Crnogorski elektrodistributivni sistem (CEDIS) oglasio se povodom izjava predstavnika pojedinih političkih partija, a povodom odluke Vlade i Elektroprivrede Crne Gore (ECG) da umanje iznose faktura za nabavku električne energije toj kompaniji za period od aprila do kraja 2021. godine.
Predstavnicima partija poručili su da ne uvlače CEDIS u političke igre, kazavši da će zajedno sa EPCG i resornim ministarstvom raditi na prevazilaženju svih poteškoća koje sa sobom nosi energetska kriza, sve do normalizacije cijena električne energije na tržištu.
"Svjesni posljedica koje mogu nastati usljed poremećaja tržišta električne energije zbog vrtoglavo visokih cijena na berzi menadžment CEDIS se tokom 2021. godine, u više navrata, obraćao Ministarstvu kapitalnih investicija, EPCG, ali i javnosti. Energetska kriza najviše je pogodila elektordistributivne sisteme, kao regulisanu djelatnost, pa se intezivno radilo na pronalaženju rješenja za ublažavanje posljedica krize. Otežavajuća okolnost za CEDIS je svakako utvrđena cijena od 53,392 eura po MWh za pokrivanje gubitaka od strane Regulatorne agencije za energetiku. Ko hoće da realno sagleda stvari shvatiće da niko iz CEDIS-a nije mogao uticati na cijenu električne energije na berzi, koja je tokom prošle godine bila od pet do 15 puta veća od utvrđenog iznosa od strane RAE. Za pokrivanje gubitaka za period od aprila do decembra 2021. godine CEDIS-u je bila potrebna nabavka oko 250 hiljada MWh, po prosječnoj tržišnoj cijeni od skoro 94 eura, zbog čega je CEDIS mogao i nakraju ostvarit gubitak od oko 10 miliona eura. Međutim, težili smo da u saradnji sa EPCG, koja je 100 odsto vlasnik CEDIS-a, i nadležnim ministarstvom nađemo rješenje kojim se neće opteretiti naši korisnici, a koje će omogućiti nesmetano funkcionisanje elektrodistributivnog sistema", navodi se u saopštenju CEDIS-a.
Naglasili su, "za one koji ne čuju ili ne žele da čuju", da je energetska kriza jedini razlog zbog kojeg se CEDIS našao u situaciji zbog koje je poslovanje u 2021. mogao završiti sa gubitkom, tačnije "vrtoglavi skok" cijene električne energije na berzi. "Upravo ovo je dovelo do poremećaja u poslovanju mnogih elektorenergetske sistema u Evropi, koji su dobile podršku i pomoć države u prevazilaženju krize."
Kazali su da ih kao kompaniju raduje da se pronašlo rješenje za prevazilaženje problema, koji ističu da je globalni, i to na "najbezbolniji način, prevashodno za korisnike i energetski sektor", bez uvođenja restrikcija i povećanja cijena električne energije.
"Poštovana gospodo političari, na rješavanju ovog problema se intenzivno radilo u želji da niko ne osjeti poljedice onoga što se dešava u svijetu, a što je van kontrole i moći svih nas u CEDIS-u. Umjesto da se radujete što se pronašlo najbezbolnije rješenje, koje neće ekonomski ugroziti naše korisnike, kao ni stabilnost funkcionisanja energetskih kompanija, vi bez sagledavanja činjenica i argumenata, a već očigledno u duhu politčke kampanje, pokušavate uvući CEDIS u političku igru kritikujući rješenje koje je za pohvalu."
Bez želje da sa vama polemišemo, dužni smo radi javnosti da kažemo da će CEDIS i u narednom periodu raditi u interesu korisnika, ali i svih zaposlenih koji su snaga ove kompanije. CEDIS, kao odgovorna kompanija i menadžment, zajedno sa EPCG i resornim ministarstvom radiće na prevazilaženju svih poteškoća koje sa sobom nosi energetska kriza sve do normalizacije cijena električne energije na tržištu", zaključuje se u saopštenju.
Bonus video: