Za koga inspekcije rade: za narod ili za vlasnike hidroelektrana u Crnoj Gori, pitaju se aktivisti NVO Perućica koji se mjesecima javnosti obraćaju za spas rijeka Mojanske, Perućice i Zlorečice koje predstavljaju jedan tok, a na kojem je, za sada, predviđena izgradnja četiri mini elektrane.
Iz ove NVO su revoltirani čudnim postupanjem inspektora (za vodoprivredu i za ekologiju) koji su po njihovom pozivu izašli na vodotok Bradavac, koji je pritoka Perućici. Aktivisti ove NVO, naime, ostali u, kako navode, u čudu zbog saznanja da na navedenoj lokaciji nije ni bilo vode za buduću hidrelektranu, sve dok se nadležni inspektori nijesu pojavili na licu mjesta.
Predstavnici NVO Perućica Milan Kastratović i Kočo Kočanović saopštili su „Vijestima“ da su „svjedoci sve češćih tekstova u dnevnoj štampi, koji iznose viđenja za proizvodnju energije u Crnoj Gori i da, uglavnom, dominiraju komentari o investitorima i njihovim zaradama, ekonomskom razvoju, koji se provlače koz tanku nit ekologije“.
“Eto da se ne zaboravi da smo ekološka država. Nevjerovatno je da za takvo važno pitanje kao što je životna sredina ne postoji šire razvijena svijest. Društvo ne prepoznaje problem očuvanja prirode i u njemu svako gleda na svoj način na ovaj problem“, smatraju u ovoj NVO.
Oni ističu da bi na prvom mjestu to trebalo da bude „država, jer iako dosta precizni i oštri zakoni u ovoj oblasti se ne poštuju od pojedinaca koji je predstavljaju“.
„Stiče se utisak o prevelikoj 'brizi' pojedinaca iz države za pojedine probleme, i ako je u suštini sasvim suprotno. Naše interesovanje je izgradnja mini elektrana na malim vodotocima. Kao prvo, s obzirom na važnost problema, ništa nije bilo transparentno, od planiranja izgradnje i davanja koncesija, do davanja ekološke saglasnosti. Javnosti su nedostupne informacije, od one banalne, na koji se način grade elektrane i ono manje bitno ko gradi. Biodiverzitet je neobrađen,ili možda jeste, tek uglavnom nije nam poznato da je javnost vidjela makar jedan elaborat na ovu temu“, ističu iz NVO Perućica.
Kastratović i Kočanović napominju da „čak i oni koji su zaduženi da prate i kontrolišu, i onako, nakaradnu stvar, a to su inspekcije, svojim 'radom' doprinose da sve bude nakaradnije“.
Kada građani podnesu prijavu, „ti zaštitnici naroda i prirode“, kako napominju iz ove NVO, „prvo obavijeste vlasnike elektrana i čudu se čude kako se žalimo da nema dovoljno vode u koritu rijeke, i ako je samo par dana prije toga korito bilo bez vode“.
„Ne zna se ko za koga radi. Jedino je sigurno da zajedno rade protiv prirode“, tvrde Kastratović i Kočanović.
Nauka da se okrene zaštiti rijeka
Iz NVO „Perućica“ kažu da bi ovim problemom trebalo da se pozabave intelektualci, CANU, Univerzitet..., i da više pažnje obrate na životnu okolinu i njeno uništenje.
„Njih očigledno ne interesuje devastacija šuma i vodotoka rijeka“, dodali su Kastratović i Kočanović.
Iz NVO „Perućica“ pozivaju medije da „objasne narodu da su mini elektrane atmosferska kanalizacija koja skuplja vodu i podzemnim putem transportuje do generatora koji su brojčanici za brojanje novca“.
„Atmosferska kanalizacija oko sebe ostavlja lokve oko kojih će nešto rasti dok one traju“, zaključili su iz ove NVO.
Bonus video: