Jevrić: Mutne radnje mutnih pojedinaca neće zamutiti Regionalni vodovod

"RV će i dalje insistirati na institucionalnom dokazivanju istine, jer Svjetska banka, EBRD, Ernst&Young, Deloitte, Crowe, Poreska uprava, Institut sertifikovanih računovođa CG i profesori Ekonomskog fakulteta UCG potvrđuju ispravnost primjene MRS od strane RV, dok jedino (?) DRI tim usamljeno konstatuje suprotno i neosnovano optužuje RV"
1194 pregleda 1 komentar(a)
Goran Jevrić, Foto: Luka Zeković
Goran Jevrić, Foto: Luka Zeković

Zbog kontinuiranog interesovanja poslovnih partnera Regionalnog vodovoda (RV), odnosno poslovne mreže Upravnog odbora (UO), menadžmenta i zaposlenih, nakon 34.sjednice UO na kojoj je usvojen izvještaj RV o realizaciji preporuka kolegijuma DRI, odlučio sam da se u ime RV i lično, obratim privrednoj i stručnoj javnosti, zbog medijskog promovisanja neistinitih djelova iz izvještaja kolegijuma DRI, čijim radom je rukovodio senator Zoran Jelić.

Najprije, Izvještaj DRI tima o kontrolnoj reviziji RV veoma čudno odudara od obimne dokumentacije koju je RV dostavio DRI, kao i standarda transparentnog, na činjenicama baziranog, izvještavanja. Stav DRI tima odudara i od eksternih revizija RV, čije poslovanje od 2001.g. kontrolišu globalni revizori Ernst&Young, Deloitte i Crowe. Odgovorno tvrdim da ne postoji ni jedan dokaz za neistinite optužbe, posebno skandaloznog uvodnog dijela izvještaja DRI. Zašto je kolegijum DRI, nerevizorskim rječnikom i neistinama u izvještaju sprovodio lične i političke obračune i optužbe, nije moj zadatak, bar za sada, da obrazlažem.

Pogrešno tumačeći diskontovanje po međunarodnom računovodstvenom standardu (MRS) 39 tim DRI 2017.g. pravi grešku „u koracima” i medijski neistinito optužuje RV: „da je od Vlade i Svjetske banke sakrio 2.5 miliona eura kamata beskamatnog kredita Svjetske banke iz 2007.”!

U RV smo dvije godine strpljivo očekivali kontrolnu reviziju DRI, da bi institucionalno ispravili „propuste” DRI kontrole iz 2017.g. Postavlja se pitanje: na koji način subjekt revizije, može da dokaže ispravnost rada? Kada RV u cilju odbrane svog integriteta, institucionalno dokaže zakonitost rada, DRI želi da „isključi” medije kako se ne bi ni medijski, ni institucionalno „dosudila” greška DRI timu. Kada RV savjesno dostavi dokumentaciju, kolegijum DRI je ignoriše, dok „nezvanični PR” DRI pokreće nove medijske kampanje protiv RV kršeći Član 54. Zakona o DRI, za što imamo svjedoke iz reda uglednih crnogorskih urednika i novinara.

RV će i dalje insistirati na institucionalnom dokazivanju istine, jer Svjetska banka, EBRD, Ernst&Young, Deloitte, Crowe, Poreska uprava, Institut sertifikovanih računovođa CG i profesori Ekonomskog fakulteta UCG potvrđuju ispravnost primjene MRS od strane RV, dok jedino (?) DRI tim usamljeno konstatuje suprotno i neosnovano optužuje RV! Vrhunac nerevizorskog i sa očigledno „čudnim ciljem” pisanog izvještaja DRI tima je optužba da je direktor RV, po senatoru Zoranu Jeliću, uticao na Vladu, Skupštinu, Svjetsku banku, EBRD i čak na najveće globalne revizorske kuće Ernst&Young i Deloitte (koje su inače najnezavisnije kompanije na svijetu i čiji reputacioni rizik iznosi više milijardi eura). Na Ernst&Young i Deloitte ne mogu uticati ni Vlade najmoćnijih država, pa je suvišno komentarisati uticaj RV i mene kao direktora, koliko god mi u RV očigledno bili tako velika opsesija ovom DRI timu. Na kraju krajeva, da smo u RV toliko moćni, ne bi blokada računa trajala 268 dana.

RV je nakon izvještaja DRI 2017.g. za svega dva mjeseca sproveo 93% preporuka i dokazao da su dvije preporuke (7%) u suprotnosti sa Zakonom o računovodstvu, ali i u koliziji sa MRS, što je još jedan dokaz da RV nema potrebe da krije bilo koji dokument, posebno ne od DRI. Zbog svega toga, RV još od 2017.g. predlaže, a što ovom prilikom javno potenciram, da Senat DRI preispita ovaj, blago rečeno čudan izvještaj svog kolegijuma, shodno Članu 38. Zakona o DRI!

U vezi DRI pitanja zašto ”nismo Strabag-u platili 7,6 miliona”, želim odgovorno da ukažem na činjenicu da, kako se i na koji način u izvještaju predstavljaju “zaključci DRI tima”, postoje više nego ozbiljne indicije o namjerama autora izvještaja, koje uopšte nisu u skladu sa zakonskim odgovornostima i ovlašćenjima DRI. Postoji mnoštvo argumenata u cilju odbrane stavova RV iz vremena prethodnog menadžmenta kada je nastao spor, a pogotovo sadašnjeg, ali u ovom momentu želim samo da istaknem stav advokata, da bi „u datim okolnostima samo lud”, a mi u RV dodajemo, i korumpiran pojedinac, isplatio višemilionski iznos bez validne dokumentacije.

Iz sljedećih, skraćenih navoda, može se pratiti hronologija poslovnog spora RV i Strabag-a, provjeriti ispravnost privredničkog ponašanja RV, kao i otkriti suština „greške” DRI tima:

  1. Do momenta raskida ugovora (1.12.2009.g.) Strabag-u je isplaćeno 9.5 miliona eura, tj. 55% ukupne vrijednosti ugovora od 17 miliona eura za 40% izvršenih radova i isporučeni materijal.
  2. 2010.g. Strabag suprotno Ugovoru (ali suprotno i međunarodnim konvencijama) pokreće postupak kod nenadležne i neugovorene arbitraže u Parizu, a marta 2013.g. preko MORT-a inicira pregovore. UO RV donosi odluku o pregovaračkom timu u sastavu: predsjednik UO i tri bivša direktora RV koji do detalja znaju svaki segment saradnje sa Strabag-om.
  3. Pregovori su održani u Budvi, 9-10.06.2014.g., kada Strabag zahtjeva isplatu 7,6 miliona eura. Pregovarački tim RV prihvata nesporne obaveze od 2.1 miliona eura, shodno raspoloživoj i validnoj dokumentaciji, uz dokumentovan stav inženjera, a saglasno FIDIC ugovoru. Predstavnici Strabag-a se nakon konsultacija u Beču nisu vratili na pregovore, čime Strabag prekida pregovore sa RV.
  4. Umjesto da podrži antikoruptivne aktivnosti RV, pet godina poslije prekida pomenutih pregovora, DRI tim 2019.g. optužuje RV da je trebalo da plati višemilionski iznos bez dokumentacije, čime bi Strabag-u bilo isplaćeno oko 100% vrijednosti ugovora za 40% završenih radova! Takav stav DRI je suprotan zakonskoj regulativi iz oblasti antikorupcije i krivičnog zakona u oblasti privrednog poslovanja. Zbog čega DRI tim osporava stavove RV koji poštuje zakon i ima povjerenje u crnogorsko sudstvo, pitanje je koje ostaje da se ispita od nadležnih institucija.
  5. RV privredničke stavove bazira na sljedećim činjenicama: u korist RV su donijete sve odluke Privrednog i Ustavnog suda; u korist RV su stavovi advokatske kancelarije „Paunović” iz Beograda i „Vukčević” iz Podgorice; jasan stav uglednog i globalno priznatog prof.dr Časlava Pejovića, arbitra u sporu, koji je u Parizu izdvojio mišljenje, uz jasne i ubjedljive argumente da je odluka neugovorene i nenadležne arbitraže MTK legalno neodrživa; u korist RV su, na prijedlog prof.dr Dragana Vukčevića, pripremljene dvije studije najeminentnijih eksperata za arbitražu na Zapadnom Balkanu, profesora Sveučilišta u Zagrebu: prof.dr Dike, prof.dr Babića i prof.dr Sikirića, koji su uz ubjedljivu argumentaciju zauzeli nedvosmislen stav da se ni u CG ne može priznati odluka neugovorene arbitraže. U cilju zaštite interesa RV govore i odredbe Zakona o arbitraži CG, konvencije UN i EU,…
  6. Januara 2017.g. Strabag dostavlja zahtjev ministarstvu finansija (MiF) o dinamici plaćanja 12 miliona eura, dodijeljenih neugovorenom i nenadležnom arbitražom iz Pariza. Dva mjeseca kasnije, Privredni sud (marta 2017.g.) i četvrti put odbija zahtjev Strabag-a, koji dakle po tom osnovu nema pravo ni na jedan euro, a pogotovo ne na 12 miliona eura!
  7. Podsjećam da je nakon raskida ugovora 2009.g. RV sa podizvođačima 2010.g. završio projekat. Čudno je, zašto baš sada u 2019.g. DRI tim i sa kojim ciljem optužuje RV kad 2017.g. na ovu temu nije izdao ni preporuku, iako je reviziju RV počeo u februaru 2017.g, skoro istovremeno kada je Strabag januara 2017.g. poslao gore pomenuto pismo MiF-u?
  8. 9.maja 2019.g. uz podršku Vlade je deblokiran račun RV isplatom presuđenih 12 miliona eura, i to bez rasta cijene vode iz RV (0,37 e/m3), čime su Vlada i RV uprkos tako velikim izazovima sačuvali stabilnost RV, ali i ekonomskog sistema Primorja.

U RV vjerujemo u skoro pozitivno rješenje ovog poslovnog spora, opredijeljeni da i dalje odgovorno realizujemo razvojne projekte, koje su odobrili Vlada i EBRD, kroz kreditnu podršku u iznosu od 24 miliona eura. Međunarodne institucije, poput EBRD iz Londona nikada ne bi odobrile tako važnu podršku da menadžment RV nema dokazan lični integritet.

Poslije skoro tri godine, ako je nekome i bilo nešto nejasno ili „mutno”, sada je u cjelosti sve i jasno i bistro! Stoga, zbog svega navedenog, a posebno zbog neistinitih optužbi kolegijuma DRI i medijskih naslova o „mutnoj vodi u RV”, u ime kolega i lično, poručujem da mutne radnje mutnih pojedinaca neće zamutiti RV!

Bonus video: