U okviru kampanje Budi odgovoran ove sedmice je evidentirano 26 primjedbi, na osnovu kojih je izrečeno sedam novčanih kazni od 150 do 3.800 eura.
Najveća novčana kazna od 3.800 eura izrečena je HIT taksiju iz Podgorice, zbog neizdavanja fiskalnih računa. Inspektori su sa 1.300 eura kaznili staklorezačku radnju u Budvi, zbog neprijavljenih radnika.
Sa po 150 eura kažnjene su piljara u Makedonskom naselju u Baru, Nojeva barka u Ulcinju i plaža u Đenovićima. Isti iznos kazne izrečen je M.C. iz Herceg Novog zbog rada na crno, ali i D.V. iz istog grada zbog nelegalnog izdavanja plažnog mobilijara.
Inspektori su, na osnovu prijave o različitim cijenama usluga, zabranili obavljanje djelatnosti i zapečatili kopirnicu prekoputa banke u Danilovgradu. Ove sedmice nijesu mogle biti obavljene kontrole kafane u Maslinama u Podgorici i V.P. iz Herceg Novog, koji je prijavljen za nelegalno izdavanje smještaja, jer se objekti ne nalaze na navedenoj adresi.
Nepravilnosti nijesu utvrđene u 14 od ukupno 24 pritužbe na koje su građani dobili odgovor.
Nepravilnosti nije bilo prilikom kontrole prodavnica Start u Podgorici i Metalka u Nikšiću, kužine Kod Vjere na Cetinju, kafea Papagaj na Žabljaku, budvanskog Rabella, restorana Gurman i divljih zakupaca plaže u Baru, kozmetičkog salona Relax, Rivijere i štandova u Herceg Novom i Teatro kluba u Sutomoru.
Nepravilnosti nijesu utvrđene ni prilikom kontrole N.N. iz Podgorice i M.T. iz Bara, prijavljenih za nelegalnu gradnju.
Od ukupno 26 pritužbe, koje su evidentirane od ponedjeljka, dvije nijesu dobile odgovor. Pritužbe koje nijesu dobile odgovor odnosile su se na devastaciju zaštićenog prostora u Nikšiću i nemogućnost korišćenja trotoara ispred slastičarne Korzo u Podgorici, zauzetog stolovima i žardinjerama.
Vlada je početkom aprila odlučila da nastavi kampanju Budi odgovoran do kraja ove godine, nakon uspješne realizacije njene dvije faze tokom koje su građani prijavili preko pet hiljada nepravilnosti u oblasti sive ekonomije i izrečene kazne od oko 1,1 milion eura.
Na taj način će se omogućiti dalje prikupljanje novca za finansiranje projekata od opšteg društvenog značaja, koje su predložili i podržali građani.
Kampanju Budi odgovoran krajem decembra 2013. godine su pokrenuli Ministarstvo finansija i Kancelarija Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori s ciljem da doprinese jačanju svijesti javnosti i većem uključivanju građana u borbu protiv sive ekonomije.
Projekat omogućava građanima da jednostavno i brzo ukažu na nepravilnosti poput neizdavanja fiskalnih računa, rada na crno ili kršenja potrošačkih prava i pomognu nadležnim institucijama da se što uspješnije izbore sa sivom ekonomijom.
Građanima su ostavljene na raspolaganje tri opcije da prijave uočene nepravilnosti, putem mobilne aplikacije Budi odgovoran, web sajta www.budiodgovoran.me i kol centara Poreske uprave (PU) na broj 19707 ili Uprave za inspekcijske poslove 080 555 555.
Bonus video: