Naučna savjetnica Instituta za biologiju mora Univerziteta Crne Gore iz Kotora, Vesna Mačić uskoro će postati prva državljanka Crne Gore koja će nogom stupiti na antarktički kontinent.
Naime, bugarski istraživački brod "Sv.Kiril i Metodii" (RSV-412) na kojem je ukrcana Mačić kao prva crnogorska naučnica koja učestvuje u istraživanjima na Antarktiku, prema objavi na Fejsbuk stranici Vojno-pomorske akademije "Nikola Vaptsarov" iz Varne koja je suvlasnik ovog broda, večeras (subota, 28.decembar) bi trebalo da stigne do ostrva Livingston, a na kojem je locirana bugarska antarktička istraživačka stranica i baza "Sv. Kliment Ohridski".
Mačić će u toj bazi narednih dana, kako je ranije saopšteno sa Instituta za biologiju mora iz Kotora, sakupiti uzorke za istraživanje prisustva mikroplastike u jednom od najosjetljivijih ekosistema na planeti.
"Istraživanja mikroplastike na Antarktiku imaju značajnu ulogu u razumijevanju uticaja plastičnog otpada na globalne ekosisteme. Povratak dr Mačić očekuje se 20. januara dok se ekspedicija vraća početkom ljeta, nakon čega će prikupljeni uzorci biti detaljno analizirani u laboratorijama", naveli su iz Instituta uz napomenu da je Institut "ponosan je što kroz ovu misiju doprinosi razvoju naučne saradnje i globalnim naporima u zaštiti životne sredine".
"Ovaj događaj predstavlja značajan korak za promociju crnogorskih naučnika na svjetskoj sceni i jačanje uloge Crne Gore u međunarodnim istraživačkim projektima", poručili su sa državnog Univerziteta čiji je dio i kotorski Institut za biologiju mora.
Mačić se na bugarski istraživački brod ukrcala prije nekoliko dana u argentinskoj luci Ushuaia - najjužnijem gradu na zemaljskoj kugli. Sa njom su na brodu pored bugarskih i naučnici iz Saudijske Arabije i Grčke, ali i građevinari koji će tokom boravka "Sv. Klimenta i Metodiija" u Južnom zalivu na obali ostrva Livingston, na tamošnjoj bugarskoj bazi, dograditi još jedan modul sa novom naučno-istraživačkom laboratorijom.
Brod je iz Ushuaije isplovio 25. decembra i nakon trodnevne plovidbe preko Drejkovog prilaza koji dijeli najjužniji dio južnoameričkog kontinentra od najsjevernijih djelova Antarktika, trebalo bi da večeras stigne do svog odredišta. Ostrvo Livingston inače, dio je Južnošetlandskog arhipelaga i leži na 62.stepena i 36 minuta južne geografske širine. Otkriveno je 1819. godine kao prvo kopno južno od 60 paralele na južnoj hemisferi, a koja je inače, u međuvremenu postala granica područja koje je pokrtiveno i zaštićeno međunarodnom Antarktičkom konvencijom.
Livingston leži na samo 110 kilometara od najsjevernijeg dijela kopnene mase samog antarktičkog kontinenta, a preko 500 nautičkih milja je daleko od rta Horn na samom jugu južnoameričkog kontinenta. Na ostrvu koje ima klimu tzv. polarne tundre, trenutno postoje četiri naučno-istraživačke baze i stanice: bugarska, španska, čileanska i argentinska u kojima se može zajedno smjestiti stotinjak ljudi, ali su one nastanjene samo tokom antarktičkog ljeta koje traje od kraja decembra do kraja marta mjeseca.
Ovo je inače, drugo putovanje na Antarktik bugarskog istraživačkog broda "Sv.Kiril i Metodii" (RSV-412) koji je vlasništvo konzorcijuma koji čine Vojnopomorska akademija "Nikola Vaptsarov" iz Varne, Univerzitet "Sveti Kliment Ohridski" iz Sofije i bugarski Antarktički institit. Ovaj 67,5 metara dugi brod deplasmana 3.060 tona, sagrađen je 1984. godine u Norveškoj kao brod za opsluživanje naftnih platformi pod imenom “Stad Sleipner”. Nakon službe kod Norvežana, odnosno kansije Rusa, 2021. kupili su ga Bugari, rekonstruisali i uvrstili u sastav svoje Ratbne Mornarice kao posebni istraživački brod za podršku naučnim misijama na Antarktiku.
Bonus video: