Crna Gora je postigla veliki napredak u posljednje dvije i po godine kada je u pitanju žensko preduzetništvo, ali ima postoji za stvaranje boljih uslova za razvoj te oblasti, ocijenjeno je danas u Skupštini.
Na sastanku skupštinskih odbora za ekonomiju, finansije i budžet i rodnu ravnopravnost, gdje je razgovarano o ženskom preduzetništvu, ocijenjeno je da je Crna Gora napravila veliki iskorak, posebno jer se trenutno radi strategija za žensko preduzetništvo.
Mary Ann Rukavina Cipetić iz Regionalnog centra za jednakost polova (GTF) rekla je da je svaka zemlja u jugoistočnoj Evropi (JIE) postigla veliki napredak u posljednje dvije i po godine.
”Crna Gora je napravila veliki iskorak u posljednjoj godini naročito jer je Vlada u saradnji sa ostalim partnerima odlučila da se uhvati u koštac sa nečim što se zove strategija za žensko preduzetništvo”, rekla je Rukavina Cipetić.
To je, kako je navela, apsolutna prekretnica za Crnu Goru.
“To je dokaz da Crna Gora praktično putem Hrvatske korača ispred ostatka evropskih zemalja. Crna Gora je u stopu sa ostalim zemljama, ali vidimo veliki prostor za napredak”, kazala je Rukavina Cipetić.
Na primjeru Hrvatske se, kako je podsjetila, pokazuje da uprkos krizi ženska preduzeća i zanati opstaju i pokazuju se žilavijim od muških.
“To treba pripisati tome što su žene nesklonije riziku. U sektoru informacionih tehnologija i u drugim inovativnim ili tehnološkim sektorima treba što više hrabriti žene i voditi bolju evidenciju o ženama preduzetnicama”, rekla je Rukavina Cipetić.
Predsjednik Odbora za ekonomiju, Aleksandar Damjanović rekao je da su teme gdje su žene za isti rad slabije plaćene i gdje teže dolaze do posla kako na rukovodećim pozicijama tako i uopšte, ozbiljne.
Ana Šebek iz Direkcije za razvoj malih i srednjih preduzeća Crne Gore rekla je da je ta institucija prepoznato kao nosilac aktivnosti izrade strategije razvoja ženskog preduzetništva.
“U toku juna mjeseca očekujemo da će biti prvi nacrt gotov”, kazala je Šebek.
Raditi na promociji
Zvezdana Oluić iz Unije poslodavaca (UPCG) najavila je da će ta asocijacija ovih dana predstaviti rezultate istraživanja po pitanju položaja žena menadžera u Crnoj Gori.
“Treba raditi na promociji ženskog preduzetništva na nivou priča iz prakse odnosno predavanja uspješnih žena vlasnica preduzeća i žena menadžera”, navela je Oluić.
Prema njenim riječima, preduzetništvo ne treba promovisati samo kao način kreiranja radnog mjesta, već ga treba dodatno promovisati obrazovanim uspješnim ženama koje su već nešto postigle.
„U ovom trenutku Crna Gora se ne može pohvaliti brojem žena menadžera, čak naprotiv. Znamo da ih imamo manje u odnosu na zemlje regiona, a posebno mnogo manje nego zemlje EU. Definitivno postoji potencijal kada su žene u pitanju“, kazala je Oluić.
Radivoje Drobnjak sa Ekonomskog fakulteta u Podgorici rekao je da na toj univerzitetskoj jedinici pridaju veliki značaj preduzetničkoj edukaciji.
„Ni do sada nijesmo imali problema da napišemo neku strategiju ili bilo kakav zakon ili nacrt. Problem nastaje onda kada to treba implementirati tako da čini mi se da mnogi u Crnoj Gori zaboravljaju da Vlada ili parlament nijesu ti koji treba nešto da sprovedu, nego da kreiraju ambijent“, smatra Drobnjak.
On je, na konstataciju Rukavina Cipetić da su žene nesklonije riziku, rekao da mora da oponira.
„Žene umiju dobro da balansiraju rizik i veoma su oprezne“, kazao je Drobnjak.
Ogroman potencijal na sjeveru
Ljubica Kostić Bukarica iz Asocijacije poslovnih žena Crne Gore rekla je da u toj organizaciji aktivno rade na ekonomskom snaženju žena.
„Imamo ogroman potencijal žena na sjeveru kojima su potrebna mala sredstva od dvije do pet hiljada EUR. Sarađujemo sa Investiciono razvojnim fondom (IRF) i oni su odobrili te kredite od četiri odsto. Međutim za te kredite potrebna su obezbijeđenja. Žene nemaju vlasništvo nad imovinom u 90 odsto slučajeva i to je ogroman problem posebno žena na sjeveru koje bi se upustile u biznis“, objasnila je Kostić Bukarica.
Prema njenim riječima, ženama su potrebni mali krediti.
Postići ekonomsku nezavisnost žena
Biljana Pejović iz Ministarstva za ljudska i manjinska prava saopštila je da se taj Vladin resor bavi pitanjem ženskog preduzetništva.
„Cilj je ekonomsko snaženje žena i isto tako ekonomski nezavisna žena na selu“, dodala je Pejović.
Na sastanku je saopšteno i da kada su u pitanju krediti, žene sa sjevera posebno nailaze na probleme, u smislu smanjenje senzibilnosti službenika koji su za to zaduženi.
Učesnici sastanka su zaključili i da bi trebalo jačati kapacitete opština da stanu iza tih žena, kao i da bi garantni fondovi trebalo da se osnivaju na nivou lokalnih samouprava.
Bonus video: