U sklopu projekta “Nature Returns”, Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera objavilo je Poziv za dostavljanje poslovnih ideja za povećanje održivosti područja Parka prirode Ulcinjska solana.
U pozivu, objavljenom na sajtu Opštine Ulcinj, sva fizička i pravna lica iz zemlje i inostranstva, pozivaju se da predlože inovativne ideje koje će doprinijeti podsticanju proizvodnje soli i nusproizvoda na tradicionalan način, podsticanju diverzifikacije lokalnih proizvoda povezanih sa proizvodnjom soli, podsticanju drugih vidova proizvodnje komplementarnih proizvodnji soli (koristeći morsku vodu i bazene evaporacije), sprječavanju širenja invazivnih biljnih i životinjskih vrsta, te njihovom iskorištavanju u ekonomske svrhe, npr plavi rak, trska, tamariks/tamarika i druge, očuvanju halofita kao što su Salicornia - caklenjača/morska šparoga, unapređenju postojeće industrijske infrastukture, razvoju novih sadržaja u cilju ponovnog korištenja industrijske infrastrukture, restauraciji i održavanju dovodnog kanala od Rta Đerane do Solane, primjeni obnovljivih i alternativnih izvora energije u cilju unapređenja efikasnosti rada pumpi, razvoju održivih ponuda posjetiocima uz ponudu interpretacije prirode i nasljeđa na području Parka prirode, očuvanju i obnovi kulturne baštine, pejzaža kao što su kalimere i drugih tradicionalnih lokalnih vještina, upotrebi peloida (medicinsko blato) u medicinske, terapeutske i kozmetičke svrhe, očuvanju ekosistema, te zaštićenih vrsta i staništa Parka prirode, obrazovanju o zaštiti prirode i biološkoj raznovrsnosti i ublažavanju uticaja klimatskih promjena na životnu sredinu.
Ističe se da lista nije konačna ta da su prihvatljive i druge ideje kojima se doprinosi održivom upravljanju tim područjem.
Podsjeća se daje Park prirode Ulcinjska solana smještena na mjestu nekadašnje lagune i močvare u delti Bojane i da je to područje prvenstveno važno zbog velikog bogatstva biodiverziteta - brojnih vrsta i grupa ptica, zaslanjenih staništa sa brojnim halofitama.
Takođe, navodi se da je Solana počela sa radom 1934, a da je proizvodnja soli stala 2013.
“Prestanak proizvodnje soli, odnosno prestanak regulacije vodnog režima u području solane danas ugrožava cjelokupan ekosistem”, pojašnjava se u Pozivu.
Dodaje se da Solana zauzima oko 14,5 kvadratnih kilometara slanih bazena, a ukupna površina područja iznosi 14,77 kilometara kvadratnih. Okružena je kanalom koji drenira okolne močvare i “knete”, ne dozvoljavajući da se njihova voda miješa sa solanskom.
“Zbog različitih pritisaka i prijetnji te troškova održavanja povoljnog stanja biodiverziteta i staništa u Parku prirode Ulcinjska solana, potrebni su nam inovativni pristupi u upravljanju područjem. Zbog toga želimo pojačati saradnju s lokalnim zajednicama i drugim akterima kako bi razvili inovativna rješenja za održivo upravljanje resursima”, piše u Pozivu i dodaje da je on podijeljen u dvije kategorije- prioritetne ideje koje mogu ublažiti glavne prijetnje (skupo održavanje vodnog režima solane, invazivne strane vrste, zahtjevna sanacija infrastrukture solane, slaba turistička ponuda) i ostvariti nove izvore prihoda i druge ideje koje doprinose dobrobiti prirode ili poboljšanju biodiverziteta, bez nužnog ostvarivanja prihoda”.
Bonus video: