Radovi na prvih šest kilometara na potezu od aerodroma Tivat do Jaza idu po planu

Iz Uprave sa saobraćaj kažu da se neće u ljetnjoj sezoni obustavljati gradnja bulevara Tivat-Jaz jer bi prekid posla ugrozio rok za završetak početkom 2026. godine

14375 pregleda 13 komentar(a)
Sa lokacije na kojoj se izvode radovi, Foto: Siniša Luković
Sa lokacije na kojoj se izvode radovi, Foto: Siniša Luković

Radovi na rekonstrukciji dionice Jadranske magistrale na potezu od aerodroma Tivat do Jaza, odnosno izgradnji bulevara, teku po planu i sada se radi na šest kilometra od ukupno 16 kolika je dužina trase.

Ovo je zvanično rečeno “Vijestima” iz Uprave za saobraćaj koja je investitor projekta vrijednog 54 miliona eura, bez PDV-a.

Izvođač radova koji se finansira kreditom iz Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) je kineski konzorcijum Shandong Foreign Economic & Technical Cooperation Co., Ltd i Shandong Luqiao Group Co Ltd., a njihov glavni podizvođač je građevinska firma “Bemax”. Planirani rok za završetak radova na dionici i koja osim izgradnje dvije dodatne kolovozne trake podrazumijeva i obostrane trotoare, razdjelno ostrvo, 12 kružnih i pet trokrakih raskrsnica, te polaganje novog kraka Regionalnog vodovoda za gradove u Boki je početak 2026. godine.

“Trenutno se radovi na izgradnji bulevara izvode u skladu sa dostavljenim dinamičkim planom. Pojedine pozicije radova koje se trenutno izvode su ispred dinamike, ali treba očekivati da se dinamika izvršenja radova na drugim pozicijama tokom ljetnje sezone smanji”, rečeno je u Upravi za saobraćaj.

Precizirali su da je izvođač radova do sada uveden na dionicu dužine od oko šest od ukupno 16 kilometara trase koliko će imati novi bulevar. Na tom potezu, od rječice Gradiošnice u Tivtu do Radanovića u Grblju radi se na četiri dionice, od kojih se samo na prvoj (od Gradiošnice do kotorske raskrsnice) radovi izvode u punom profilu nove saobraćajnice, dok se od raskrnice dalje prema Radanovićima “izvode lijevo i desno od postojećeg puta kako bi se u najvećoj mjeri smanjio negativni uticaj na odvijanje saobraćaja”. Trenutno se dominatno izvode zemljani radovi, a na gradilištu je dnevno u prosjeku angažovano oko 130 radnika i 50-ak građevinskih mašina.

“Prema dostavljenom dinamičkom planu, radovi od Radanovića prema Jazu planirani su da počnu krajem godine (okrobar-novembar), ali je zbog ljetnje sezone i želje da se postojeći asfalt zadrži dok je god to moguće, za očekivati da radovi na tim dionicama počnu i ranije”, naveli su u Upravi za saobraćaj kojom rukovodi direktor Radomir Vuksanović.

Potvrdili su da eksproprijacija nekretnina neophodnih za gradnju trase bulevara kroz Grbalj još “nije završena u potpunosti”, ali nisu komentarisali da li to može dovesti do novih problema sa mještanima Grblja od kojih se jedan broj odlučno protivi izgradnji ove saobraćajnice koju je država uvrstila među prioritete, s obzirom da je postojeća dionica Jadranske magistrale između Tivta i Budve kojom ljeti u sezoni prođe i preko 30.000 vozila dnevno, daleko najfrekventniji i najopterećeniji dio drumske saobraćajne mreže u čitavoj Crnoj Gori.

Iako izvođenje radova uz postojeći put na potezu od aerodroma do Radanovića već i sada djelimično otežava i usporava ljeti ionako problematično odvijanje saobraćaja na ovom dijelu Jadranske magistrale, iz Uprave za saobraćaj potvrdili su da u naredna tri mjeseca špica ljetnje turističke sezone, ipak neće biti zaustavljanja radova.

“Radovi će se izvoditi, ali bez totalnih obustava. S obzirom na to da je ukupna dužina bulevara 16 kilometara i rok za izvođenje dvije godine, prekid radova bi značajno ugrozio rok. Svjedoci smo prethodnih godina da su na pomenutoj dionici zastoji prisutni i bez izvođenja radova”, istakli su iz Uprave, naglašavajući da je “povoljnost kod prve dionice to što se bulevar većinski izvodi pored postojećeg puta, dok je kod ostalih dionica plan da se postojeći asfalt zadrži što je moguće duže”.

Ministar saobraćaja i pomorstva koji je u januaru ove godine obišao ovu lokaciju kada je izjavio da bi radovi trebalo da budu završeni za dvije godine, nakon čega ćemo na ovoj dionici puta značajno unaprijediti protočnost i bezbjednost saobraćaja.

“Nastavkom izgradnje bulevara kroz Tivat i obilaznice oko Budve, imaćemo put koji će značajno smanjiti gužve u saobraćaju, a koje su naročito bile izražene u ljetnjim mjesecima i čime će se poboljšati povezanost aerodroma Tivat sa primorskim gradovima”, poručio je Radulović.

Pripremni radovi na gradnji bulevara su počeli u avgustu prošle godine.

Nijesu nadležni za sanaciju deponije

Na pitanje na koji će način biti riješen problem sa gomilama smeća na prostoru nekadašnje deponije Lovanja, a kroz koju prolaze dvije trake novog bulevara, iz Uprave za saobraćaj su odgovorili da ona “nije nadležna za sanaciju deponije”.

“Materijal koji se nalazi na lokaciji planiranog bulevara je procentualno izuzetno mali u odnosu na ukupan materijal na Lovanji i već je djelimično uklonjen za potrebe prolaska mehanizacije”, poručuju iz Uprave za saobraćaj.

Gradonačelnik Tivta Željko Komnenović je prije nekoliko mjeseci kazao da su Opštine Tivat i Kotor početkom februara potpisale Memorandum o saradnji na sanaciji bivšeg neuređenog odlagališta otpada na Lovanji, a koje su ranije koristili i Tivćani i Kotorani, a gdje se sada nalaze hiljade tona raznih vrsta smeća, tek ovlaš prekrivenih zemljom. Više detalja o tome kako se ovaj problem namjerava riješiti tada nije saopšteno, osim napomene da dvije opštine u tome očekuju i finansijsku podršku Eko fonda Crne Gore.

Bonus video: