Vlada Crne Gore je na današnjoj 116. sjednici kojom je predsjedavao predsjednik Milo Đukanović, usvojila Proljećnu analizu makroekonomskih kretanja i strukturnih reformi - 2015. godine.
"Analizom je obuhvaćena realizacija ekonomske politike u 2014. i I kvartalu 2015. godine, dok su makroekonomske i fiskalne projekcije iz nedavno usvojenog dokumenta “Smjernice makroekonomske i fiskalne politike za period od 2015-2018. godine” ažurirane preliminarnim podacima za 2014. godinu, što je dovelo do neznatnih promjena indikatora kao i promjena nominalnog BDP-a za period 2014-2018. Istovremeno, dat je pregled strukturnih reformi i sektorskih politika realizovanih u posmatranom periodu, sa predlozima za njihovo unapređenje. Analiza je pokazala da je ukupan realni rast u 2014. godini iznosio 1,5, a nominalni je dostigao 2,9 odsto. Kratkoročni indikatori realnog sektora i podaci o zaposlenosti i zaradama, pokazuju da bi realan rast BDP-a u prvom kvartalu 2015. godine mogao biti između 3,2 - 3,5 odsto, što je u skladu s projekcijama godišnjeg rasta", saopšteno je iz Vlade.
U saopštenju se dodaje da je konstatujući da, prije svega, zbog usporavanja nekih kapitalnih investicija nije dostignut očekivani rast u prošloj godini, Vlada naglasila da je za prevazilaženje istorijskog zaostajanja crnogorske ekonomije i njen dinamičniji rast, neophodno istrajati na očuvanju makroekonomske stabilnosti, jačanju konkurentnosti i intenziviranju aktivnosti na boljem korišćenju razvojnih potencijala, što će ostati glavni ciljevi ekonomske politike Vlade i u narednom periodu.
"Prioritet fiskalne politike Crne Gore i dalje je osiguranje održivosti javnih finansija, ograničavanje rasta javnog duga, smanjenje poreskog opterećenja i unapređenje investicionog ambijenta", navodi se u saopštenju.
Usvojen je Konsolidovani izvještaj o sistemu unutrašnjih finansijskih kontrola u javnom sektoru Crne Gore za 2014. godinu.
"Izvještaj je pripremljen na osnovu pojedinačnih izvještaja korisnika budžeta na centralnom i lokalnom nivou o sprovođenju aktivnosti u uspostavljanju i razvoju sistema finansijskog upravljanja i kontrola i o radu unutrašnje revizije u javnom sektoru Crne Gore", piše u saopštenju Vlade.
Vlada je usvojila Informaciju o dodjeli i realizaciji grantova za potprojekte istraživanja i razvoja - Realizacija projekta "Visoko obrazovanje i istraživanje za inovacije i konkurentnost Crne Gore", za čije finansiranje je, kako je saopšteno, odobreno ukupno 2,6 miliona eura, a sva sredstva obezbijeđena su iz kredita Svjetske banke.
"Cilj ovog projekta je da se osnaži kvalitet i relevantnost visokog obrazovanja i istraživanja u Crnoj Gori kroz reformu sistema finansiranja i obezbjedenja kvaliteta visokog obrazovanja, i jačanjem kapaciteta za istraživanje i razvoj. Na prijedlog Upravnog odbora Univerziteta Crne Gore, Vlada je donijela Odluku o broju studenata za upis u prvu godinu osnovnih studija za studijsku 2015/2016. godinu koji se finansiraju iz Budžeta Crne Gore. Pravo na finansiranje iz Budžeta imaće 1619 studenata, dok je 2089 mjesta predviđeno za studente koji se sami finansiraju, tako da će ukupan broj upisanih biti smanjen za oko 800, računajući i strane studente", navodi se u saopštenju.
Vlada je usvojila i Informaciju o realizaciji predloga za rješavanje viška zaposlenih u Jadranskom brodogradilištu AD Bijela.
"Tim povodom, Vlada je donijela zaključke koji će omogućiti da se za svakog zaposlenog koji raskida radni odnos na dobrovoljnoj osnovi izmire obaveze po osnovu poreza i doprinosa u punom namijenjenom iznosu. Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o akcizama skinut je sa dnevnog reda današnje sjednice, zbog proceduralnih razloga", zaključuje se u saopštenju..
Bonus video: