Radoman: Raičević da prava traži pred nadležnim institucijama

"Radi se o procedurama predviđenim Opštim Zakonom o obrazovanju i vaspitanju koji garantuje izvjesna prava učenika i postupke u pravcu garantovanja objektivnog ocjenjivanja. Dakle, bez obzira da li neko ima podršku od nekog u školi ova procedura je garantovana zakonom i mora biti obezbjeđenja svakom učeniku-roditelju koji podnese zahtjev da njegovo dijete-učenik naše škole odgovara pred komisijom”, poručila je direktorica podgoričke Srednje stručne medicinske škole

11046 pregleda 14 komentar(a)
Srednja stručna medicinska škola u Podgorici (ilustracija), Foto: Luka Zeković
Srednja stručna medicinska škola u Podgorici (ilustracija), Foto: Luka Zeković

Nastavnica Ljilja Raičević prava garantovana zakonima treba da ostvari pred nadležnim institucijama, saopštila je direktorica podgoričke Srednje stručne medicinske škole Kristina Radoman.

Ona je kazala da “Raičević kao navodna žrtva mobinga koji traje već tri godine, nije podnijela nijednu tužbu protiv škole, gdje bi pred nadležnim organima dokazala te svoje tvrdnje”.

“U odnosu na sva prava koja ima zasposlena Ljilja Raičević garantovana zakonom upućujemo je da ih ostvari pred nadležnim organima, a da ne koristi medijske i javne pritiske kojima je škola izložena u zadnjem periodu, kao i jedan vid pokušaja paralisanja njenog rada, jer mi, kao odgovorna uprava, to nećemo dozvoliti. Škola je ustanova u kojoj se sprovodi kontinuirani vaspitno-obrazovni rad sa djecom i njihov interes je nama kao upravi prevashodan i njim se rukovodimo”, tvrdi Radoman.

“Vijesti” su prije dva dana prenijele da je nastavnica Ljilja Raičević dobila otkaz jer je navodno neobjektivno ocijenila dva učenika istog odjeljenja četvrtog razreda od početka školske godine koji su tražili komisijsko ispitivanje. Komisija je 30. oktobra procijenila da jedan učenik zna više od dobijene dvojke i ispravila ocjenu na četiri, a istu odluku donijeli su pet dana kasnije (4. novembra) i za drugog.

“…Shodno činjenicama koje su utvrđene iz prethodno navedenih dokaza, stekli su se uslovi za prestanak radnog odnosa zaposlenoj nastavnici Ljilji Raičević shodno članu 111, stav 1, tačka 13 Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju…”, stoji u rješenju.

Raičević je tada kazala da pretpostavlja da se radi o revanšizmu s obzirom na to da “tri godine trpi mobing od direktorice”.

“U odnosu na odjeljenje IV-H i svakog učenika škole koji bez razloga postupa mimo pravila predviđenih u školi preduzimaju se odgovarajuće vaspitne mjere. Naravno, kao direktorica škole dužna sam da vodim računa da li je riječ o pojedinačnim slučajevima odstupanja od pravila ili postoje i drugi uzroci tome, jer složićemo se, škola prije svega postoji zbog učenika. Informišem Vas da je vanredni inspekcijski nadzor na rad profesorice Ljilje Raičević u prethodnom periodu naložen od strane Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija koji sprovodi Centar za stručno obrazovanje, što svjedoči da je pojava određenog problema uočena i van škole. U želji da ostavimo svima da odrade svoj dio posla za koji su Zakonom nadležni i bez želje da prejudiciramo bilo šta, pozivam Vas, ako postoji interes javnosti za objektivnim informisanjem, da nakon dostavljanja izvještaja od strane Centra za stručno obrazovanje sa njim se i upoznate, nakon što on bude dostavljen školi”, kaže Radoman.

Navodi da je “upozorenje pred otkaz je zaposlenoj Ljilji Raičević poslato u skladu sa odredbama Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju kojim se normira rad nastavnika”.

“Tim zakonom je propisano da pored osnova predviđenih Zakonom o radu Crne Gore, radni odnos nastavniku prestaje u slučajevima kada dva puta u jednoj školskoj godini ocjena učenika bude ispravljena od strane Komisije za ponovnu provjeru znanja učenika, a što je procedura koja se sprovodi u skladu sa citiranim Zakonom, a po zahtjevu učenika ili njegovih roditelja… Radi se o procedurama predviđenim Opštim Zakonom o obrazovanju i vaspitanju koji garantuje izvjesna prava učenika i postupke u pravcu garantovanja objektivnog ocjenjivanja. Dakle, bez obzira da li neko ima podršku od nekog u školi ova procedura je garantovana zakonom i mora biti obezbjeđenja svakom učeniku-roditelju koji podnese zahtjev da njegovo dijete-učenik naše škole odgovara pred komisijom”, ističe Radoman.

U dijelu saopštenja Raičević koji se odnosi na navodni nepotizam u školi, Radoman tvrdi da se “izbor nastavnog i rukovodećeg kadra sprovodi u skladu sa zakonskim procedurama po prethodno raspisanom javnom konkursu”.

“Koleginica Ljilja Raičević je inicirala inspekcijski nadzor posle izbora pomoćnica direktorice, koji je utvrdio da je izbor spoveden u skladu sa zakonskom procedurom. U odnosu na Vaše pitanje vezano za članove komisije, a odnosi se na ponovnu provjeru znanja učenika, moram Vas upoznati sa činjenicom da prilikom formiranja komisije ona mora imati člana koji je stručnjak iz oblasti za koju se vrši ocjenjivanje učenika, tj. eksternog člana koji je po Zakonu, imenovani nastavnik iz druge ustanove. U odnosu na oblast fizioterapije u Crnoj Gori kao maloj zajednici mi nemamo velike kapacitete u tom smislu, pa kao u svim strukama nije isključeno da se lica u određenim strukama poznaju, što ni na koji način ne utiče na objektivnost, jer se ispitivanje sprovodi pred komisijom-kolektivnim organom koju čini više članova. Informišem Vas da je zaposlena Ljilja Raičević se u odnosu na sačinjavanje Komisije obratila Prosvjetnoj inspekciji, u ime koje je nadležni prosvjetni inspektor, sproveo po njenom zahtjevu kontrolu i utvrdio da u odnosu na ta pitanja nijesu postojale nepravilnosti”, precizirala je Radoman.

Istakla je i da navodi da je škola „gubila već sudske sporove“ sa zasposlenom Ljiljom Raičević “nije tačna”.

“Sa Ljiljom Raičević trenutno postoji samo jedan spor koji se vodio pred Osnovnim sudom u Podgorici P.br. 1827/24 i po izjavljenoj žalbi je upućen na Viši sud kao drugostepeni, što znači da isti nije pravosnažno riješen. Isti predmet je prethodno nosio poslovni broj suda P.br.1106/23 u istom ovom sudu i već je jednom ukidan od strane Višeg suda kao drugostepenog i vraćan na ponovni postupak. Kako se postupak smatra okončanim tek po pravosnažnosti presude, informacija da je škola ‘gubila sporove’ protiv zaposlene Ljilje Raičević, nije tačna”, zaključila je Radoman.

Bonus video: