Kako razvijati porodični biznis za generacije koje dolaze

Konferencija "Ja, Preduzetnik: Samit porodičnih biznisa" održana je od 29. do 30. maja 2024. godine u hotelu Hilton u Podgorici. Događaj je okupio vodeće preduzetnike i stručnjake iz različitih industrija radi diskusije o razvoju porodičnih biznisa i izazovima digitalne transformacije.

258 pregleda 1 komentar(a)
Foto: Privatna arhiva
Foto: Privatna arhiva

Prvi dan konferencije otvoren je temom "Porodični ustav: značaj i kako ga kreirati," koju je predstavio Đorđe Petrović. Panel diskusija pod nazivom "Kako biti inovativan?" okupila je Darka Budeča i Dubravku Bjekić, uz moderaciju Vanje Kljajević. Diskusija je bila fokusirana na inovacije kao ključ za održavanje konkurentnosti u tehnološkom okruženju.

Drugi dan je pružio praktične primere razvoja porodičnih biznisa kroz prezentacije različitih preduzetnika, poput Gorana Đurovića iz kompanije Cerovo. Poseban naglasak stavljen je na lekcije iz vođenja porodičnog biznisa iz perspektive druge generacije, koje je predstavila Sanja Stanimirović.

Digitalizacija i Efikasnost

Digitalizacija
foto: Shutterstock

Jedan od ključnih naglasaka konferencije bio je na važnosti digitalne transformacije za povećanje efektivnosti poslovanja. Digitalna transformacija nije samo tehnički proces, već i strateški pristup koji može značajno unaprijediti operativne performanse kompanije i podstiče ih da ostvare pozitivan uticaj na životnu sredinu.

Benefiti za državu i unaprijedjenje procesa u kompanijama

detalj sa konferencije
detalj sa konferencijefoto: Vijesti online

Diskusija o uvođenju elektronskih faktura bila je posebno relevantna s obzirom na planirani ulazak Crne Gore u Evropsku uniju. Implementacija ovih tehnologija ne samo da smanjuje troškove i povećava brzinu poslovanja, već i osigurava usklađenost sa evropskim standardima i u ogromnoj mjeri smanjuje sivu ekonomiju. Elektronska fiskalizacija stvorila je preduslov za uvođenje elektronske fakture kao ključnog elementa digitalne transformacije celokupne ekonomije i snažnog podsticaja na što brži ekonomski rast.

Uvođenje elektronske fakture (slanje, primanje i arhiviranje) obaveza je prema EU direktivi o elektronskom izdavanju faktura u javnim nabavkama 2014/55/EU, što je neophodno za buduće članice EU. Brojne evropske države prepoznale su koristi elektronske fakture kako u javnom sektoru (B2G), tako i u privredi (B2B), istakao je Nenad Solujić iz kompanije Docloop, koja je razvila software za digitalizaciju.

detalj sa konferencije
detalj sa konferencijefoto: Vijesti online

Centralna platforma eFaktura uključuje povezivanje sa centralnom bankom, poreskom upravom, carinom i ostalim institucijama, kao i sa krajnjim korisnicima, što dovodi do smanjenja troškova, jednostavnije usklađenosti sa zakonima i regulativama, brže isporuke, poboljšanja tačnosti podataka, automatizacije procesa, sigurnosti i zaštite podataka.

Ovim modelom Ministarstvo finansija ima uvid u kontrolu PDV-a(real-time invoicing), što ubrzava proces povraćaja PDV-a i na taj nacin pomaze orivredi.Fiskalizacija i eFakturisanje su deo digitalizacije koja bi Crnu Goru stavila na mesto lidera u digitalnoj transformaciji, što je ključan korak ka budućem članstvu u EU.

Bonus video: