaljujući porastu broja učenika, sada svi naši profesori imaju norme časova, zaposlen je i mladi obrazovani nastavni kadar, preuzeli smo četiri profesora iz Gimnazije i desetak profesora iz pljevaljskih osnovnih škola, koji bi svi redom postali tehnološki viškovi da kojim slučajem u našoj školi nije došlo do povećanja broja učenika, zahvaljujući mudroj upisnoj polititici, poručio je Strunjaš.
Manifestaciju je otvorila učenica škole Tamara Krvavac koja je osvojila prvo mjesto na nedavno održanom državnom takmičenju u recitovanju upriličenom povodom Njegoševog dana.
Udruženje književnika Srbije, najstarije i najveće književničke organizacije u Srbiji osnovane 1905. godine, Srednjoj stručnoj školi poklonilo je 8.000 knjiga.
Bonus video: