Američka Komisija za hartije od vrijednosti i berzu došla je do dokaza o podmićivanju u Crnoj Gori, ali će, zbog racionalizacije činjeničnih tvrdnji, u daljem sudskom postupku protiv tri bivša direktora Mađar Telekoma, svoju tužbu nastaviti u potpunosti na tvrdnjama povezanim sa Makedonijom, saopšteno je danas iz Ambasade Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u Podgorici.
"Pomoćnik glavnog zastupnika tužbe Robert I. Dodž obavijestio je vijeće odbrane da Komisija za hartije od vrijednosti i berzu neće nastaviti postupanje u vezi sa svojim činjeničnim tvrdnjama o korupciji u Crnoj Gori i da će, u cilju racionalizuje svojih činjeničnih tvrdnji, u nastavku postupka u ovom predmetu bazirati svoju tužbu u potpunosti na tvrdnjama povezanim sa Makedonijom. Komisija za hartije od vrijednosti i berzu je, međutim, došla do dokaza o podmićivanju u Crnoj Gori", precizira se u saopštenju Ambasade.
"Od tada, Ambasada Sjedinjenih Američkih Država podržava istragu pomaganjem vlastima da dobiju dokumenta povezana sa ovim predmetom. Ambasada Sjedinjenih Američkih Država poziva crnogorske vlasti da sprovedu potpunu istragu i privedu pravdi sve koji su krivi u ovom slučaju", poručili su iz Ambasade povodom, kako su naveli interesovanja medija za komentar Ambasade u vezi sa posljednjim desavanjima u slucaju Telekom.
Oni su podsjetili da je postupak protiv Eleka Štrauba, Andraša Baloga i Tamaša Morvaija zbog korupcije u Makedoniji i Crnoj Gori građanska parnica američke Komisije koji se dijelom odnosi na tvrdnje da su Štraub, Balog i Morvai odobrili da Mađar Telekom sa 7,35 miliona eura podmiti vladine zvaničnike u Crnoj Gori kako bi olakšali Mađar Telekomu da stekne vlasništvo nad državnom telekomunikacionom kompanijom Telekom Crne Gore A.D.
"Budući da su akcije Mađar Telekoma kotirane na američkoj berzi, Sjedinjene Američke Države imaju jurisdikciju nad direktorima Mađar Telekoma zbog kršenja Zakona o inostranoj koruptivnoj praksi iz 1977. godine. Iz tog razloga, ovi pojedinci mogu biti tuženi od strane Komisije za hartije od vrijednosti i berzu. Komisija za hartije od vrijednosti i berzu nema, niti je ikada imala, jurisdikciju nad aktivnostima državljana Crne Gore koji su uključeni u ovaj predmet", precizirali su iz Ambasade.
U tužbi se navodi da su trojica mađarskih direktora, od kojih su dva bili članovi Odbora direktora Crnogorskog Telekoma nakon privatizacije, 2005. godine podmitili više predstavnika crnogorske Vlade, kao i "sestru najvišeg vladinog funkcionera koja se bavi advokaturom".
Istraga crnogorskog tužilaštva zvanično je i dalje u toku a prošle godine im je stiglo hiljade stranica dokumentacije iz SAD-a koja bi trebalo da pomogne u rasvjetljavanju tog slučaja.
Bonus video: